io nieuwjaarstoespraken Met het ontkurken van champagne, gaf bestuurlijk Neder land tijdens de nieuwjaarsspeeches ook lucht aan zijn verontwaardiging over 'Den Haag'. Een bloemlezing. 'ln Den Haag denken ze dat een kleine gemeente geen klus kan klaren vrijdag 11 januari 2013 Zure bubbels voor 'Den Haag' door Hans Goossen Illustratie Mark Reijntjens en Jos Diender De ene bestuurder haal de de dichter-compo- nist Valerius van stal ter onderbouwing van zijn boodschap, de ander de he dendaagse troubadour Guus Meeu- wis. De toon was dezelfde en on miskenbaar bedoeld voor Den Haag en het daar zetelende en met herindelingsplannen spelende landsbestuur: houd je handen thuis en kom niet aan onze provin cie cq gemeente. Meeuwis zou nooit een lied heb ben gemaakt over Brabant als die provincie niet veel meer dan lou ter 'een administratieve eenheid' zou zijn, betoogt de Brabantse commissaris van de koningin Wim van de Donk in zijn nieuw jaarstoespraak. „We verdedigen een idee, een identiteit, een ziel. Dat laten wij niet afbreken." Al he lemaal niet door een kabinet dat zich laat leiden door 'gevaarlijke te- kentafellogica'. Een provincie zuidelijker roept burgemeester Martin Eurlings van Valkenburg aan de Geul zijn on derdanen en provinciegenoten op tot waakzaamheid. Met de aan een lied van Valerius ontleende spreuk 'let op uw Saeck'. Ook hier komt de dreiging vanuit het Haagse, van het kabinet-Rutte II dat alleen maar oog heeft voor groot, groter, grootst. Natuurlijk, het CDA, de partij van Van de Donk en Eur lings is landelijk veroordeeld tot de oppositie en dan is het toch net wat gemakkelijker om tijdens een nieuwjaarsspeech van leer te trek ken tegen een kabinet zonder par tijgenoten. Tegelijkertijd leert het doorvlooien van de traditionele ja- nuaritoespraken ook dat het kla gen over Rutte II niet is voorbe houden aan de confessionelen on der de bestuurders. Neem de Gel derse commissaris Clemens Cor- nielje, van dezelfde politieke bloed groep als de premier. Ook hij laat in zijn speech weinig heel van de plannen van het kabinet om de twaalf provincies te vervangen door vijf veel grotere landsdelen. De WD'er geeft Rutte en consor ten het ongevraagde advies: „Ik vind Nederland zonder Gelder land, Brabant, Limburg, Friesland en Zeeland onvoorstelbaar. Gelder- land ligt aan de basis van dit land. Daar moet je niet aan gaan morre len. Daarom zeg ik: Bezint eer ge beëindigt!" Zelfs van commissaris sen die best in zijn voor bestuurlij ke schaalvergroting, krijgt Den Haag de wind van voren. Vanuit Drenthe laat Jacques Tichelaar (PvdA) zijn op de champagne wachtende gehoor weten dat hij het voornemen om Nederland be stuurlijk op te schalen, onder schrijft. Maar: „Als je opschaalt, doe het dan in één keer goed." En zeker niet zo eendimensionaal als het kabinet het nu heeft verordon neerd: vijf landsdelen en alleen nog maar gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners. Iets soortgelijks is te horen in het Zuid-Hollandse provinciehuis waar Jan Franssen, in principe niet tegen landsdelen, zich in zijn aller laatste nieuwjaarstoespraak als commissaris van de koningin be klaagt over een gebrek aan visie. Nu heeft het kabinetsbeleid te veel weg 'van in het duister tastend stapvoets voortgaan'; naar een einddoel dat volgens de WD'er niet eens bekend is. Den Haag en Rutte krijgen het nog meer voor de kiezen. Van Woudenberg tot Brummen, van Waalre tot Opmeer, en van Hen- drik-Ido Ambacht tot Urk. In die laatste gemeente waarschuwt CDA-burgemeester Pieter van Maaren zelfs voor een heuse 'de mocratische crisis', veroorzaakt door de gemeentelijke herinde lingsplannen van het kabinet. In Opmeer schampert WD-burger- vader Gertjan Nijpels dat ze in Den Haag kennelijk denken dat een kleine gemeente geen klus kan klaren. „Alsof daar maar vier ambtenaren rondrennen." En in Waalre bestempelt liberaal Henri de Wijkerslooth het kabinetsvoor nemen als 'ouderwets blauwdruk- denken'. Misschien nog wel pijnlijker dan de weerstand die onlosmakelijk verbonden is met welke poging tot herindeling ook, zijn de per soonlijke ontboezemingen van provinciale en lokale bestuurders die zelf Haagse kilometers op hun teller hebben staan. Burgemeester Elly Blanksma van Helmond (CDA), die recent haar Kamerzetel inruilde voor de ambtsketen, heeft geen goed woord over voor haar voormalige biotoop. „Het is koud in Den Haag", vertelt zij in haar eerste speech. „Ik heb aan den lij ve ervaren dat Den Haag met zich zelf bezig is." Blanksma snapt maar al te goed dat het vertrou wen van de burger in de politiek door die kilte tot onder het vries punt is gedaald. Ook voor oud-staatssecretaris van Defensie Cees van der Knaap, nu burgerva der in Ede, heeft het oude nest af gedaan. „Die cocon van de Haagse werkelijkheid, van die kaasstolp op het Binnenhof, van die politiek op een vierkante kilometer, het is mijn wereld niet meer", serveert de CDA'er zijn nieuwjaarswens met uiterst zure champagne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10