buitenland 9 Depardieu niet bij rechtszaak fJSRt "it Altijd korting op stipreizen.nl uitstoot broeikasgas in Mexico-Stad Costa f Emirates I woensdag 9 januari 2013 als symbool van schonere stad Auto's hebben niet langer de alleenheerschappij in Mexico-Stad. den in dichtgeslibde straten uren lang wanhopig in de file; het afleg gen van een paar kilometer duur de uren. Dat Mexico-Stad is langzaam aan het verdwijnen, want er is een stil le revolutie gaande. Onder Marce- lo Ebrard van de sociaaldemocrati sche Partij van de Democratische Revolutie (PRD), die in 2006 tot burgemeester werd gekozen en vo rige maand afscheid nam, hebben auto's niet langer de alleenheer schappij in de straten en neemt de vervuiling af Ebrard introduceer de in 2007 het 'Groene Plan', waar mee de C02-uitstoot in vijftien jaar substantieel moet worden te ruggebracht. Een van de speerpunten is het sti muleren van het openbaar vervoer door het uitbreiden van bus- en metronetwerken. Ook zijn de dui zenden pruttelende Volkswagen Kever-taxi's, ooit een icoon van de stad, sinds 1 januari uit het straat beeld verdwenen. Symbool van het plan is de fiets. Onder Ebrard is een deel van het centrum iedere zondag autovrij ge maakt, is 300 kilometer aan fietspa den aangelegd en de 'Ecobici', een soort witte fietsenplan, opgericht. Voor 400 pesos (25 euro) per jaar kunnen inwoners van de stad bij 85 'fietsstations' een fiets ophalen en weer terugbrengen. Het Groene Plan heeft zijn uitwer king niet gemist. Tussen 2008 en 2012 is de uitstoot van broeikasgas met 7,7 miljoen ton teruggebracht. Sterker nog, wat eens de meest ver foto Jan-Albert Hootsen vuilde stad ter wereld was, is sinds vorig jaar niet eens meer de plaats met de meeste luchtverontreini ging in Mexico zelf. Voor het eerst in decennia zijn de besneeuwde toppen van de vulkanen Pqpo- catéptl en Iztaccihuatl weer vaker wel dan niet vanuit de stad te zien. „Er is absoluut iets aan het veran deren", zegt Areli Carreón. Ze is voorzitter van 'Ciclismo Para To dos' (Fietsen voor Iedereen), een vereniging die het fietsgebruik in de hoofdstad probeert te stimule ren. „Voor het eerst in de geschie denis wordt er door de lokale over heid rekening gehouden met fiet sers, ook in de planning van infra structurele projecten. Voor 2006 was Mexico-Stad een vreselijke plek qua verkeer. Er waren geen fietspaden, het was levensgevaar lijk om in de stad te fietsen en er was veel vervuiling." En dat ter wijl de stad volgens Carreón eigen lijk ideaal is voor fietsers. „Met na me het centrum is compact en de afstanden zijn er klein. We heb ben ook geen heuvels en het kli maat is het hele jaar door gema tigd. Veel beter dan in pakweg Ne derland." Behalve om praktische redenen als het terugdringen van de reistijd en het bevorderen van verkeersveilig heid, zijn er nog veel andere rede nen om alternatief vervoer in de stad te stimuleren. Zo mag de luchtverontreiniging de laatste ja ren dan wel flink zijn afgenomen, maar volgens het hoofdstedelijk At mosferisch Toezichtssyteem over lijden nog steeds dagelijks zes men sen mede door te hoge concentra ties ozon en fijnstof in de lucht. Daarnaast is de fiets een mogelijke remedie tegen de obesitasepide- mie in Mexico. Sinds enkele jaren knokt het land met buurland Vere nigde Staten om de twijfelachtige titel 'dikste land ter wereld'. Ner gens ter wereld wordt zoveel fris drank gedronken, en door het ty pisch Mexicaanse dieet van veel vlees, maïspannenkoekjes en wei nig groente en fruit is diabetes in middels doodsoorzaak nummer één; de ziekte eist jaarlijks 70.000 levens. In Mexico-Stad, waar auto's de straten beheersen, wordt door de bewoners dan ook veel te weinig bewogen. V Altijd korting bij t Sfc/p/^ ,tefdatTI Zó voordelig.. worde# 8ste nl/du reizen ...of bel met 020 - 66 22 222 PARIJS - De Franse acteur Gérard Depardieu die onlangs een Rus sisch paspoort heeft gekregen, is niet komen opdagen bij een rechts zitting in Parijs. Dat meldden Fran se media dinsdag. In november werd hij opgepakt, nadat hij in de Franse hoofdstad een ongeluk met zijn scooter had gehad. Hij bleek meer dan drie keer het toegestane promillage al cohol in zijn bloed te hebben. In plaats van een kleine boete en puntenaftrek van zijn rijbewijs, ris keert Depardieu nu een geldboete van 4500 euro en een gevangenis straf van 2 jaar. Zijn advocaat ver klaarde dinsdag dat de acteur het te druk had met voorbereidingen op een nieuwe rol. Hij speelt de ge vallen topman van het IMF, Domi nique Strauss-Kahn, in een film. Depardieu was maandagavond nog bij de uitreiking van de voet- balprijs de Gouden Bal in Genève. Depardieu staat al enige tijd in het nieuws, omdat hij de voorgestelde belastingverhoging voor de rijken in Frankrijk wilde ontvluchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9