binnenland 15 minder gezond en ook korter Wethouder: bespaar water, plas onder douchen 3 dagen landhotel in de Achterhoek cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 1 Kinderombudsman noemt protocollen te vrijblijvend donderdag 10 januari 2013 de crisis >7' jaar het motto Hemd van het Lijf. prijs die in het begin van het sei zoen in de brochure staat." Dat geldt niet voor vakantiehuisjes in Nederland. „Op die markt is veel overcapaciteit. Veel campings hebben seizoensplaatsen ingeruild voor bungalows en stacaravans. Huisjes die nog niet verhuurd zijn, worden goedkoop aangeboden op websites als Vakantieveiling, Grou- pon en Sweetdeal, vaak op meerde- Het naaktrecreatie-plein van de gisteren gestarte Vakantiebeurs heeft dit foto Ruud Taal/ANP re sites tegelijk. Daarom loont het absoluut om te googelen naar de laagste prijs." De goedkoopste vakantie is niet al tijd via internet te koop. Op het reisbureau valt over de prijs nog weieens te onderhandelen. Al gaat dat zelden om grote bedragen, zegt Van Leeuwen. „De korting gaat van de toch al lage marge van de ondernemer af" Aanpak pesten gaat over andere boeg Kinderombudsman: pesten op scholen grondiger bestrijden. Rondetafelgesprek met onder wijsorganisaties en deskundi gen is aftrap van nieuw plan van aanpak in voorjaar. Fins pestprogramma kan daar in een rol spelen. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Scholen komen niet meer weg met het hebben van een pestprotocol in een laatje. Dat zegt kinderombudsman Mare Dullaert na het rondetafelgesprek over pes ten dat hij en staatssecretaris San- der Dekker gisteren hielden met een kleine vijftig onderwijsorgani saties en deskundigen. Dullaert: „In elke basisschoolklas worden drie kinderen structureel gepest, een schrikbarend aantal." Volgens Dullaert is de pestaanpak op scholen tot nu toe te vrijblij vend en zijn er te veel verschillen de pestprogramma's waarvan de effectiviteit niet is bewezen. Nog dit voorjaar moet dat veranderen: dan presenteren hij en de staatsse cretaris een nieuw plan van aan pak. Het rondetafelgesprek gisteren in Den Haag kwam tot stand nadat eind vorig jaar twee middelbare scholieren zich van het leven be roofden, na langdurig gepest te zijn. Daardoor laaide de discussie over pesten weer op. Dullaert: „Het Kinderrechtencomi té van de Verenigde Naties heeft in 2009 al gezegd dat de veiligheid op Nederlandse scholen niet vol doet. Nog altijd worden volgens ex perts 300.000 kinderen in Neder land structureel gepest. We kun nen pesten nooit helemaal uit de wereld helpen, maar moeten nu ac tie ondernemen." Staatssecretaris Dekker liet eind de cember weten begin dit jaar met scholen in gesprek te gaan om te inventariseren wat er nu aan pes ten wordt gedaan. Nog niet alle scholen hebben een pestaanpak én als ze die wel hebben, wordt er niet altijd actief mee gewerkt. Bo vendien zijn er allerlei methodes tegen pesten, zegt Dullaert. Om die in kaart te brengen houden de ombudsman en de staatssecretaris de komende maanden gesprekken met deskundigen. Een van hen is René Veenstra van de Rijksuniversiteit Groningen. Hij test momenteel op 66 Neder landse basisscholen het zogeheten Kiva-programma. Een Fins initia tief tegen pesten. „Het is een inte graal programma, waarbij zowel de leerling, de leerkracht, de schoolomgeving als de ouders wor den betrokken", aldus Dullaert. Of het Finse programma ook in Nederland wordt ingevoerd, kan de kinderombudsman nog niet zeggen. „Dat hangt van de onder zoeksresultaten af en de gesprek ken die we de komende tijd voe ren met andere experts." Of Kiva bovendien geschikt is voor middel bare scholen - waar pesten ook aan de orde van de dag is - moet überhaupt nog getest worden. Naast een pestprogramma, is vol gens Dullaert de rol van de leer kracht van belang. Docenten zijn naar zijn idee in veel gevallen 'han delingsverlegen': ze weten niet hoe ze het pesten aan de orde moeten stellen en durven het daar om niet. In het Finse Kiva is de training van de docent een belang rijk onderdeel. Ook volgens Lotte Savelberg van het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (Laks), is het bespreekbaar maken een van de belangrijkste punten. „Er zijn allerlei pestaan- pakken, maar de grootste klacht van leerlingen is dat er te weinig over gesproken wordt, blijkt uit ons onderzoek." AA EN HUNZE - Wethouder Bert Wassink van Aa en Hunze (Dren the) roept de bewoners van zijn ge meente op om te plassen tijdens het douchen. Volgens de wethou der kan op die manier veel schoon water worden bespaard. Water dat nu nog het riool ingaat. De wethouder (GroenLinks) doet de oproep in het kader van een pro ject duurzaamheid in de gemeente. Douchen en plassen staan boven aan de lijst van waterverbruik. Per toiletgang, zo rekent hij voor, spoe len we zes liter schoon water weg. „Als een miljoen mensen één keer per dag het toilet overslaan en on der de douche plassen, scheelt dat op jaarbasis meer dan twee miljard liter water. Dat is goed voor het mi lieu." Wassink heeft zelf de daad bij het woord gevoegd, zo zegt hij. Dwars, de jongerenorganisatie van GroenLinks zegt met een ietwat cy nische ondertoon 'verheugd' te zijn over het plan van de wethou der die 'een wereldprobleem be noemt'. „Op dit moment staat de mensheid voor de grootste uitda gingen ooit", aldus Ashley North, voorzitter van Dwars. „Hongersno den in Afrika, oorlogen in het Mid den-Oosten en smeltende poolkap pen in GroenLand. Het probleem van het inefficiënt douchegebruik door Nederlanders is iets dat stel selmatig wordt vergeten in dit rij tje. We zijn daarom blij dat Was sink dit probleem benoemt." slecht. Politici struikelden over el kaar heen om het CPB te kapitte len. De gegevens waarop het CPB het oordeel baseerde, zijn niet hele maal nieuw, de suggesties om aan de alom geroemde solidariteit te morrelen des te meer. Bekend is dat in Nederland lager opgeleide man nen en vrouwen gemiddeld respec tievelijk bijna vijf en ruim 2,5 jaar korter leven dan hoogopgeleiden. Het verschil in het aantal jaren dat in minder goede gezondheid wordt doorgebracht, is zelfs zo'n veertien jaar. Laagopgeleide volwassenen hebben meer chronische aandoe ningen. Zo komt diabetes en overge wicht veel vaker voor bij mensen met als hoogst afgemaakte oplei ding basisschool of vmbo. Ze heb ben een groter risico op een angst stoornis of depressie. Mensen uit de lagere opleidings- en inkomensgroepen komen vaker bij huisarts, specialist en instellingen voor geestelijke gezondheidszorg en maatschappelijk werk. Ze zijn min der tevreden over de zorg die ze krijgen van bijvoorbeeld fysiothera peut of thuishulp. Ze klagen over hun huisvesting en vinden de buurt onveilig. De verschillen blij ven niet beperkt tot volwassenen of ouderen. Al op jonge leeftijd is dui delijk onderscheid te maken. Als ouders een opleiding hebben gehad van maximaal één- of tweejarig mbo, ervaren ze de gezondheid van hun kind vaak als matig tot slecht Ze maken regelmatig melding van taal-, spraak- en leerproblemen. Hun kinderen hebben vaker een on gezonder voedingspatroon dan an dere kinderen. Wat geldt voor men sen met een lage opleiding, geldt vaak ook voor degenen met een laag inkomen. Gezondheidseco- noom bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Johan Polder, die ook hoogleraar is in Til burg, vindt dat de CPB-suggestie dat de zorgkosten anders moeten worden verdeeld, te kort door de bocht. „Je kunt het ook omkeren, want er is een wisselwerking. Leidt een ongezonde leefstijl tot inko mensachterstand of zijn maatschap pelijke verschillen de oorzaak van een ongezonder leven? Woon je in een klein huis in een dichtbevolkte achterstandsbuurt, dan heb je meer gezondheidsrisico's. En de sociale omgeving bepaalt zowel de carrière als de leefstijl. En om het nog ver der om te draaien: iemand die veel betaalt voor de zorg, heeft vaak lang gestudeerd. Dat wordt dan weer op gebracht door stratenmakers die vanaf hun zeventiende op hun knie ën hun werk doen. En de mensen in hogere inkomensgroepen leven langer, genieten dus ook veel langer van een veel hoger pensioen. Ook dat wordt mede opgebracht door de lagere inkomens. Het is dus niet verstandig om de solidariteitsge- dachte alleen op basis van de zorg kosten ter discussie te stellen." 2 overnachtingen incl. ontbijt 1/ Glas Glühwein en wandelroute Vers fruit op de kamer Bezoek Zutphen en Deventer ZZ Landhotel De Hoofdige Boer 125 cpm| 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten G 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5