onderwijs 19 Dion 'Ik betaal tien euro per maand, mijn ouders de rest' Jari IJmker is 14 jaar en heeft een smartphone. Op zijn zwarte Galaxy Y speelt hij vooral veel spelletjes. Thuis, maar ook in de pauzes op het Zeldenrust-Steelantcolle- ge in Terneuzen. Ook gebruikt de havist zijn telefoon om te facebooken, te sms'en en te whatsappen met vrienden. Jari leverde zijn smartphone voor een week in bij de redactie. Hoe vulde hij zijn tijd in en kostte hem dit veel moeite? Jari hield een dagboek bij. ff woensdag 9 januari 2013 I Een hele week zonder mijn smartphone door Maxime Ambrosini De eerste dag Ik mis mijn telefoon nog niet echt. Ik merk op school dat ik in de pauze eer der ga leren, omdat ik nu geen telefoon heb. Mijn vrienden zitten nog wel op hun smartphone en dat is soms wel vervelend. Gelukkig vinden ze het niet raar dat ik die van mij heb ingeleverd. Bij ons op school deed het wifi-netwerk het even niet meer. Niet erg, ik kon er toch niets mee. Maar na een tijdje was het netwerk weer in de lucht en zat iedereen in de pauze weer op zijn te lefoon. Ik gebruikte mijn telefoon niet voor school, behalve als ik was vergeten om het huis werk op te schrijven of niet meer wist wat het was. Dan sms'te ik naar een vriend uit mijn klas. We hebben wel een app waarop je je cijfers kan zien. Die kan ik nu natuur lijk niet gebruiken, maar gelukkig hebben we thuis ook nog een computer. Dag 2 Vandaag is het een beetje hetzelfde als gisteren. Ik mis mijn telefoon nog niet zo heel erg, al zou een spel letje spelen best wel weer leuk zijn. Ik merk wel dat ik wat beter kan leren dan anders. Ik kan mij beter concentreren. Toen ik mijn te lefoon nog had, deed ik tijdens het leren af en toe een spelletje. Dat doe ik nu niet meer. Ook heb ik soms het idee dat ik mijn telefoon zie liggen, dat is een soort automati sche gedachte, maar dat is dan helemaal niet mijn gsm, maar bijvoorbeeld die van m'n vader. Dag 3 Ik begin 'm te missen. Soms heb ik de neiging om een spel te spelen, omdat ik dat altijd gewend was. Vooral 's avonds als ik mijn huiswerk afheb en ik niks meer te doen heb, zou ik graag weer eens een spelletje spelen. Op school speelt iedereen in de pauze games of zit op Facebook. Ik ben dan de enige die maar iets anders moet doen. Ik merk dat veel andere kinderen niet zonder telefoon kunnen, omdat ze er zoveel mee spelen. Morgen ga ik een weekendje weg met mijp familie. Ik ben heel erg be nieuwd hoe dat zal gaan zonder telefoon. Het is altijd heel erg gezellig met mijn neef jes en nichtjes, maar soms vind ik het ook wel leuk om tussendoor een spelletje te spe len of een sms'je te sturen. Dag 4 Nu zou ik het toch best weer leuk vin den om mijn telefoon terug te krij gen. Gelukkig is het nog maar een paar dagen! Ik baal er wel heel erg van dat ik 'm niet kan meenemen. Liedjes uitwisselen met mijn neefjes en nichtjes is nu bijvoor- Jari IJmker (14), die op het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen zit, leverde zijn smart phone voor een week in. foto Ronald den Dekker beeld niet mogelijk. Ik moet trouwens iets bekennen; ik kon de verleiding na een tijdje niet meer weerstaan en heb een spelletje ge speeld op de telefoon van mijn nichtje. Tot dat mijn moeder mij op de vingers tikte. Het weekendje weg Het weekendje weg met mijn familie was heel erg leuk. Tja, ik heb een spelletje op een telefoon gespeeld. Maar het werd mij ook wel heel erg moei lijk gemaakt. Mijn neefjes en nichtjes speel den voortdurend spelletjes op hun smart- phones en het vakantiehuisje lag helemaal vol met opladers en allerlei digitale appara ten. De laatste dag Eindelijk is het dan zo ver. Ik heb 'm te rug! Snel mijn pincode intoetsen. Jee tje, wat gaat-ie tekeer! Dat ding heeft een hele week uitgestaan, dus komen er een heleboel berichten in een keer binnen via sms, Whatsapp en Facebook. Bijvoorbeeld van mijn nichtje. Die vroeg waar ik bleef, maar ik kon natuurlijk niks terugsturen. Mijn ouders vonden deze telefoonloze week wel een goed initatief. Ze merkten zelfs dat ook zij een beetje afhankelijk waren van mijn telefoon. Woensdagmiddag bijvoor beeld. Toen had ik een uur langer les, maar dat kon ik natuurlijk niet aan mijn ouders la ten weten. Naam: Dion in 't Veld (13) Woonplaats: Ouwerkerk School: Pontes Pieter Zeeman Zierikzee Welke telefoon heb je? „Een iPhone 4S, die heb ik nu on geveer een half jaar. Mijn moeder had ook al een iPhone en ik vind het een goed toestel. Vooral om dat bij Apple alle apps heel snel werken" Hoeveel kost je telefoon? „Ik heb een tweejarig abonne ment dat 27 euro per maand kost. Ik kom nooit over het maandbe drag, omdat ik niet zo heel veel bel en sms." Wie betaalt dat? „Per maand betaal ik 10 euro aan mijn telefoonabonnement, de rest wordt door mijn ouders be taald." Waar gebruik je je telefoon voor? Het meest gebruik ik WhatsApp, Twitter gebruik ik ook, met Face book doe ik niet zo veel. Ik ge bruik m'n iPhone niet zo vaak voor school. Er is een app waar mee je je rooster, agenda en cij fers kunt bekijken, die gebruik ik soms wel." t 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49