i8l zeeland 'Sloop PSD-schepen doet je toch wel waf Ruim aandacht voor watersnood Vlissingen Meer bezoekers voor Cinema Middelburg Van Velzen hoofdact op twaalfde Graauwrock Zelden of nooit gevaren Kunst Educatie begint nieuwe serie cursussen Muzikanten en dansers werken samen bij concert Sint Jacobskerk Waar zijn ze gebleven? 'Waar de PSD in 2003 eindigde, na opening van de tunnel, zijn we juist begonnen' vrijdag 11 januari 2013 W jftc - m De Italiaan Amadeo Matacena kocht in 2003 de enkel- schroefs Prins Willem Alexander en Prinses Christina. Hij wilde ermee varen tussen het Italiaanse vasteland en Sicilië, maar dat is zelden of nooit gebeurd. De stro ming in de Straat van Messina bleek veel te sterk. De Walstraat in februari 1953. De foto is te zien op de expositie in de bi bliotheek die op 31 januari wordt geopend, foto Gemeentearchief Vlissingen vlissingen - Omdat het op fe bruari precies zestig jaar geleden is dat Zeeland werd getroffen door de stormvloed, schenken het Ge meentearchief en de Bibliotheek Vlissingen ruim aandacht aan de overstromingen waardoor de stad werd getroffen. In de nacht van 31 januari op 1 fe bruari 1953 liepen delen van Vlis singen onder water. Op donderdag avond 31 januari vertelt de Vlissing- se schrijver John Brosens in de bi bliotheek over zijn boek 'Peddelen in de Palingstraat'. Dit deels auto biografische, korte verhaal komt in januari in beperkte oplage uit als boek. Vervolgens wordt er die avond een korte film vertoond van het Polygoonjournaal. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Kaar ten a 2 euro zijn verkrijgbaar via de balie of activiteit@spui.nl. Die avond wordt ook een kleine expo sitie geopend met beeldmateriaal uit het Gemeentearchief van de watersnood van 1953. Tijdens de ramp vielen in Vlissingen drie slachtoffers maar er was voor meer dan vijf miljoen gulden aan schade. De expo is de hele maand februari gratis te bezichtigen tij dens openingstijden van de bieb. In het Gemeentearchief Vlissingen is de foto-expositie 'Ziedende Zee' te zien. Hierin is aandacht voor vroegere overstromingen, die van 1808,1906 en 1944. Met naast Vlis singen ook beelden van Oost-Sou burg en Ritthem, die vooral te lij den hadden van de inundatie in 1944. De expositie is gratis te zien tijdens de openingstijden van het archief en loopt tot 1 april. middelburg - Na jaren van dalen de bezoekersaantallen kon Cine ma Middelburg in 2012 een plus noteren. Voor het eerst sinds 2007 is er sprake van een stijgende lijn. De reguliere voorstellingen wer den door 14.423 mensen bezocht. Sinds 2007 daalde het aantal bezoe kers. De best bezochte film was de Fran se kaskraker 'Intouchables'. Ook 'The Artist', 'The Iron Lady', 'The Help' en 'Jagten' konden op grote belangstelling rekenen. Goed bezocht werden de speciale filmkeuze-avonden en overige Sinds ze uit Zeeland naar Italië zijn vertrokken in 2003, hebben ze zelden of nooit meer geva ren, de PSD-veerboten Prinses Christina en Prins Willem Alex ander. Eind vorig jaar zijn ze naar een sloopstrand in Turkije gebracht, waar ze in sneltrein vaart onder de snijbranders ver dwijnen. door Harmen van der Werf Ricardo van Liere (25) uit Philippine en Mar den Stapper (51) uit Axel volgen de sloop van de twee PSD-veer boten op de voet Via via hebben ze ook al foto's gekregen van de schepen die beetje bij beetje op het strand worden getrokken en gesloopt. „Het doet je wat", zegt Martien. Iedere Zeeuw van zijn leeftijd zit nog vol herinneringen aan de PSD-veren op de Wester- schelde. „Soep, broodjes kroket, be kenden die je een jaar niet had ge zien, op de boot weer tegenko men. Van die dingen. Nu rij je vlug, vlug door de Westerschelde- tunnel." Ricardo en Martien zijn niet zo maar geïnteresseerd in de voorma lige Provinciale Stoombootdien sten (PSD). Ze zijn er helemaal dol op. Uit alle hoeken en gaten van de wereld proberen ze informatie over oude PSD-schepen te verza melen. Met hun derde compaan, de in Nijmegen studerende An ders Hoendervanger, hebben ze een PSDwebsite die nauwelijks ac tueler en completer kan. „Anders is onze webmaster. Wij leveren hem informatie en hij zet het op de site. Wij zien hem bijna nooit. Hoeft ook niet." Martien en Ricardo heb ben de PSD altijd slechts vanaf de zijlijn gevolgd. Martien werkt bij een chemisch bedrijf in Vlissingen-Oost. „In de logistiek." Ricardo is stuurman op de sleepboot Union Ruby. „Ik zat als veertienjarige op de hobbyclub in Philippine en wilde een model van de Prins Johan Friso, de jong ste PSD-boot, maken. Zo ben ik er- in gerold. Ik ben vaak met de Prins Johan Friso meegevaren, in de stuurhut, met kapitein Kees Lems uit Vlissingen." Martien is al lan ger met het PSD-virus besmet. „Ik woonde in Terneuzen, toen het veer op Hoedekenskerke nog voer, met zijladers. Ik vond dat schitte rend." Waar de PSD eindigde in 2003, na de opening van de Westerschelde- tunnel, zijn Ricardo en Martien verder gegaan. Zo kijken ze erte genaan. Overal ter wereld waar PSD-schepen terecht zijn geko men - van Italië, Saudi-Arabië, In donesië tot China - proberen ze contacten te leggen. Per brief en fax de eerste jaren, nu voorname lijk per e-mail. Ze zijn doorzetters. Het leek onmogelijk van de tussen Jeddah (Saudi-Arabië) en Port Su dan varende Prinses Irene foto's te krijgen. Tot ze ontdekten dat er een Nederlander werkte in Port Sudan. „Hij heeft stiekem foto's ge nomen. Het geeft een kick als je die binnenkrijgt." In Turkije hebben ze ook 'een mannetje', Selim San, die elke woensdag op het sloopstrand fo to's maakt. „De sloop gaat razend snel", weet Ricardo. „Die schepen zijn zo weg. Kunnen we dat ook af sluiten." films waarbij een inleiding werd gehouden. De 'avond van de Fran se film' haalde het hele jaar door een hoog gemiddeld aantal bezoe kers. Naast de reguliere voorstellingen vonden er ook diverse besloten voorstellingen plaats en werd geëx perimenteerd met onder meer De Popronde, een Gay Cinema-dag en de 'Dag van de lach'. Deze week begon de verbouwing van de Kloveniersdoelen. Als die klaar is, verhuist Cinema Middel burg vanuit het oude filmtheater in het Schuttershof. Van alle schepen die ooit voor de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) hebben gevaren, worden er nog drie gebruikt voor veerdien sten. De dubbeldekker Prins Johan Fri so die in 1997 als laatste PSD-boot is gebouwd bij De Schelde in Vlis singen, is omgedoopt in Acciarello en vaart tussen het Italiaanse vaste land en Sicilië. Op dezelfde route is de dubbeldek ker Koningin Beatrix, bouwjaar 1993, in bedrijf onder de naam Tre- mestieri. Het oudste PSD-schip dat vaart als veerschip, is de enkeldekker Prin ses Margriet uit 1964. In 1996 ver trok dit schip naar China, waarna het - na te zijn afgekeurd - in 2002 is verkocht naar Indonesië. Naar verluidt vaart de Prinses Margriet er nog tussen Java en Sumatra, ge naamd SMS Kartanegara. b'>wiiwiiww»k« De Prinses Juliana (1986) is met de Prins Willem Alexander en de Prinses Christina in 2003 verkocht aan Amadeo Matacena. Het schip ligt al tien jaar werkeloos aan de ka de in het Italiaanse Messina. Twee andere PSD-schepen zijn nog in gebruik, de zijlader Koningin Emma (1932) als sportvisboot, va rend vanuit Scheveningen, en de zijlader Oosterschelde (1933), die in Zwolle stilligt als partyschip. vlissingen - De Koninklijke Har monie Ons Genoegen uit Vlissin gen geeft morgenavond haar nieuwjaarsconcert in samenwer king met dansers van de ballet school Suzanne de Jong en Janvier Dancemasters. Het ruim vijftig leden tellende har monie-orkest speelt onder leiding van Ward de Ketelaere een geva rieerd programma van bekende melodieën. De Ketelaere is sinds vorig jaar verbonden aan het Vlis- singse harmonie-orkest. Voor de dansers zijn, van klassiek tot mo dern, speciaal voor dit nieuwjaars concert choreografieën bedacht. Het concert wordt gegeven in de Sint Jacobskerk te Vlissingen en be gint om 19.30 uur. De kerk gaat al open om 18.45 uur. De toegangs prijs voor het concert bedraagt 12,50 euro of 10 euro als men het kaartje koopt in de voorverkoop via de website. khog@zeelandnetnetnl graauw - Van Velzen staat met Hemelsvaartsdag, donderdag 9 mei, op Graauwrock. De rockster won diverse prijzen, waaronder een Gouden Harp, en maakte naam als jurylid in The Voice of Holland. Hij treedt op om 21 uur. Graauwrock beleeft dit jaar de twaalfde editie. Het festival is er al tijd in geslaagd grote namen naar Zeeuws-Vlaanderen te halen, waar onder Golden Earring, Normaal, De Dijk en Clouseau. Topper was vorig jaar Guus Meeuwis, met wie Graauwrock een recordaantal van 3500 bezoekers trok. Vrijwilliger Carlo Saman verwacht niet dat Van Velzen dit record zal evenaren. Hij rekent op zo'n twee duizend mensen. „Gemiddeld over alle jaren zitten we 1800, dus tweeduizend zou een mooi resul taat zijn." Welke bands naast Van Velzen zul len optreden, is nog niet bekend. Van Velzen stelt daaraan ook ei sen. De muziek moet enigszins in zijn stijl passen, melodische rock. Eén band zal overigens pas woens dagavond 8 mei bekend zijn, na het voorspel voor het echte werk, The Road to Graauwrock. Begin nende groepen kunnen daar een plekje verwerven op Graauwrock. Al meer dan honderd kandidaten hebben zich gemeld. middelburg - Kunst Educatie Wal cheren begint in de week van maandag 21 januari met een aantal nieuwe cursussen op het gebied van creatieve ontwikkeling. Zo zijn er cursussen fotografie en teke nen (onder meer icoonschilderen en maritiem tekenen en schilde ren). Verder zijn er workshops le vensverhalen schrijven, keramiek voor beginners en modelboetseren en -tekenen. Voor de jeugd zijn er cursussen peuterdans (vanaf 3 jaar), toneel (vanaf 6 jaar) en kin derkunstatelier (vanaf 6 jaar). Eind januari begint de workshop 'bizar re jurken' (12 tot en met 16 jaar). www.kunsteducatiewalcheren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18