221 zeeland Relletje in nieuwe parochie Schouwen Informatie woonplaats beter bereikbaar Renesser campings bij de top van Europa Verjaardagsfeest Big-S kan alleen door vernieuwen overleven I Klepel valt uit klok bij begrafenis in Bruinisse I I I I 'Als je kinderen nu enthousiast maakt, ko men ze later ook naar de soosavonden van Big-S' KIEK NOE! MONNIKENWERK EP woensdag 9 januari 2013 s WÊÊÊÊÊHÊKÊÊKÊÊHÊKÊÊÊÊÊÊKÊÊÊKKKÊKÊÊÊtÊÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊÊÊtÊÊÊtÊÊÊÊÊHKtKÊKÊKÊKÊUKÊÊÊÊÊÊKÊÊÊKHÊÊÊÊÊÊÊtÊHÊÊÊÊÊKÊ door Frank van Cooten GOES - Pater Paul VanlufFelen ver laat na zeven jaar de H. Maria Mag- dalena parochie in Goes. Zijn taak is klaar, zei hij dinsdag. Zijn besluit om te stoppen heeft volgens hem niets te maken met de vorming van de nieuwe Pater Damiaanparochie, een samenvoe ging van de acht parochies op de Bevelanden en Schouwen-Duive- land. Pastoor Paul Verbeek is de nieuwe voorzitter van het paro chiebestuur. Het verhaal gaat dat er sprake is geweest van een machtsstrijd tussen Verbeek en VanlufFelen, maar daar is volgens VanlufFelen geen sprake van. „De bisschop heeft eerst aan mij ge vraagd oF ik voorzitter wilde wor den, maar ik heb voor de eer be dankt. Ik heb geen slechte verhou ding met de bisschop. Als dat zo zou zijn, hoeFde hij maar te bellen met mijn overste en zat ik binnen een week in Mongolië oF Alaska." VanlufFelen besloot niet in te gaan op het aanbod om voorzitter te worden, omdat hij het niet eens is met de wijze waarop het nieuwe parochiebestuur is gevormd. Dat bestuur bestaat naast voorzitter Verbeek onder anderen uit vi- ce-voorzitter Ad Schenk en secreta ris Ad Lijmbach. VanlufFelen wei gerde de aanvraag voor de samen voeging van de parochies en de voordracht van de nieuwe be stuursleden aan bisschop Liesen van Breda te ondertekenen. „Dat is niet conForm het kerkelijk recht gebeurd. De bisschop moet eerst de pastoor benoemen die vervol gens geschikte kandidaat-bestuurs leden zoekt. Nu waren de bestuurs leden eerder benoemd dan de pas toor. Dat is niet correct." Het nieuwe bestuur van de Pater Damiaanparochie bestaat uit leden van het vorige bestuur van de In terparochiële Vereniging en twee leden van elke parochiekern. VanlufFelen betreurt het dat er nau welijks nieuwe gezichten in dat be stuur zitten met een frisse blik op de toekomst. „Er zijn in deze regio genoeg excellente mensen te vin den, maar die kregen geen kans. Het is nu toch weer ouwe wijn in nieuwe zakken. En in het Evange lie staat dat die zakken gaan scheu ren. Schenk en Lijmbach zijn ook nog eens van dezelFde politieke partij. Dat begint toch een beetje te stinken." VanlufFelen weet nog niet waar zijn toekomst ligt. „De bisschop heeft mij een mooie parochie be- looFd." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het wordt voor inwo ners van Schouwen-Duiveland makkelijker om gemeentelijk nieuws van de eigen woonplaats bij te houden. Ook voor verenigin gen oFbedrijven is het mogelijk op de hoogte te blijven van speciFieke onderwerpen. Via de gemeentelij ke website kan iedereen zich laten attenderen als nieuwe stukken ver schijnen over (specifieke) onder werpen. Deze nieuwe service is mogelijk ge worden nu de gemeenteraad is overgestapt van stukken op papier naar digitaal vergaderen. Alle raads- door Melita Lanting RENESSE - Strandpark de Zeeuwse Kust en Camping Julianahoeve ho ren bij de beste campings van Eu ropa. Beide Renesser bedrijven zijn uitgeroepen tot 'Best cam ping'. Deze titel is de nieuwe bena ming voor de oude 'superplatz' van Adac en 'eurotop' van de ANWB. Beide organisaties werken vanaf nu samen en waarderen campings in Europese vakantielan den. „Verrassend en leuk", zegt Mark Ruijtenberg van Strandpark De Zeeuwse Kust. „Het geeft waarde ring en steunt je eigen gevoel." Feesten kunnen ze in Big-S. Er zijn met enige regelmaat frisfeesten of themafeesten en de beach- en schuimparty's zijn beroemd, evenals de activiteiten van kinderafdeling Little-S. Overigens staat de naam Big-S simpelweg voor Grote Soos. Jeugdsoos Big-S uit Burgh-Haam- stede viert zaterdag haar vieren veertigste verjaardag. Big-S is daarmee één van de oudste jeugdsozen van Zeeland. En als het aan het bestuur ligt, blijft Big-S ook in de toekomst actief. Voor de hele gemeenschap. door Piet Kleemans Ze hebben alles meege maakt: geldgebrek, schaarste aan bestuurs leden, tanende animo voor de soosavonden, subsidieperikelen en verwoestend vuur. En elke keer, weet vrijwilli ger en oud-bestuurslid Vera Pals-Boot, komt de soos er op de één of andere manier toch altijd weer bovenop. „Hoe diep de dalen soms ook waren." Pais haast zich te zeggen dat het ze ker niet meevalt om Big-S over eind te houden. „Het is moeilijk om de jeugd te bereiken en erach ter te komen wat ze willen, zodat wij daar dan weer op in kunnen spelen." Wat dat betreft wordt geen middel onbeproefd gelaten. Sociale media als Facebook zijn wa pens in de strijd, evenals het actief aanspreken van soosbezoekers. „We probéren echt van alles", al dus Pais. „Het kost heel veel tijd en energie en je moet constant blij ven vernieuwen om te kunnen overleven." Het soosbestuur weet zich in haar pogingen om een goede toekomst op te bouwen voor de jeugdsoos gesteund door zowel de dorpsraad Haamstede als het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland. „Gelukkig hoeft het Big S-bestuur het niet al lemaal alleen te doen." Vera Pals is er vast van overtuigd dat Big-S een rol kan blijven ver vullen voor de hele gemeenschap Burgh-Haamstede. „Het is uniek dat een soos als Big-S nog bestaat. Dat kun je niet verloren laten gaan." Het feit dat Big-S ooit aan de buitenrand van het dorp lag, maar door oprukkende woning bouw nu middenin een woon wijk, hoeft volgens Pais geen be zwaar te zijn. „Het gebouw biedt voldoende mogelijkheden. Er zou alleen wel het één en ander aan moeten gebeuren, maar daarover zijn we in gesprek met de gemeen te." Om klachten over overlast voor te zijn, worden omwonen den zo goed mogelijk op de hoog te gehouden van activiteiten. n meer dan veertig jaar jeugd soos is er heel wat veranderd. Het pand aan het Sluispad werd meerdere keren verbouwd, elpees maakten plaats voor cd's. „En nu nemen bezoekers vaak zelf hun eigen muziek mee." Waar de veerkracht van Big-S precies van daan komt weet Pais ook niet, maar ze weet wel dat die er is. „Ik heb dat zelf gemerkt bij het opstar ten van de kinderclub in Little S. De eerste keer komen er vier kin deren, maar dan zie je dat er gaan deweg toch steeds meer komen. En dat is wel je kweekvijver. Als je ze nu enthousiast maakt, komen ze later ook naar de soosavonden van Big-S." stukken, bijlagen, rapporten en in gekomen stukken of andere open bare notities zijn vanaf nu beschik baar via de gemeentelijke website. Donderdag vergadert de gemeente raad voor het eerst zonder papier. Dan komt de commissie samenle ving en bestuur bij elkaar. Om alle stukken toch bij de hand te heb ben tijdens de vergadering, be schikken alle raadsleden en college leden over een iPad en is in het ge meentehuis een openbaar wifi-net- werk aangelegd. Het initiatief voor papierloos vergaderen kwam van D66. Na een geslaagde proef door een beperkt aantal raadsleden is besloten helemaal digitaal te gaan. Na de brand in 2005 volgde heropening. Toenmalig wet- Met enige regelmaat zijn er concerten in Big-S. Op de fo- houder Wijnand Renden was erbij, foto Dirk-jan Gjeltema to dat van Sidewalk Stone. foto Dirk-Jan Gjeltema Voor Ruijtenberg is het de eerste keer dat de Duitse organisatie de eretitel toekent. „Plezierig, want voor de Duitse gast is dit belang rijk. Maar als je naar de Nederland se en Belgische gasten kijkt, zie je dat het ook daar steeds meer gaat tellen. Dan weet je als gast dat het daar goed geregeld is." De bedrijven die de titel 'Best Camping' krijgen, voldoen aan ho ge eisen op het gebied van voorzie ningen, sanitair en terrein. In Zee land zijn vier bedrijven bekroond. Naast de twee Renesser bedrijven zijn camping Scheldeoord in Baar land en camping De Pekelinge in Oostkapelle ook 'Best Camping'. Verhalen achter Schouwse schoolfo to's zijn te lezen in het blog: www.pzc.nl/kieknoe Alles over Zeeuwse kerken en kerkge nootschappen staat te lezen op: www.pzc.nl/monnikenwerk TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Ton van den Nouweland BRUINISSE - Tijdens een begrafenis in de Hervormde kerk van Bruinis se is dinsdag de klepel uit de kerk klok gevallen. „Men wilde luiden. De klok ging heen en weer, maar er kwam geen lawaai uit", zegt kerkrentmeester Jan de Keijzer. De veertig kilo zwa re klepel lag 1,5 meter onder de klok op een bordes in de kerkto ren. Bij de val heeft niemand ge vaar gelopen. Oorzaak van het falen is metaal moeheid. Na bijna zestig jaar lui den zijn er scheurtjes in het me taal ontstaan. Donderdag komt een monteur van klokkengieterij De Klok uit Aarle-Rixtel (Brabant) de klepel opmeten, zodat die kan worden vervangen. De Keijzer schat de kosten van een nieuwe klepel op 1000 tot 1500 euro. Vol gens de kerkrentmeester gaat het ongeveer vier weken duren voor dat de nieuwe klepel onder de klok hangt. Donderdag is er weer een begrafe nis in de Hervormde kerk. De Her vormde gemeenschap en de ge meente Schouwen-Duiveland zijn met de twee andere kerkgemeen schappen in Bruinisse in overleg of één van hen donderdag voor passend klokgelui wil zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66