Schouwse actie tegen promotie van smakeloze uitheemse kweekvis zeeland 121 Krimp bedreigt scholen Schouwen-Duiveland t BdMdnT donderdag 10 januari 2013 gang, maar kwam al snel terug. Som mige klanten zaten met de handen in het haar. „Waar moet ik nu bood schappen doen? Bij Lidl kom ik het liefst." foto PZC bruinisse - Vishandelaar Niels Ha- braken en chef-kok Wouter Kik uit Bruinisse zijn spontaan een 'lu dieke tegenactie' gestart tegen het Productschap Vis, dat januari heeft uitgeroepen tot de 'maand van de tilapia'. 'Onvoorstelbaar', vinden ze de keu ze van het Productschap om de kweekvis een maand lang centraal te zetten in campagnes. „Ze doen het ook nog onder het motto 'aan bevolen door de stoere mannen van de zee', terwijl de vis uit vij vers bij rivieren komt en hier be vroren in dozen aan de wal komt." Los van de grote bedenkingen die hij heeft over de kwaliteit van de kweekvis, vindt Habraken het vooral treurig dat de goedkope til apia vissoorten uit de Noordzee uit de markt drukt, ,,'s Zomers en in het najaar worden grote hoeveel heden schol doorgedraaid. Dat is niet alleen zonde van de goede vis, maar ook treurig voor de vissers. Ze krijgen wel een bepaalde mini mumprijs betaald uit een fonds voor doorgedraaide vis, maar dat is drie keer niks", zegt hij. OntyJL LljUtyix hl+Ui KORTINGEN BIJ BOMONT OP ONZE NAJAARSCOLLECTIE •s, Heren Kids-kleding van o.a: Gaastra, Tommy Hilfiger, Geddes Gillmore, Marco Polo, McGregor, Gant Geisha. M.u.v. onze nieuwe collecties. www.bomont.nl mnmnmmmnm MBmnm door Piet Kleemans zierikzee - Het aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs is op Schouwen-Duiveland de afgelo pen jaren gegroeid, maar de basis scholen hebben te maken met for se krimp. Drie Schouwse scholen hebben minder dan 45 leerlingen en met die scholen wil de gemeen te snel om tafel. Het zijn OBS 't Meetje in Ellemeet (30 leerlingen), CBS De Schouw in Brouwershaven (43 leerlingen) en CBS De Zonnewijzer in Zonne- maire (34 leerlingen). De Stove in Noordwelle telde in 2012 slechts 22 leerlingen, maar die school geldt als een nevenvestiging van 't Stae- pel'of in Renesse met 88 leerlin gen. Dezelfde constructie geldt voor OBS-Duiveland met 37 leer lingen op de vestiging Sirjansland en 133 leerlingen op de vestiging Nieuwerkerk. Op langere termijn loopt ook het leerlingenaantal van CBS Onder de Wieken (Haamstede) en OBS 't Stoofje (Ouwerkerk) fors terug. De gemeente, zo blijkt uit de Visie Lo kaal Onderwijsbeleid, houdt reke ning met een daling van ruim 8 procent tot 2017 en tot 2022 zelfs bijna 14 procent. Zorgelijke cijfers, vindt onderwijswethouder Wim Stouten. Als opheffingsnorm geldt een mi nimumaantal van 23 leerlingen. Daar zit nu nog geen enkele school aan, maar het gevaar gluurt wel om de hoek. Stouten realiseert zich terdege dat aan een daling van het aantal leerlingen grote risi co's kleven. Financiële risico's maar ook gevaren op het gebied van personeelsbeleid en de kwali teit van het onderwijs. De onderwijsvisie daarover: „Wan neer we nu niet anticiperen zal dit uiteindelijk leiden tot het onder druk komen te staan van de kwali teit van het onderwijs en een ver schraling van het voorzieningneni- veau." Onder het motto 'Krimp als kans' wil de gemeente snel om de tafel met bedreigde scholen om samen met hen naar oplossingen te zoe ken. Samenwerking tussen scho len, (educatieve) partners en de ge meente is daarbij het sleutel woord. Belangrijk instrument wordt wat Stouten betreft de Lokaal Educatie ve Agenda (LEA). Het houdt in dat schoolbesturen en kinderop vangorganisaties een wettelijke plicht hebben om met elkaar te overleggen en dat overleg moet dan gericht zijn op het maken van onderlinge afspraken leidend naar meetbare doelen. Garanties omtrent het voortbe staan van de bestaande basisscho len geeft Stouten niet. „Nee, dat kan ik ook niet." Bekijk de video op www.pzc.nl/video Wouter Kik van Brasserie De Vier bannen in Ouwerkerk is het roe rend met hem eens. Volgens Kik zijn er volop alternatieven voor handen, die zelfs nog goedkoper zijn dan tilapia en pangasius. „Soorten als wijting en schol wor den erg ondergewaardeerd, maar zijn honderd keer lekkerder." Om te bewijzen dat je lekker en goed koop kunt eten met Noordzeevis, hebben Kik en Habraken januari uitgeroepen tot de 'maand van de (h)eerlijke Noordzeevis'. De Bruënaren hopen dat meer restau rants en viszaken zich aansluiten. 10% horting op alle niet afgeprijsde artikelen. Geen korting op bestellingen TERNEUZEN ZOUTELANDE WEBSHOP NOORDSTRAAT 109 LANGSTRAAT 13 BOMONT.NL Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes T: 0113-215652 E: 1nfo@sjaakvanzee.r1l Maten t/m 62 XU, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geoper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63