261 sport PSV'ers hebben er met Hiljemark zelfbewuste en volwassen collega bij 37 'Bezoek Ajax geeft kinderen eigenwaarde' Kenia omarmt de nieuwe atletiekbaan van Lornah Kiplagat vrijdag 11 januari 2013 WÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊHÊKKÊÊKHÊÊKÊÊRKSRKSBKB&BI&ÊKBBÊÊB8ÈKHBÊÊÊKÊÊÊÊHHÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊKRÊnKÊXtSS&U& door Rik Elfrink BANGKOK - Oscar Hiljemark (20) is een zelfbewuste voetballer. Hij stond erop met PSV mee te gaan naar Thailand. „Dit trainingskamp is het ideale moment om je aan de groep te presenteren. Als je een week van huis bent, kun je je niet verstoppen", zegt hij. „Daarom was het ook zo belangrijk dat de transfer naar PSV vorige week werd afgerond." Hiljemark kookte vijf jaar geleden al zijn eigen eten en waste zelf zijn kleren. In zijn eigen huis, weltever staan. „Op dat moment heb ik alle kaarten op het voetbal gezet en ging ik al weg uit het ouderlijk huis. Ik werd gehaald door Elfs- borg, waarmee ik in november kampioen van Zweden werd. Nee, ik kwam niet in een gastgezin te recht. Ik werd volledig verantwoor delijk voor mezelf. In de weeken den ging ik meestal wel naar mijn ouders, als jonge jongen wilde ik per se snel op eigen benen staan. De eerste maanden was het door bijten, daarna heb ik nooit meer problemen gehad met zelfstandig worden. Verantwoordelijkheid ne men, daar word je sterker van. Bij sommige mensen legt het druk op de schouders, ik vind het heer lijk", zegt de nieuwe aanwinst van PSV. De PSV'ers krijgen met de Zweed se international een zelfbewuste en volwassen prof als collega. Op de tiende etage van het spelersho tel tuurt hij naar de skyline van Bangkok. „Dat ik op mijn vijftien de uit huis wegging, was een veel grotere stap dan de overgang naar Eindhoven. Dan moet je je vader en moeder achterlaten en ben je gewoon compleet op jezelf aange wezen. Ze hebben me altijd ge steund en geholpen, net als mijn twee jongere zusjes." De beslissing om bij PSV te teke nen nam hij heel rationeel. „Voor Ajax staat in de winterstop derde met 37 punten. De achterstand op zowel PSV als FC Twente bedraagt drie punten. dat ik in Eindhoven was, ben ik met mijn zaakwaarnemer ook in Nice en Brussel (bij Anderlecht) geweest. PSV paste het beste bij me. Een professionele club met goede begeleiding en elke thuis wedstrijd een uitverkocht huis. Ik zag PSV-Vitesse en dacht dat ik ge noeg wist. PSV verloor dat duel, maar was veel beter. Mijn gevoel zei me dat ik naar PSV moest gaan." De ratio kreeg nog even de over hand. „Na dat overweldigende be zoek in Eindhoven heb ik heel snel de knop omgedraaid en me zelf voorgenomen pas drie weken later de definitieve beslissing te ne men. Ik wilde ook wedstrijden van PSV bekijken om de speelstijl te leren kennen. In totaal heb ik vijftien duels gezien. Na die drie weken was er niets veranderd en heeft mijn zaakwaarnemer tegen Marcel Brands gezegd dat ik naar PSV wilde komen." Hiljemark vindt het leuk om zijn verhaal te doen. „Spreken? Dat deed ik vroeger op school al graag. Van wie ik het heb? Misschien van mijn vader, die is autohandelaar. Mijn moeder is kleuterleidster. Voor haar was het moeilijk dat ik zo vroeg niet meer thuis was. Aan de andere kant is ze trots. Bij Elfsborg kwamen ze altijd kijken, nu zal dat uiteraard moeilijker worden. Ook ooms en tantes wa ren vaak in het stadion, we hebben een hele hechte familie band." Hiljemark komt bij PSV waar schijnlijk aan spelen toe op het moment dat Van Bommel en/of Strootman door een blessure of schorsing niet meedoen. Hij speelt het liefst als controlerende midden velder. Aan de stortvloed van ver standige woorden komt geen eind. „De trainer bepaalt uiteraard wat hij wil, ik heb nu niks te eisen en moet mezelf eerst voldoende laten zien", aldus Hiljemark. Ajax is in Rio de Janeiro om zich voor te bereiden op de tweede helft van de competitie. De ere- divisieploeg uit Amsterdam liet woensdag (plaatselijke tijd) ech ter het voetbal even voor wat het was en bracht een bezoek aan één van de favela's. door Jan Willem Zeldenrust rio de janeiro - Een bezoek aan een favela is niet iets wat een ge middelde toerist doet tijdens een bezoek aan Cidade Maravilhosa. Het uitzicht bij het Christus-beeld en de stranden van Copacabana zijn geliefder bij bezoekers. De Am sterdammers gingen echter onder begeleiding van Nanko van Buuren toch de sloppenwijken bin nen. De Nederlander is meer dan 25 jaar werkzaam in de buurten Vi la Cruzeioro en Complexo do Pen- ha. „Het is mooi dat ze allemaal met open oren luisterden wat ik te vertellen had", zegt Van Buuren. „Ik heb ze even uitgelegd dat ze naar een plek gaan waar tot voor kort de grootste drugsdealers van de stad zaten." Via de ringweg Linha Amarela ver laten de voetballers hun comforta bele hotel aan de stranden van de zuidelijke wijk Barra en zien de stad veranderen in huisjes ge bouwd op heuvels, met nauwelijks infrastructuur, een wirwar aan elektriciteitskabels en niet afgeron de projecten. De problematiek van de sloppen wijken is groot. In heel Brazilië wo nen zo'n elf miljoen mensen in een dergelijke buurt, illegaal en zonder goede voorzieningen en vaak een tekort aan basisbehoef ten. In Rio de Janeiro wonen bijna twee miljoen mensen in een fave la. Met het wereldkampioenschap en de Olympische Spelen in aan tocht is er de hoop dat zij meer mogelijkheden krijgen op een be ter levenssituatie. De politiek is met speciale projecten druk bezig om de sloppenwijken veiliger te maken en de drugscriminelen de stad uit te krijgen. Toch is het nog een lange weg om de in totaal 748 favela's in de stad te verbeteren. Van Buuren werkt dan ook klein schaliger. Een bezoek van een voet balteam als Ajax lijkt misschien een kleinigheid, maar is echter van groot belang, zegt Van Buuren. „Kinderen in een favela groeien op met het idee dat ze nooit wat kun nen worden. Dat ze het niet waard zijn. Dit idee is heel sterk en moei lijk te doorbreken. De komst van Ajax laat zien dat ze blijkbaar toch wat waard zijn. Dat er mensen zijn die ze aandacht geven. Dit is nog wekenlang onderwerp van ge sprek." De Ajacieden zijn ondertussen ge arriveerd in Complexo de Penha. Ze worden bij het buurtveldje, waar ze een wedstrijd gaan bekij ken, opgewacht door de voorzitter van de wijkraad. De man bedankt coach Frank de Boer en de voetbal lers voor de aanwezigheid. Het is een uniek moment, want het is de eerste keer dat een voetbalteam de wijk aandoet. Een keer eerder heeft Van Buuren het Argentijnse Boca Juniors ontvangen, maar dat was in een andere wijk. „Voetbal teams uit Brazilië zouden nooit een favela ingaan om dit te doen. Daar zijn ze veel te bang voor", legt Van Buuren uit. Het veldje is een van de veertien trainingsvelden die Van Buuren met zijn organisatie Ibiss heeft op gezet. „Een paar jaar geleden had den we er nog meer dan twintig, maar een veld is bijvoorbeeld ge woon weggespoeld tijdens een he vige regenperiode." Terwijl het is gaan regenen, vertelt Van Buuren zijn toehoorders dat deze wijk nog maar twee jaar gele den het middelpunt was van de grootste militaire actie in de recen te geschiedenis van Brazilië. „Meer dan twintigduizend militairen kwamen hier om de wijk te ont doen van gewelddadige drugs dealers. Een helikopter van de tele visie filmde alles, dus de mensen die in het rijke zuidelijke gedeelte als Copacabana en Ipanema woon den, zagen op televisie precies wat er gebuerde. En elke keer als er hier iemand werd neergeschoten, klapten de mensen daar. Honder den mensen kwamen om het le ven." De spelers reageren vol ongeloof „Het is bijna niet voor te stellen dat zoiets hier heeft plaatsgevon den", zegt aanvoerder Siem de Jong. „Maar het is wel mooi dat we hier kunnen zijn. Dat zijn van die mogelijkheden die je krijgt als je bij Ajax speelt." iten - In Kenia is het groot nieuws. Vanuit het hele land komen loven de reacties op het initiatief van de Nederlandse atlete Lornah Kip lagat en haar man Pieter Langer- horst. Zij laten met geld uit eigen zak een kunststof atletiekbaan aan leggen in Iten, vlakbij hun trai ningscentrum op hoogte in het Afrikaanse land. „We hebben ons pensioen erin gestopt", zegt Lan- gerhorst. „Maar Lornah en ik vin den dat we er nu mee moeten be ginnen." De baan is eigenlijk de eerste fase van een veel groter project, name lijk de realisering van de Lornah Kiplagat Sports Academy. „We zijn al jaren bezig met de plannen voor deze academie, die is bedoeld als een overbrugging voor kansar me meisjes die van de middelbare school naar de universiteit willen. Die stap is nu veel te groot en wij willen ze heel graag begeleiden om die overgang te vergemakkelijken", zegt Langerhorst, die de feestelijk heden aan het voorbereiden is voor zaterdag, wanneer de eerste spade voor de 400 meterbaan de grond in gaat. Die officiële hande ling wordt verricht door onder an deren David Rudisha en Mo Farah, twee olympisch kampioe nen. Het project kost veel geld. „Alles bij elkaar wel 20 miljoen euro en dat hebben we niet. We betalen het ook niet uit de foundation van Lornah, want dan wordt het alle maal veel te complex. Lornah en ik zitten ook niet in de stichting die de academie opzet, maar zijn nu gewoon de eerste financiers. En we rekenen er eigenlijk op dat de publiciteit sponsors zal aantrek ken." De 38-jarige Kiplagat is Keniaanse van geboorte, maar bezit al sinds 2003 de Nederlandse nationaliteit. De hardloopster grossierde in we reldtitels en wereldrecords op de weg, werd in 2007 in haar geboor teland wereldkampioene veldlo pen en liep voor Nederland op drie Olympische Spelen. Geduren de die succesjaren verrichtte ze maatschappelijk werk in haar High Altitude Training Centre in Iten. Dat de atletiekbaan zoveel aan dacht krijgt, heeft veel meer een sportieve achtergrond. De baan in Iten wordt de eerste kunststofbaan buiten hoofdstad Nairobi en is de droom van elke toploper in Kenia, die niets liever doet dan trainen in de heuvels van Iten. Het trainings centrum van Kiplagat is ooit opge zet om kansarme Keniaanse meis jes via de atletiek een toekomst te bieden, maar is inmiddels uitge groeid tot een centrum waar atle ten vanuit de hele wereld hun trai ningskampen beleggen. „De baan is ook gecertificeerd door de internationale atletiekfede- ratie IAAF, dus er kunnen ook wedstrijden worden gehouden", al dus Langerhorst, die verwacht dat de rode rondbaan in april kan wor den ingewijd. Op initiatief van Lornah Kiplagat wordt zaterdag begonnen aan de aanleg van een atletiekbaan in het Keniaanse Iten. foto Ronald van der Horst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26