Arduin betaalt vervoer uit eigen zak Beveiligers willen gelijke rechten Houten jas voor leilinden Li Towers almanak Zorginstelling wil voorkomen dat dagbesteding van cliënten lijdt onder zware bezuiniging Parochie betreurt vertrek Vanluffelen 21 door Theo Ciele MIDDELBURG - Cliënten van Ar duin, de Zeeuwse zorginstelling voor verstandelijk gehandicapten, zullen dit jaar niet ernstig gedu peerd worden door de rijksbezui nigingen op de vervoerskosten. Volgens directeur Patty van Bel- le-Kusse lukt in 2013 nog om een malig de korting met 80 procent met eigen geld op te vangen. De instelling krijgt dit jaar 0,6 mil joen euro als vergoeding voor het vervoer van de cliënten van huis naar hun dagbesteding. Dat was in 2012 nog 3,2 miljoen euro. Arduin wordt zo hard getroffen omdat de instelling in Nederland voorop loopt in het laten wonen en werken van verstandelijk ge handicapten in de samenleving. Arduin heeft verspreid over de provincie ruim zeshonderd cliën ten, 145 woonlocaties (waarvan zes grootschalige) en veertig loca ties waar dagbestedingsactivitei ten plaatsvinden. Het vervoer is daarbij essentieel. Van Belle zegt dat nu al meer rit ten gecombineerd worden. „We rijden met vollere busjes, maar dat betekent wel dat cliënten soms meer dan een uur onderweg zijn." Arduin wil alles op alles zetten om te voorkomen dat de cliënten niet meer naar hun favoriete dag besteding kunnen gaan, aldus de directeur. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) doet onderzoek naar de kos ten van het vervoer van en naar de dagbesteding. De NZa is de in stantie die gaat over tarieven, pres taties en budgetten in de zorg. Bij de NZa wordt bekeken waar in Ne derland knelpunten zijn ontstaan door de bezuinigingen. De uitkom sten worden binnen twee weken bekend. Volgens de directeur van Arduin is er landelijk 25 miljoen euro beschikbaar om de ergste pijn te verzachten. Van Belle vreest echter dat een eventuele uit kering uit die pot slechts een pleis ter op de wonde is. De zorginstel ling heeft immers meer dan 10 procent uit die landelijke pot no dig om het gat te dekken. Dit jaar benut Arduin om te kij ken wat nog te winnen valt aan doelmatiger vervoer en hoe intern met middelen geschoven kan wor den om het vervoer mogelijk te houden. Daarbij staat voorop dat dit laatste niet ten koste mag gaan van de zorg aan de cliënten van Arduin, aldus Van Belle. VRIJDAG 11 januari 2013 PZC WALCHEREN MIDDELBURG - De leilinden in de Eigenhaard- straat in Middelburg hebben tijdelijk een hou ten jas gekregen. De bekisting is aangebracht om te voorkomen dat de stam van de bomen wordt beschadigd tijdens de werkzaamheden in deze straat. In de buurt tussen de Loskade en de Koren dijk vervangt Delta asbestleidingen. Delta is niet de enige die met graafwerk bezig is: de gemeente Middelburg werkt in de wijk aan verbetering van het rioolstelsel. foto Ruben Oreel Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Voor geweld en agressie tegen medewerkers van particuliere beveiligingsbedrijven zou ook een verhoogde straf moe ten gelden, net als nu het geval is bij agressie tegen hulpverleners als politie, brandweer en ambulance personeel. Dat stelt de Nederland se Veiligheidsbranche in een van daag gepresenteerd rapport. In Zeeland worden de beveiligers al gezien als publieke hulpverle ners. Eerder werd daarover een convenant gesloten tussen partijen als politie, brandweer, bus- en am- bulancebedrijf Connexxion én de beveiligers van Delta Safe. Geweld pleging tegen personeelsleden van één van deze partijen wordt met voorrang behandeld. Toch is er nog een onderscheid tussen een agent en een beveiliger die in een kroeg geslagen wordt. Voor een be veiliger die voor een ondernemer werkt, geldt weer niet dat de dader een extra zware straf krijgt. Dit is wel het geval als dezelfde beveili ger ingehuurd werd door de ge meente. Bert Graaff, directeur van het Middelburgse beveiligingsbe drijf Delta Safe wil dat ook dat laat ste stukje ongelijkheid verdwijnt. zie ook www.pzc.nl/video Ze heeft het druk, druk, druk. Maar tevens gezegend met een laptop 'van de zaak' zodat ze in ieder geval niet hele dagen van huis is maar ook thuis de zaken afkan handelen. Ter wijl ze ijverig haar toetsenbord be roerde, las haar echtgenoot de krant. Nu heeft die de gewoonte ontwik keld interessante dan wel saillante berichtjes luidop voor te lezen. Dus klonk het op gegeven moment 'Ko perdiefstal door Litouwers'. Het be richt kwam niet helemaal correct over bij de scheppende mens achter de laptop. Sterker nog, het wekte bij haar grote verbazing. Zonder haar ogen van het beeldscherm af te wen den, kwam ze met een prangende vraag aan haar echtgenoot: "Waar om steelt Lee Towers nou koper?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17