zeeland 123 Provincie investeert in omgevingsplannen Door duurzaamheidsolympiade heb je vrienden uit Japan en Brazilië OM eist verlenging tbs voor Terneuzenaar Manifest behoud Torentijd in alle gemeenteraden Volg Sweetdeal op TWitter en Facebook 6 @SWEETDEALZEELND f /SWEETDEAL.ZEELAND DEAL VAN DE DAG Dineren op niveau doe je bij Restaurant De Beurs in Vlissingen. Nu een 3-gangen keuzemenu voor €24,90 per persoon. Deze deal koopje alleen op www.sweetdeal wit vrijdag 11 januari 2013 door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie steekt dit jaar bijna 5,4 miljoen euro in de ruimtelijke ontwikkeling in Zee land. Daarvan is 3,5 miljoen euro beschikbaar voor ondersteuning van projecten ter verbetering van de Zeeuwse woningmarkt. Gemeenten, corporaties, bouwbe drijven én groepen particulieren hebben tot 1 september de tijd om aansprekende plannen in te die nen. Het uitgangspunt is dat het project bijdraagt aan de kwaliteit, leefbaarheid en duurzaamheid van de woning en de openbare ruimte. Het gaat om herstructurering van de bestaande bouwblokken en ini tiatieven om de goedkope woning voorraad te ondersteunen. De be doeling is binnen dit kader elk jaar investeringssubsidies te verlenen voor concrete projecten, die zijn geselecteerd op duidelijke criteria. Daarbij wordt geen rekening ge houden met geografische sprei ding. Vage plannen zijn bij voorbaat kansloos. Waarnemend gedepu teerden George van Heukelom (SGP) en Kees van Beveren (CDA) maakten donderdag in de Staten commissie Ruimte, Ecologie en Water duidelijk dat de lat hoog wordt gelegd. Evenmin is het de Suzanne Maljaars en Coriena de Heer (r) van het Calvijn College wonnen in november de Holland Award tijdens de bedoeling dat de bijdrage uit het Inespo duurzaamheidsolympiade in Rio de Janeiro. Dit jaar is Inespo in Middelburg. foto Willem Mieras zogeheten deelprogramma Provin ciale Impuls Woningmarkt (PIW) wordt gebruikt om gaten in de grondexploitatie van bouwkavels te dichten. De bijdrage laat onver let dat van de betrokken gemeen ten zelf ook de nodige financiële inspanningen worden verwacht, benadrukte Van Beveren. Het eerste jaarprogramma uit het in september vastgestelde Omge vingsplan 2012-2018 kreeg commis- siebrede steun. Al gaat er ook wel veel geld (ruim één miljoen euro) zitten in bijdragen aan louter pro ceskosten, was Bas Feijtel (CDA) opgevallen. Daarbij draait het om lopende en nieuwe gebiedsontwik- kelingsprojecten, een betere moni toring van de omgevingskwaliteit rond haven-, industriegebieden en grote wegen, alsmede uitvoering van projecten die de afvoer en ber ging van het oppervlaktewater moeten verbeteren. Dat laatstge noemde punt moet kansen bieden voor recreatie en natuur. De resterende acht ton voor dit jaar investeert de provincie in het deelprogramma Kust en Deltawate ren. Bijna de helft daarvan wordt gebruikt voor pilotprojecten en studies naar ruimere mogelijkhe den voor gebruik van waterkerin gen en de kustlijnverdediging. Het betreft investeringen in het recrea tief medegebruik van de strook bij Breskens, dynamisch duinbeheer op de Kop van Schouwen en de ontwikkeling van 'belevingshut ten' langs het water. HEINKENSZAND - Het personeel van Torentijd bezoekt deze maand alle raadsvergaderingen en de vergade ring van Provinciale Staten om ac tie te voeren voor het openhou den van het huis van bewaring in Middelburg. Het kabinet overweegt Torentijd te sluiten. Een actiecomité van het personeel heeft een manifest opge steld dat te lezen is op Facebook. In elke gemeenteraad is spreektijd aangevraagd en zal het manifest worden overhandigd. Gisteren was Borsele als eerste aan de beurt. Zie ook: www.facebook.com/ zeelan- dinactie.werkgelegenheid door Denise van Minnen Coriena de Heer (15) en Su zanne Maljaars (16) uit Mid delburg vielen afgelopen november in de prijzen bij de Ine spo duurzaamheidsolympiade in Rio de Janeiro (Brazilië). De vwo-leerlingen van het Calvijn College vonden uit hoe je uit pa prikapoeder duurzame schrijfinkt kunt maken. Ze wonnen met deze 'Environmentally Friendly Red Ink' in juni de derde prijs tijdens Inespo in Amsterdam. Hun uitvin ding werd in Brazilië bekroond met de Holland Award voor het beste Nederlandse idee. MIDDELBURG - Pech voor een 36-ja- rige Terneuzenaar. De man werd in 2005 veroordeeld tot een cel straf van zeven jaar en tbs met dwangverpleging. Gisteren, op de zitting van de rechtbank in Middel burg eiste officier van justitie E. Bethlehem dat de tbs met dwang verpleging met een jaar moest wor den verlengd. De Terneuzenaar vond echter dat hij genoeg was verpleegd en wilde weer terug naar Terneuzen. De be handelaars dachten daar anders over en stelden dat de verhuizing, het zoeken naar werk en onderko men risico's met zich mee zou brengen. „Als hij in Limburg had willen blijven, had de tbs mis schien voorwaardelijk beëindigd kunnen worden", stelde zijn be handelaar. „Nu, door zijn verhuis plannen, is het een jaar te vroeg." Zowel de Terneuzenaar als zijn tien jaar jongere maat en plaatsge noot werden in 2005 conform de eis veroordeeld tot zeven en drie jaar cel plus elk tbs met dwangver pleging. Het duo bracht op 8 december 2004 de toen 47-jarige Peter de Blok in diens woning in Reuzen- hoek (Zaamslag) op een gruwelij ke wijze om het leven. De rechtbank doet uitspraak op 24 januari. De twee meiden vinden het heel belangrijk dat jongeren nadenken over duurzame oplossingen. „Wij zijn de generatie die in de toe komst aan duurzaamheid kunnen werken", zegt Suzanne. „Met de moderne technieken is het zeker belangrijk dat we aan het milieu blijven denken. Veel nieuwe appa raten zorgen voor vervuiling van de natuur", zegt Coriena. Hun deelname aan de duurzaam heidsolympiade en de reis naar Brazilië waren een 'superervaring'. „We hebben veel geleerd over an dere culturen toen we daar verble ven. Zo hadden we vrienden-uit Ja pan en Brazilië", zegt Coriena. „Het presenteren van onze inkt was ook leuk om te doen." Coriena: „Tijdens de olympiade hadden we ons eigen standje. Hier konden bezoekers een kijkje ko men nemen. De jury kwam na tuurlijk ook langs de stand en dan moet je ze overtuigen dat jouw uit vinding de beste is." Voor deelnemers aan de olympia de in 2013 hebben Suzanne en Co riena nog wel een paar tips: „We hebben veel geoefend op onze pre sentatie. Omdat het een internatio naal evenement is, moet er in het Engels gepresenteerd worden." En nog belangrijker: „Geniet er vooral van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23