i8l zeeland Penningmeester Radio SD eist geld 2012 Poortambacht krijgt netwerk van inwoners 'Maand van tilapia is onvoorstelbaar' Wout van den Berg nieuwe voorman VVD 4We zien bij ons meer an nuleringen. Vaak wordt verlies van een baan als reden opgegeven." donderdag 10 januari 2013 door Ton van den Nouweland zierikzee - De ex-penningmeester van Radio Schouwen-Duiveland, die wordt verdacht van verduiste ring, eist in kort geding schadever goeding en rectificatie van het om- roepbestuur. De lokale omroep deed in novem ber aangifte tegen de Zierikzeeën- aar omdat die van 2011 tot en met augustus 2012 bedragen van de om roep naar de bankrekening van zijn eigen bedrijf zou hebben over gemaakt. In totaal gaat het om ruim 25.000 euro. De penningmeester ontkent deze beschuldiging en zegt dat het over geboekte geld de vergoeding is voor door zijn bedrijf verrichte werkzaamheden. Zo zou hij sinds 2001 de complete financiële administratie, inclusief subsidieaanvraag bij de gemeente, hebben verzorgd. Ook zou zijn be drijf in opdracht van de omroep een uitgebreid luisteronderzoek hebben verricht Volgens de ex-penningmeester heeft het om- roepbestuur beide werkzaamhe den goedgekeurd. De kosten van het administratieve werk zou hij telkens op de jaarrekening als 'ad ministratiekosten' hebben verant woord. Als reden voor zijn aftre den noemt de ex-penningmeester twee ruzies binnen het bestuur. De ene ging over het al dan niet mogen notuleren van 'onprettige uitspraken' over personen. Het an dere conflict ging over de reparatie van de airconditioning die achter af niet kapot bleek te zijn. Het om- roepbestuur zegt dat de penning meester aftrad omdat hij na her haaldelijke verzoeken geen inzage in de boekhouding gaf. Een tijdlang kon dat ook niet, ver weert de penningmeester zich, om dat de boeken elders lagen opgesla gen wegéns wateroverlast in zijn huis. Verder zegt hij met de voor zitter de afspraak te hebben dat zij elk kwartaal bij hem de boeken komt controleren. Ze zou echter nooit zijn komen opdagen. De ex-penningmeester zegt dat de beschuldigingen van de omroep 'een verwoestend' effect op zijn ad ministratiekantoor hebben gehad. Hij eist daarom voor de rechter schadevergoeding, te beginnen met een voorschot van 5000 euro. Verder moet de omroep haar be schuldiging rectificeren in de kran ten en op de websites van Wereld regio en de PZC. Voor elke dag - vanaf een week na het vonnis - dat de omroep daarmee wacht, eist de penningmeester 500 euro. door Ton van den Nouweland zierikzee - Twaalf inwoners van de Zierikzeese wijk Poortambacht verenigen zich in een netwerk, dat voorstellen gaat doen over veilig heid en activiteiten in de wijk. „Netwerk, werkgroep, wijkraad of activiteitencommissie. Hoe de club gaat heten weten we nog niet", vertelt Jeroen Portier, die na mens het Welzijnshuis is betrok ken bij de opzet van het buurtnet- werk. Het initiatief hiervoor is ge nomen tijdens de Dag van de Dia loog in november. De inwoners ga ven toen te kennen hun wijk als 'vergeten hoek' van Zierikzee te be Schouwen-Duiveland heeft vorig jaar een goed jaar gedraaid in vergelijking tot de rest van Nederland. Dat is volgens de Recron vooral te danken aan de Duitse gasten. Vijfenveertig procent van de gasten komt uit Duitsland. Toerist komt weer vooral voor strand schouwen. Zij vinden dat er te wei nig activiteiten zijn voor de op groeiend jeugd en voor zelfstandig wonende ouderen. Ook de ver keersveiligheid, vinden zij, moet verbeterd, met name in de Haring- vlietstraat, Grevelingenstraat en de ScheldestraatIn het meest weste lijke deel van de wijk moet meer straatverlichting komen en de bus lijn hier moet verder worden door getrokken. Als ontmoetingsplek ken voor inwoners worden het 'leescafé' van de in aanbouw zijn de Campus Cultura en het grand-café in het eveneens in aan bouw zijnde zorgcentrum Borren- damme genoemd. De economische neergang is ook te merken in de verblijfsre- creatie op Schouwen-Duiveland. De toerist boekt vaker wat later en gaat minder lang op vakantie. De gast blijft wel op zoek naar kwaliteit en heeft daar nog steeds geld voor over. door Melita Lanting De dip in de vakantie sector gaat ook niet aan Schouwen-Dui veland voorbij. Niet dat er sprake van is van een compleet instortende markt, maar het gedrag van de va kantieganger is wel aan het veran deren. Ondernemers moeten er aan blijven trekken om gasten bin nen te halen. Tot die conclusie komt voorzitter Ed Troost van de Recron afdeling Schouwen-Duiveland. Het is bij voorbeeld te merken aan annule ringen van reserveringen die vorig jaar direct na afloop van de vakan tie zijn gemaakt. „Wij zien bij ons meer annuleringen dan vorig jaar", zegt Troost. Vaak wordt ver lies van een baan als reden opgege ven. „Anderen zeggen dat ze liever even afwachten hoe het verder gaat. Ze nemen dan voor lief dat ze misschien een mindere plek krijgen." Wat volgens hem ook opvalt, is dat de toerist meer belang hecht aan de aloude waarden van Zee land: schone lucht, ruimte en strand. „Het strand wordt weer een belangrijk punt. Dat blijkt uit een enquête die we in 2012 heb ben gehouden. Tijdens een econo mische malaise gaan we weer te rug naar de basis." Die trend ziet Troost ook bij het uitgavepatroon van de toeristen. Er wordt volgens hem nog niet zozeer beknibbeld Ed Troost op de kosten van het verblijf, maar mensen zijn kritischer op de uitga ven die daar bij komen. „Mensen willen liever lekker eten in de ei gen caravan of huisje en geven geen geld meer uit aan een terras waar een vakantiekracht onver schillig een biertje voor je neer zet." Het beeld dat Troost schetst past bij de trend van de afgelopen jaren. De toerist vraagt steeds meer kwaliteit, gastvrijheid en luxe. Privé-sanitair óp een cam ping is al heel gewoon geworden, net als voldoende privacy en com fortabele chalets om in te verblij ven. Sinds enige tijd is een flinke ver nieuwingsslag aan de gang bij be drijven op Schouwen-Duiveland. Op veel campings verschijnen nieuwe, luxe chalets en een bunga lowpark in Burgh-Haamstede is vrijwel helemaal vernieuwd. Daar is markt voor, al waarschuwt Troost wel dat het neerzetten van chalets niet tot in het oneindige door kan gaan. „Als Recron heb ben we wel gezegd dat we er op ge geven moment wel klaar mee zijn." Eén van de ondernemers die druk is met vernieuwen is Peter van Oost van de Wijde Bliek in Renes- se. Hij bouwt momenteel een over dekt zwembad met glijbaan en ter ras. „We maken het zo dat bij mooi weer de wand helemaal open kan en je zo naar buiten kunt, bij slecht weer zit het dicht." Hij zegt niet anders te kunnen dan investeren. „Wil je mee blijven doen, dan moeten de voorzienin gen beter." Het is volgens Van Oost een flinke investering, maar hij ziet nu al positieve reacties op zijn besluit door het hogere aantal boekingen voor het komend jaar. De kwaliteitsverbetering vindt niet alleen plaats op luxere cam pings. Ook de campings bij de boer gaan mee met vernieuwen. „Je ziet met name bij de campings die zijn uitgebreid naar 25 plaatsen dat er ook gelijktijdig een kwali teitsslag is gemaakt", zegt Rinus van 't Westeinde, voorzitter van de Vekabo Zeeland, de vereniging van kampeerboeren. Daardoor hebben volgens hem die campings het afgelopen jaar het best goed ge daan. Hij ziet bij zijn achterban wel wisselende resultaten. „Men sen die voor de kust komen, wil len daar ook zitten." Bovendien heeft deze tak van verblijfsrecrea- tie meer last van het weer. „Bij mooi weer zie je een piek, bij slecht weer komen er afmeldin gen." Over de verwachtingen voor het komende jaar valt volgens Van 't Westeinde nog niet veel te zeg gen. In tegenstelling tot de grote campings wordt er bij de kampeer boeren lang niet altijd gelijk in ja nuari geboekt. zierikzee - Wout van den Berg is de nieuwe voorman van de WD op Schouwen-Duiveland. De mos selvisser uit Bruinisse neemt vanaf 1 maart het fractievoorzitterschap over van Dick Meulblok, die het na twaalf jaar in de gemeenteraad tijd vindt om zich op andere za ken te richten. Van den Berg is be oogd lijsttrekker voor de gemeente raadsverkiezingen in het voorjaar van 2014. Ook hij heeft hij de am bitie om, mocht de WD na de ver kiezingen wederom in het college komen, een wethouderspost te be kleden. Van den Berg wil naast zijn politieke loopbaan ook betrok ken blijven bij zijn bedrijf. door Joeri Wisse bruinisse - Vishandelaar Niels Ha- braken en chef-kok Wouter Kik uit Bruinisse zijn spontaan een 'lu dieke tegenactie' gestart tegen het Productschap Vis, dat januari heeft uitgeroepen tot de 'maand van de tilapia'. 'Onvoorstelbaar', vinden ze de keu ze van het Productschap om de kweekvis een maand lang centraal te zetten in campagnes. „Ze doen het ook nog onder het motto 'aan bevolen door de stoere mannen van de zee', terwijl de vis uit vij vers bij rivieren komt en hier be vroren in dozen aan de wal komt." Los van de grote bedenkingen die hij heeft over de kwaliteit van de kweekvis, vindt Habraken het vooral treurig dat de goedkope til apia vissoorten uit de Noordzee uit de markt drukt, ,,'s Zomers en in het najaar worden grote hoeveel heden schol, doorgedraaid. Dat is niet alleen zonde van de goede vis, maar ook treurig voor de vissers. Ze krijgen wel een bepaalde mini mumprijs betaald uit een fonds voor doorgedraaide vis, maar dat is drie keer niks", zegt de vishande laar, die zaken heeft in Stellendam en Bruinisse (Bru 17) Wouter Kik, chef-kok van Brasse rie De Vierbannen in Ouwerkerk is het roerend met hem eens. „On ze actie is ontstaan omdat ik in de supermarkt was en me verbaasde over de volle schappen geïmpor teerde kweekvis. Ik heb één keer tilapia geproefd als kind en ik vind het niet te eten. Toen ik van Niels, mijn vaste leverancier, hoorde over de maand van de tilapia vond ik dat we wat moesten doen." Vol gens Kik zijn er volop alternatie ven voorhanden, die zelfs nog goedkoper zijn dan tilapia en pan- gasius. „Soorten als wijting en schol wor den erg ondergewaardeerd, maar zijn honderd keer lekkerder", vindt Wouter Kik. Om te bewijzen dat je lekker en goedkoop kunt eten met Noord zeevis, hebben Kik en Habraken ja nuari uitgeroepen tot de 'maand van de (h)eerlijke Noordzeevis'. „We hebben allebei een menu met Noordzeevis in het voor- en hoofdgerecht samengesteld. Als ik mensen uit moet leggen hoe je het klaar maakt, doe ik het graag. Ik heb geen geheimen", zegt Kik. De Bruënaren hopen dat meer res taurants en viszaken zich aanslui ten. „Tot nu toe zijn wij voorzover ik weet de enige vishandel die principieel geen tilapia en panga- sius verkoopt", zegt Habraken, die de soorten een jaar of drie geleden in de ban deed. „In het begin moet je het even uitleggen aan je klanten, maar daarna willen de meeste restaurants en consumen ten niet anders. Als ze toch kweek vis willen is het jammer. Dat stuk je omzet loop ik dan maar mis. Het gaat mij om het principe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54