'Vijand doet het goed in speeches' II 'Ik vind Nederland zonder Gelderland, Brabant, Limburg, Friesland en Zeeland onvoorstelbaar' vrijdag 11 januari 2013 Clemens Cornielje, commissaris van de Koningin in Gelderland Het creëren van een geza menlijke vijand is een bekend en beproefd sprekerstrucje, weet Huib Hudig, speech- en presenta- tiecoach en schrijver van Het Speechboekje. „Los van hun in houdelijke bezwaren tegen het ka binetsbeleid, verbaast het Hudig dan ook niet dat veel provincie- en gemeentebestuurders hun nieuw jaarstoespraak hebben aangegre pen om onvrede in de richting van Den Haag te ventileren. „Met een nieuwjaarstoespraak wil de spreker ook een gevoel van bin ding kweken. En wat is dan gemak kelijker dan het ten tonele voeren van een gezamenlijke vijand. Dat schept een band, het gevoel dat je samen een vuist maakt." Tja, en als het om bestuurders gaat, ligt Den Haag volgens Hudig voor het oprapen. „Lekker ver weg en het sluit ook aan bij het breder levende idee dat ze er in Den Haag niets van kunnen." De Nederland se bestuurders verkeren overigens in goed gezelschap. „De Amerikaanse president Oba- ma heeft er ook een handje van om met een al dan niet verzonnen vijand gemeenschapsgevoel te kwe ken. Maar het middel is echt van alle tijden. De Romeinen deden het en ik vermoed dat zelfs holbe woners die hun stamgenoten toe spraken, er gebruik van hebben ge maakt." Nieuwjaarstoespraken zijn be doeld om terug te blikken, te analy seren en vooruit te kijken. Een proefballonnetje hier en daar kan best, maar al te vrijblijvend mogen de traditionele speeches ook weer niet zijn, meent Hudig. „Je kunt wel van alles roepen, maar het jaar daarop word je erop afgerekend. Want dan wordt er teruggeblikt en vragen de mensen zich af wat er terecht is gekomen van de voor nemens uit de vorige speech." i)\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11