241 zeeland Verbazing over afscheid Vanluffelen Ontslagen herder heeft nog recht op overuren Opvattingen van bisschop zaaien twijfel Theo Raats uit Kattendijke is nieuwe stadsdichter Middelburg Noodbrug over Oude Arne Hek maakt carnavalslied over Hedwige Bestuur Damiaan parochie herkent zich niet in kritiek van pater woensdag 9 januari 2013 door Frank van Cooten OVEZANDE - Ad Schenk, vice-voor- zitter van het bestuur van de Pater Damiaan parochie, herkent zich to taal niet in de kritiek van de af scheid nemende pater Paul Vanluf felen over de totstandkoming van het nieuwe parochiebestuur. „Het hele proces is op zeer demo cratische wijze verlopen. Ik denk dat de pater een beetje aan het na trappen is." Schenk reageerde dinsdag zeer ver rast op het besluit van Vanluffelen om na zeven jaar de Maria Magda- lena parochie in Goes te verlaten. „Daar wisten wij niets van af. De pater heeft ons niet op de hoogte gebracht van zijn besluit de paro chie te verlaten. Dat is voor ons volkomen uit de lucht komen val len. Hij zal wel teleurgesteld zijn over de gang van zaken." Vanluffelen weigerde zijn handte kening te zetten onder de aan vraag bij het bisdom in Breda voor de samenvoeging van de acht paro chies en de voordracht van de nieuwe bestuursleden. Volgens de pater zijn de kerkelijke regels niet opgevolgd. „Om de acht parochies op één lijn te krijgen is het hele proces in drie jaar tijd zeer democratisch en zorg vuldig tot stand gekomen", rea geert Schenk. „Op alle terreinen zijn werkgroepen en stuurgroepen gevormd en alles is tijdens open avonden met alle parochianen be sproken. Het is jammer dat pater Vanluffelen op geen enkele avond aanwezig is geweest. Onze aanpak wijkt inderdaad op onderdelen af van de beleidsnotitie 'In de 1000 gezichten van Uw volk' van het bisdom uit 2007 maar we hebben de zegen van onze bisschop gekre gen. De bisschop sprak hiermee zijn vertrouwen uit in de door ons ingezette koers. Ook op het be stuurlijk vlak." MIDDELBURG - De brug over het Kanaal door de Oude Arne, tussen Middel burg en Arnemuiden, wordt tijdelijk vervangen door een noodbrug. Het dek en de balansen van de brug zijn vorige week van hun plek gehaald voor onderhoud. Ze worden gestraald en geconserveerd door Kamps Straal- en industriële spuitwerken uit Heinkenszand. De beide hameitorens zijn blij ven staan. Die worden ter plekke opgeknapt. Op woensdag 23 januari be gint het terugplaatsen van de brug. www.pzc.nl/video foto Ruben Oreel ag—11 NISSE - De Stichting Zeeuwse Schaapskudde moet voormalige herder Koen Pille bijna 26.000 eu ro aan overuren betalen. De kan tonrechter in Middelburg heeft dat onlangs bepaald. De stichting moet ook de kosten van het ge recht en het honorarium van Pil- le's advocaat betalen. Getuigen die door de stichting waren opgeroe pen terwijl de stichting zelf ver stek liet gaan, moeten ook netjes worden vergoed. De rechter wees Pille al eerder een vordering toe. De stichting ont sloeg hem onterecht op staande voet toen hij bij wijze van afscheid een rondje met de kudde deed, Pater Vanluffelen betreurt ook dat het bestuur van de Pater Damiaan parochie geen nieuwe gezichten kent. Volgens Schenk is een parochiebe stuur met nieuwe gezichten niet handig. „Er is besloten een goede doorstart te maken. Dat doen met allemaal nieuwe gezichten is lastig om de nieuwe organisatie op een goede en verantwoorde manier op poten te zetten." De toekomst van pater Vanluffe len is nog ongewis. De bisschop heeft hem een nieuwe 'interessan te' parochie beloofd aan de 'lands grens'. „Dat kan dus in Zeeuws-Vlaande ren of in Brabant zijn. Tot het zo ver is blijf ik op de Bevelanden werken. Ik kan me voorstellen dat parochianen teleurgesteld zijn. Het voelt voor hen een beetje als de vertrouwde cafébaas die afscheid neemt. Ik heb mijn taak vol bracht." HULST - Carnaval is weer in aan tocht en dus laat Edy van Driel alias Bennie Hek alias Zeeuwse Peter weer van zich horen. Deze dagen zat de in Terneuzen ge boren Edy met ex-Groedenaar Thijs de Melker in de studio en maakte hij met videocineast Janne Wolterbeek uit Middelburg opna mes voor een nieuwe carnavals clip. 'Me pomp'n bier in de pol der' heet de opvolger van 'Alp voor de Zeeuwse kust'. Het moet een leutig vredeslied worden dat voor- en tegenstan ders van ontpoldering van de Hedwige tot elkaar brengt. De clip wordt gesponsord door john Ver meersen van brouwerij De Halve Maan uit Hulst (zie foto). Vanaf vrijdag is de nieuwe clip van Bennie Hek op YouTube te zien en te beluisteren. De nieuwe bisschop van Breda, mgr. Jan Liesen, zorgt, naar nu blijkt, met zijn brief ter gelegen heid van de opening van het Jaar van het Geloof voor op schudding onder pastores en pastoraal medewerkers in de re gio Zeeuws-Vlaanderen. door Henk Boot HULST - Deze week houdt het vica riaat Middelburg van het bisdom Breda zijn nieuwsjaarsreceptie. Priesters, pastoraal medewerkers, parochiebestuurders en andere ge lovigen uit Zeeland wensen elkaar daar morgen traditiegetrouw een zalig Nieuwjaar. Maar ongetwijfeld gaat het in me nig gesprek op die receptie ook over de oktoberbrief van de Breda se bisschop Jan Liesen. De mon seigneur breekt daarin een lans voor echte missen, voor eucharis tievieringen zoals ze van oudsher bedoeld zijn. Waarbij een priester voorgaat en waarin brood en wijn veranderen in het lichaam en bloed van Christus. Die eucharistieviering is volgens Liesen zowel de bron als het hoog tepunt van de kerk. En daar wringt voor nogal wat 'grondper soneel' in de rk-kerk de schoen. Want in de voorbije decennia is die originele eucharistieviering wat naar de achtergrond verdwe nen. Er is, om het in de woorden van Liesen te zeggen, 'lang ingezet op de lokale geloofsgemeenschap, zozeer zelfs dat we ons hebben in gesteld op de bijeenkomst in de plaatselijke gemeenschap en niet op de eucharistie'. Vrij vertaald komt het er op neer dat ten tijde van bisschoppen als Ernst en Mus- kens de katholieke kerk zich wat meer op mens en samenleving oriënteerde en wat minder op de geloofsleer erachter. „Er is in een situatie van weinig priesters van de nood een deugd gemaakt en er zijn andere vierin gen gekomen", signaleert bisschop Liesen. Die trend wil hij ombui gen. Zoals het episcopaat, de geza menlijke Nederlandse bisschop pen, al eerder zijn bezwaren uit sprak tegen oecumenische dien sten, mengvormen van rooms-ka- tholieke en protestants-christelijke vieringen. Die druisen in de ogen van Rome te zeer tegen de traditio nele geloofsleer in en zijn nu ta boe. Zover is het nog niet met de (zondagse) vieringen die al decen nia lang onder leiding van pasto raal werkers en werksters worden gehouden. Daarin worden geen hosties geconsacreerd, maar verder zijn deze diensten een kopie op echte eucharistievieringen. Maar Liesen wil wel degelijk af van die quasi-eucharistievieringen. En van de, inmiddels prominente, rol die pastoraal medewerkers en werk sters spelen binnen zijn bisdom. Liesen wil terug naar de wortels van het rooms-katholieke geloof. Zijn kudde moet weer echte keu zes maken, zich niet laten leiden door materiële verleidingen van de samenleving, door snelle be hoeftebevrediging. Gelovigen moe ten zich van Liesen laten leiden door het woord Gods. Dat vraagt 'soms moeilijke aanpassingen' schrijft hij. Maar het moet wel. Bin nen en buiten de kerkmuren. Nee, aan gespreksstof is er morgen op de receptie geen gebrek. zonder toestemming van het stich tingsbestuur. De rechter oordeelde dat Pille achterstallig loon moest krijgen. Beide vorderingen zijn nog niet uitbetaald. De stichting kan ook een vorde ring wegens overuren verwachten van de andere herder, Carola van den Handel. Ook zij maakte lange tijd in haar eentje dagen van elf uur, zonder rustdagen. Van den Handel kreeg ook een vordering van 20.000 euro toegewezen, die officieel door rechtopvolger, melk- schapenbedrijf De Schaapskooi, zou moeten worden voldaan. Het was echter de stichting die haar ontslag aanzegde. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Theo Raats wordt de nieuwe stadsdichter van Mid delburg. Het college van burge meester en wethouders heeft dins dag besloten Raats per 12 januari te benoemen. Het college volgt daarmee de voordracht van de werkgroep Poëzie van de Middel burgse Kunst- en cultuurroute. Raats maakt zaterdag zijn debuut als stadsdichter op de nieuwjaars receptie van Middelburg. Theo Raats ('s-Gravenzande, 1947) groeide op in 's-Heerenhoek. Hij woont nu in Kattendijke. Voor de gemeente Middelburg is dat geen probleem. Want 'ondanks dat is hij zeer actief in het culturele le ven in Middelburg'. Raats woonde van 1981 tot 2002 in Middelburg en werkte er tot vijf jaar geleden (op praktijkschool Het Bolwerk). Een eerdere stadsdichter (in 2005/2006), Jan J.B. Kuipers, woon de destijds, en nu nog, ook in Kat tendijke. Raats volgt Henri Looymans op, die de afgelopen twee jaar stads dichter van Middelburg was. Raats is benoemd voor één jaar met de mogelijkheid tot verlenging met nog één jaar. Raats krijgt 1.500 eu ro per jaar voor zijn stadsdichter schap. Hij moet daarvoor mini maal vier gedichten leveren. Vori ge stadsdichters kwamen daar al tijd ruim bovenuit. De stadsdichter kan op eigen initia tief gedichten maken of op aan vraag van de gemeente of organisa ties. De nieuwjaarsreceptie van de ge meente Middelburg wordt zater dag gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis aan de Markt. De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Om 16.45 uur houdt burgemeester Harald Bergmann zijn nieuwjaars toespraak. Daarna draagt Theo Raats zijn eerste gedicht van hem als stadsdichter voor. De receptie duurt tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76