zeelandI 3 1880 Captijn aan kop hoge salarissen 'We hebben eerst de markt goed verkend' 'Dat faillissement was één groot leermoment' t Vaatje chemicaliën aangespoeld Karla Peijs ontvangt bijzondere Zeeuwen van 2012 op Abdij commentaar woensdag 9 januari 2013 startende ondernemers telde Zeeland vorig jaar. Bijna evenveel ^idVlCVS eenmansbedrijfjes stopten ermee. Vrijwel alle grote on dernemingen zijn klein begonnen. Er is dus alle reden om be ginnende ondernemers te koes teren. Maar er is eveneens alle reden om mensen die een ei gen bedrijf willen beginnen nog eens nadrukkelijk op de ri sico's te wijzen. Een op de vijf starters overleeft het eerste jaar niet. En de helft van de startende ondernemers gaat binnen vijfjaar over de kop. Dat zijn verontrustende cij fers. Zeker als je je realiseert dat achter een faillissement veel financieel en emotioneel leed schuil kan gaan. Gelukkig kunnen ondernemen de lieden terecht bij instanties als de Kamer van Koophandel. Niemand hoeft slecht voorbe reid uit de startblokken te ko men. Die adequate steun is wenselijk, want onze kwakkel ende economie heeft schreeu wend behoefte aan mensen met ondernemingszin. Dat geldt nadrukkelijk ook voor Zeeland. Als iemand goed voor bereid aan de slag wil, dan het liefst in deze provincie. DEN HAAG - Frans Captijn, ex-direc teur van de Veiligheidsregio Zee land, staat op de zevende plaats van de lijst van grootverdieners over 2011 in de publieke en se- mi-publieke sector. Minister Ro nald Plasterk van Binnenlandse Za ken presenteerde de jongste cijfers over topinkomens. Captijn en de veiligheidsregio gin gen in 2011 in 'goed overleg uit el kaar'. Captijn had er zeven jaar ge werkt en kreeg iets meer mee dan 115.000 euro aan loon en ontving een vertrekregeling van ruim 345.000 euro. De algemeen directeur van Vestia staat bovenaan met ruim 1,2 mil joen. Ruim 2600 bestuurders ver dienden meer dan de balkenen de-norm met een gemiddelde in komen van 218.000 euro. De bal kenende-norm is 193.000 euro. Stichting Bureau Jeugdzorg Zee land heeft het afdelingshoofd Toe gang en Regie laten vertrekken in 2011 met een ontslagvergoeding van 294.298 euro. Zij was een jaar 'niet op haar werk geweest, waar na een beëindigingsovereenkomst werd gesloten'. Nelleke Groenewegen, de algeme ne directeur van Bureau Jeugdzorg Zeeland: „Dat is erg veel geld, maar het bedrag was gebaseerd op het aantal dienstjaren en de kan- tonrechtersformule. Daardoor heb ben we helaas minder geld kun nen besteden aan innovatie in de jeugdzorg." Zie voor hele lijst: www.pzc.nl Alma van Harskamp (41) uit Zierikzee begon eind vorig jaar met haar be drijf 'Just Alma'. Ze geeft onder meer interieuradvies, foto Dirk-Jan Gjeltema Wie: Conniption Waar: Zierikzee, St. Philipsland, 's-Gravenpolder Wat: problemen op het gebied van beveiliging en communicatie oplossen met informatie- en com municatietechnologie. Website: www.conniption.nl In oktober 2012 namen Mark Minnaard (24) en Pieter Blok (29) uit 's-Gravenpolder een drastisch besluit. Ondanks een goe de baan met mooie vooruitzich ten, namen ze ontslag bij het be drijf waar ze in loondienst waren om voor zichzelf te beginnen. In één klap waren alle zekerheden weg. Eng? „Helemaal niet", zegt Mark. „Wij hebben de afgelopen jaren allebei een groot netwerk op gebouwd door actief deel te ne men aan ondernemersverenigin gen. Bovendien hebben we de markt goed verkend." Het thuisfront werd in de voorbe reidingen niet vergeten. „We zijn allebei getrouwd en hebben allebei huwelijkse voorwaarden laten op stellen om de partner te bescher men. En we hebben gepraat over de gevolgen voor het gezinsleven. Ik reken erop dat ik de komende twee jaar alleen op zondag vrij zal hebben en dagen maak waarop om 7 uur de wekker gaat en ik om middernacht pas mijn bed zie. Met een uurtje tussendoor voor mezelf." Direct nadat ze ontslag ge nomen hadden, gingen Mark en Pieter hun contacten af voor inte rimopdrachten. Met de 25.000 eu ro startkapitaal die zo vergaard werd, begonnen ze aan het opzet ten van Conniption. Doelgroep: de zorgsector, bedrijfsleven en par ticulieren. Voor hen bedenkt Con niption slimme toepassingen van onder meer zorgdomotica of ge- zichtsherkenningssoftware. Als deelnemer in een klankbordgroep die zorg en bedrijfsleven bij elkaar moet brengen, zit Conniption dicht op nieuwe ontwikkelingen. OUDDORP - Wandelaars langs de Zeeuwse stranden kunnen daar mogelijk vaten chemicaliën aan treffen. Zondagmiddag 6 januari zag een wandelaar bij de Kwade Hoek, tussen Goedereede en Oud dorp, een vat met een chemische stof liggen. In Zeeland circuleert een mail waarin gesuggereerd wordt dat het vat afkomstig is van het in december gezonken schip Baltic Ace, maar de Kustwacht zegt dat dit niet bevestigd kan wor den. Normaal gesproken laat de Kustwacht na zo'n vondst de stran den naspeuren door vliegende een heden, maar dat is dit keer niet ge beurd omdat de weersomstandig heden te slecht waren. Het is daar om mogelijk dat er nog vaten lig gen op het strand. Op het 15-liter- vat dat gevonden is, staat VN 1897. Op de nieuwssite www.flakkee- nieuws.nl is een foto van het vat te zien. Het vat bevat tetrachloor- ethyleen, een vloeistof die bij ka mertemperatuur brandbaar is, schadelijk voor het milieu en ge vaarlijk voor de gezondheid. Wan delaars die vaten aantreffen, wordt verzocht te bellen met de Veilig heidsregio Zeeland: 0900-8844. Wie: Just Alma Waar: Zierikzee Wat: inrichting van woonhuizen en bedrijven, interieuradvies, kleuradvies, workshops Website: www.justalma.com Dat een faillissement niet al tijd het einde van een on- dernemersbestaan bete kent, bewijst Alma van Harskamp (41) uit Zierikzee. Haar 'kindje' - het bedrijf Villa Donderbel - ging afgelopen september failliet. Maar enkele maanden later begon ze met een nieuwe uitdaging: Just Al ma. „Ik ben een creatieveling en niet echt zakelijk ingesteld", geeft de Zierikzeese toe. „Ik had bij Villa Donderbel mensen aangenomen voor het commerciële gedeelte, maar zij hebben van mij geprofi teerd. Er zijn vervelende dingen ge beurd, waardoor het onvermijde lijk was om de stekker uit het be drijf te trekken." Het faillissement hakte erin: finan cieel én emotioneel. „Ik heb echt zitten huilen bij de rechtbank. Maar ik ben positief ingesteld en zie Villa Donderbel als één groot leermoment. Ik wil nu laten zien dat ik het wél kan." Alma kreeg advies van de onderne mersklankbordgroep. „Die bestaat uit oud-ondernemers die andere mensen vrijwillig advies geven over hun bedrijf Meneer Lernout heeft me geholpen om niet afhan kelijk te zijn van anderen. Hij heeft zó veel ervaring. Als ik die kennis eerder had gehad, was het met Villa Donderbel misschien an ders gelopen." De eerste opdrach ten voor haar nieuwe bedrijf zijn binnen en Alma ziet de zaken weer zonnig in. „Ik werk tachtig uur in de week, maar ik heb er honderd procent plezier in. In Amerika zeggen ze dat je één keer een faillissement meegemaakt moet hebben om succesvol te zijn. Nou, dat hoop ik dan maar." Pieter Blok en Mark Minnaard (rechts) en uit 's-Gravenpolder: kiezen voor een eigen bedrijf doe je samen met je gezin. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin Karla Peijs ontvangt ko mende vrijdagmiddag de bijzonde re Zeeuwen van 2012 op het Abdij complex in Middelburg. Op de lijst van bijzondere Zeeuw en staan 21 mensen die vorig jaar bijzondere prestaties hebben gele verd op het gebied van sport, on derwijs, cultuur of toerisme. Op de lijst staan onder andere het nieuwe Zeeuwse meisje Anne van Weenen uit Kapelle, Bas de Koe- ijer uit Yerseke (Nederlands Kam pioen oesters openen), Scalda-stu- dent Tim van den Eisen (mbo-uit- blinker), drie scholieren van het Calvijn College (winnaars van de duurzaamheidsolympiade Ine- spo), beeldend kunstenaar Rem van den Bosch uit Vlissingen (be denker van het project 'Nieuw Zeeuws Meisje') en topkok Edwin Vinke uit Slijkplaat (uitgeroepen tot markantste horeca-onderne- mer). De complete lijst van bijzondere Zeeuwen staat op www.pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3