Haventje Oesterput en KaPsalc"1 en een Regels voor houden Zandhoekje gesloten best in moskee paarden minder streng Rol van pastoraal werkers wordt teruggedrongen Omslag in geloof Mieras niet onder de indruk van dreigement cafetaria mogen 'Pastoraal werkers werken zich uit de naad, maar worden nu in feite afgeserveerd' 'De plaatselijke geloofsgemeenschap is zeker waardevol, maar niet de bron en het hoogtepunt van de Kerk' e ®re£*ase bisschop mgr. JanTiesen zet de lijn van zijn voorganger I woensdag 9 januari 2013 door Frank van Cooten colijnsplaat - Het strand Het Zandhoekje en het haventje De Oesterput op de Noord-Beveland zijn de komende zomer gesloten voor bezoekers. De dijk wordt versterkt. Dat ge beurt van half maart tot novem ber. Het gaat om bijna vier kilome ter dijk tussen Wissenkerke en Co- lijnsplaat. De dijk krijgt een nieu we steenbekleding en komt er straks net zo uit te zien als de an dere stukken dijk in de buurt die eerder zijn versterkt. Een aantal wegen is tijdens het werk niet toegankelijk voor fiet sers omdat dat gevaarlijk is met het heen-en-weer-rijdende werk verkeer. Voor gemotoriseerd ver keer geldt op sommige stukken eenrichtingsverkeer. Het Ooster- scheldepad en andere wandelrou tes worden omgeleid. Vogelkijkhut De Vogelarije is tot half augustus niet toegankelijk. Het vogelkijk punt aan de Zandhoekweg is ook afgesloten. Pieren spitten is niet mogelijk tij dens de werkzaamheden. Dat kan wel op het slik ten oosten van de werkzaamheden. De twee duiklocaties op de dijk zijn ook dicht. Duikers die daarbui ten duiken moeten oppassen dat ze niet te dicht in de buurt ko men. terneuzen - De Terneuzense mos kee Bilal-i-Habesi mag zijn neven activiteiten, zoals een kapsalon en een cafetaria, voortzetten. Het col lege van B en W heeft er geen moeite mee, zolang de activiteiten maar kleinschalig blijven. Raadslid Gerry Loof-Bakker (Christenunie) trok aan de bel, omdat ze zich stoorde aan de 'se- mi-commerciële activiteiten'. De gemeente hield haar eigen beleid tegen het licht en maakte een be leidsregel die de kleinschaligheid waarborgt. Zo moeten de nevenac tiviteiten ondergeschikt zijn aan het hoofddoel en de openingstij den gelijk aan de hoofdactiviteit. door Nadia Berkelder kruiningen - De nieuwe strenge re gels voor het houden van paarden in de gemeente Reimerswaal gaan niet door. Mensen die als hobby paarden hebben, mogen straks nog steeds een stal of paardenbak verhuren aan derden. Een meerderheid van de gemeen teraad vindt dat het college te ver ging met het voornemen om het verhuren van boxen, paardenbak ken of het geven van rijles door particulieren te verbieden. Dat bleek gisteravond tijdens de verga dering van de gemeenteraad. Toen duidelijk werd dat de raad het niet met hem eens was, dreig de wethouder Jaap Sinke (SGP) al le regels overboord te gooien. „Als u zegt: we willen niks regelen, dan stoppen we nu. Dan laten we alles zoals het was." Die reactie leidde tot verontwaardi ging bij de raad. „U reageert als een klein kind", zei Andries Jume- let (Christenunie). „De wethou der moet zijn verstand gebruiken", vond Izaak Vogelaar (WD). „Als of u een pop in de hoek gooit om dat u er niet meer mee mag spe len." Sinke gaf uiteindelijk toe: be staande paardenbakken worden ge legaliseerd, voor nieuwe gelden straks alleen ruimtelijke regels. Emeritus-pastoor Miei Erpeiinck uit Sas van Gent: „Hier kunnen we in Zeeuws-Vlaanderen niet blij mee zijn." foto Peter Nicolai sas van gent - Hij heeft er moeite mee. En veel ook. Emeritus-pas toor Miel Erpeiinck (72) uit Sas van Gent vindt de brief van de Bre dase bisschop Jan Liesen een fun damentele omslag in het denken over de rooms-katholieke kerk en het kerkzijn. „Door het gebrek aan priesters is het onmogelijk, zeker in Zeeuws-Vlaanderen, de eucha ristie te beschouwen als het kern punt van het geloven. De priester wordt weer op een voetstuk ge plaatst als voltrekker van een magi sche handeling. Terwijl het er om gaat samen te vieren, dat wij als ge lovigen worden geroepen om de schrift te vertalen naar de praktijk. Zoals opkomen voor de zwakke ren, onrecht aankaarten, maat schappelijke betrokkenheid to nen." Het gaat Erpeiinck aan het hart dat pastoraal werkers en werk sters naar het tweede plan worden verwezen. „Ze werken zich uit de naad, zijn waardevol om de kerk in leven te houden. Maar in feite worden ze nu afgeserveerd." Erpe iinck bespeurt een zekere angst on der hen om zich tegen de opvattin gen van de bisschop te verweren. „Ze worden benoemd door de bis schop. Over de brief mocht ge praat worden, maar de inhoud stond vast. Zo rigide van bovenaf zaken opleggen, is in geen enkele organisatie gezond." Pastoraal werkster Chantal van de Walle, leidster van de pastores in Hulst, is evenmin blij met de boodschap aan de pastoraal werkers. „Ik be grijp van de bisschop dat de soep niet zo heet moet worden gegeten als-ie wordt opgediend. Daar hou ik me dan maar aan vast." Vi- ce-voorzitter Wilfried Staelens van de Andreasparochie in Sluis. „We hebben hier een half-time priester, we zijn zeer aangewezen op inbreng van pastoraal werkers voor de diensten. We maken er het beste van en liggen niet wak ker van de bisschoppelijke brief." kapelle - Elektriciteitstranspor teur Tennet uit Arnhem stelt de Kapelse raadsman Hans Mieras wel degelijk aansprakelijk voor schade die ontstaat als Borsele boe ren grondonderzoek door mede werkers van Tennet voor de plaat sing van hoogspanningsmasten blijven weigeren. Woordvoerster Johanna Breuning van Tennet ontkende dit maandag nog, maar uit een mail van Cees de Jong, hoofd afdeling Grondza ken van Tennet aan Mieras, blijkt dat Tennet Mieras wel degelijk aan sprakelijk stelt. Deze mail is in het bezit van deze krant. „Voor mogelijke schade, daaron der begrepen imagoschade wegens onjuiste of onterechte beweringen alsmede voor eventuele schade we gens onnodige vertraging welke door uw doen of nalaten als hier boven beschreven mocht ont staan, stelt Tennet u middels dit schrijven formeel, integraal en on verkort aansprakelijk", is de letter lijke tekst van de mail. Mieras is niet onder de indruk van dit dreigement, maar vervelend vindt hij het wel. „Ik maak ge bruik van de juridische middelen die de landbouwers ten dienste staan. Dat zijn legale methoden. Daar kan Tennet de landbouwers niet vanaf houden en daarmee moet Tennet rekening houden. Dat is voor rekening en risico van Tennet. Dit dreigement is daarom bij mij in het verkeerde keelgat ge schoten." Woordvoerdser Breu ning nam de mail dinsdagmiddag voor kennisgeving aan. „Het be staan van de mail was mij niet be kend." Tennet is niet gecharmeerd van de wijze waarop Mieras de be langen van de boeren behartigt In middels is er een gesprek geweest tussen Tennet en Mieras om de kou wat uit de lucht te halen. Mieras vermoedt dat Tennet zich zenuwachtig maakt over het ko mende proefproces rondom het ge- doogbevel dat de gebr. Rijk uit 's-Heerenhoek krijgen opgelegd. Dit bevel houdt in dat Rijk het grondonderzoek moet gedogen. van den Hende voort. Hij hamert op herziening van de gegroeide geloof- Mgr. Jan Liesen, bisschop van Breda spraktijk en op herwaardering van het godsbesef en de eucharistieviering. De Bredase bisschop mgr. Jan Liesen zet de lijn van zijn voorganger Hans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77