221 zeeland 'Geen lastige klant, gewoon één van de gedetineerden' Interactieve TV 38, 50 PvZ zet vraagtekens bij lening toerit ziekenhuis Alles-in-1 met ook op je laptop Alles-in-1 basispakket Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel 'Wi/ zijn de generatie die in de toekomst aan duurzaamheid kunnen werken.' Duurzaamheidsolympiade Inespo vrijdag 11 januari 2013 door Marcel Modde Dit drukt ons allemaal weer even met de neus op de feiten", zegt directeur Peter Baaijens van de Mid delburgse gevangenis Torentijd. „We proberen in de alledaagse om gang met de mensen binnen zo ge woon mogelijk te doen en te han delen. Maar door zo'n situatie be sef je weer even heel nadrukkelijk dat een aantal gewoon ook échte criminelen zijn. Verstandelijk weet je dat ook wel, maar in de dagelijk se praktijk ligt dat er niet altijd zo dik bovenop." Donderdagmiddag, 24 uur nadat de relatieve rust in Torentijd weer is ingedaald, blikt Baaijens terug op alle verwikkelingen. Bovenal te vreden over de manier waarop de kwestie is opgepakt en afgewik keld. Kritiek op de communicatie van de politie naar omwonenden over wat zich woensdag voltrok in en rond de gevangenis, doet hij af als begrijpelijk maar onterecht Eer der dan in de loop van die middag kon volgens hem eenvoudigweg niet worden gezegd dat het om een dreigende uitbraakpoging ging, met hulp van buitenaf. De re cherche had die tijd nodig om de herkomst van de melding te onder zoeken en te herleiden naar de be treffende gevangene binnen. Want namen waren door de melder niet genoemd. Rond negen uur woensdagoch tend komen kort na elkaar twee te-* lefoontjes binnen, waarin gewag wordt gemaakt van een op han- Directeur Peter Baaijens van Toren tijd. foto Ruben Oreel den zijnde bevrijdingsactie met ge bruik van wapens. Vreemd op zich dat zo'n actie vooraf wordt aangekondigd, erkent Baaijens. „Maar mogelijk was het iemand die deel uit maakte van een groep je dat het plan had beraamd en daar op het laatste moment van was teruggeschrokken." De drei ging klinkt serieus genoeg om (vol gens protocol) de politie in te scha kelen. „Uiteindelijk rolt die hele ac tie door tot wat we allemaal bui ten hebben kunnen zien." De we gen rondom Torentijd worden af gezet en een gewapend arrestatie team op het dak van de gevange nis wacht op wat niet komen zou. Ondertussen worden ook binnen het complex de nodige maatrege len genomen. Tegen 12.00 uur is bekend uit welke hoek de bedrei ging komt. Het dagbestedingspro gramma wordt stilgelegd en alle ge vangenen worden opgesloten. -C U Vaste lage prijs p/mnd telfort.nl 0800 1707 Telfort winkels Suzanne Maljaars „We hebben de gedetineerden geïnformeerd dat er een calamiteit aan de gang was, waarbij ook hun veiligheid in het geding was. Het minste risico lopen ze op zo'n mo ment in hun eigen cel." Het perso neel moet om de zelfde overwegin gen in het gebouw blijven. Mede werkers en gedetineerden blijven via radio en televisie op de hoogte van de ontwikkelingen buiten de muren. Ook zij wisten verder niet precies wat er aan de hand was, al dus de directeur. De gevangenen hebben de maatre gel zonder morren 'lijdzaam onder gaan', zegt Baaijens. Ook de man om wie het uiteindelijk allemaal blijkt te draaien heeft niet tegenge stribbeld. „Hij heeft zelfs hélemaal niet gereageerd. Ook niet toen de politie hem aan het eind van de dag kwam halen. Daaruit blijkt wel dat de recherche z'n werk goed heeft gedaan. Als hij zich van geen kwaad bewust was geweest, had hij ongetwijfeld weerstand ge boden, verbaal of fysiek. Maar hij is heel rustig meegegaan naar Vught." Tot overplaatsing is besloten om de bedreiging uit Middelburg weg te halen en zo ook extra tijd te scheppen voor het onderzoek naar de herkomst van het dreigement. „Niet dat wij zo'n situatie niet zou den aankunnen, maar het is even de gemakkelijke weg." Over de achtergrond van de gevan gene ('een zware jongen maar geen lastige klant') en voor welk misdrijf hij vastzit, zwijgt Baaijens liever. Hij is eerder overgeplaatst uit een andere gevangenis. Inespo komt naar Zeeland Zo'n duizend middelbare scholie ren uit 55 landen komen van 2 tot en met 7 juni naar Middel burg voor de vijfde editie van de internationale duurzaamheids olympiade Inespo. De organisa toren en belangstellenden kwa men gisteren bijeen. door Cornelleke Blok De Abdij in Middel burg wordt het po dium waar jongeren met de beste ideeën op het gebied van milieu en duurzaamheid hun uit vindingen mogen presenteren aan een vakjury, leeftijdsgenoten, be drijven en aan alle Zeeuwen. Gedurende twee dagen (3 en 4 juni) is er een tentoonstelling die iedereen kan bezoeken. De uitvin dingen zijn divers, zo blijkt uit de lijst ideeën van de laatste olympia de in Brazilië. Twee leerlingen uit Cambodja bedachten vorig jaar een 'solar cooker': een waterkoker die werkt op zonne-energie. Scho lieren uit Tanzania onderzochten een manier om malaria te voorko men met citroengras. Bert Vogel, rector van het Calvijn College, is razend enthousiast over het evenement. Zijn school vaar digde de afgelopen jaren al meerde re keren leerlingen af die in de prij zen vielen. „Toen ik vorig jaar de nationale wedstrijd in Utrecht bij woonde, dacht ik: 'wow, dit moet naar Zeeland komen'. De olympia de is niet alleen een wedstrijd. Er gebéurt heel veel. Het is voor de deelnemende jongeren onderling inspirerend, maar je kunt ook met kinderen vanaf groep 7 of 8 naar een presentatie gaan." Barbara Oomen, dean van de Roosevelt Academy (RA) in Mid delburg, vindt Zeeland dé plek voor een evenement over duur zaamheid. „Juist omdat we hier voelen dat de zeespiegel stijgt." Oomen opperde om de scholieren tijdens de olympiade kennis te la ten maken met Zeeuwse bedrijven en met onderzoeken van de RA. De deelnemende scholieren wor den waarschijnlijk ondergebracht op vakantiepark Hof Domburg. Ze maken tijdens de olympiade ook kennis met de provincie. Zo bren gen ze onder meer een bezoek aan Neeltje Jans. De kosten voor Inespo, in totaal 500.000 euro, zijn nu voor iets meer dan de helft gedekt, liet Inespo-directeur Ibrahim Elmaagac gisteren weten. De pro vincie draagt een ton bij en de ko mende tijd wordt nog naar meer sponsoren gezocht. Inespo staat voor International En vironment Sustainability Project Olympiad. De internationale wedstrijd voor scholieren tussen de 13 en 18 jaar bestaat sinds 2009. Leerlingen met interesse in aard rijkskunde, biologie, maatschappij leer, natuurkunde en scheikunde kunnen meedoen. Ze bedenken oplossingen voor duurzaamheidsvraagstukken. De beste inzenders presenteren hun ideeën tijdens de nationale duurzaamheidsolympiade op 20 april in Amsterdam. De beste projecten gaan naar de in ternationale ronde in Zeeland. Daar deelt een vakjury prijzen uit. Kijk ook op www.inespo.org. MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur loopt volgens de PvZ 'ver voor de muziek uit' met het besluit een miljoen euro voor te schieten voor aanleg van een toe gangsweg van het nieuw te bou wen ziekenhuis in Middelburg. De gemeente krijgt tien jaar de tijd om de lening terug te betalen. En dat wil Goes nu ook wel, voor de daar geplande extra afslag van de A58 bij het ziekenhuis. Fractievoorzitter Johan Robesin vraagt Gedeputeerde Staten om opheldering over de handelswijze van het college in deze zaak. Hij werpt GS voor de voeten dat Pro vinciale Staten nog geen definitief standpunt hebben ingenomen over de nieuwbouw van het ADRZ-ziekenhuis in de Middel burgse wijk Mortiere. „Loopt deze actie niet vooruit op het feit dat de geformuleerde toekomstvisies van enerzijds de provincie en anders- zijds de ziekenhuisorganisaties nog gecommuniceerd moeten wor den?" Robesin vraagt zich af of de plannen 'gelet op de planologische eisen' wel voldoende onderbouwd zijn. Het college wekt volgens hem met de tegemoetkoming de in druk dat het volledige provinciebe stuur de nieuwbouwplannen om armt, 'terwijl dat (nog) helemaal niet het geval is'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22