zeeland 127 'Samen voor ons Zeeland' Inspraak voor berging water in Zoommeer Na een stroeve benoemingsprocedure begint Hans Vissers aan leidinggeven aan regionale politieorganisatie in transitie woensdag 9 januari 2013 - MM f Vertrouwen in Nationale Politie 3400 mensen. De burgemeester van Veere heeft in zoverre gelijk dat aspirant-agenten binnen de sterkte zijn meegeteld. Dat was vroeger niet het geval. Het nadeel is dat deze aspirant-agenten niet voor alles ingezet kunnen worden, maar daar staan de voordelen van de schaalvergroting tegenover. Per district hebben we nu twintig personen als reserve. Zij kunnen overal waar het nodig is, worden ingezet. Zelfs bij de Mobiele Een heid. De schaalvergroting leidt niet tot een mindere oriëntatie op de lokale gemeenschappen. We hebben nu zeventig wijkagenten meer dan in de oude situatie. De komst van de Nationale Politie gaat dus niet ten koste van de ope rationele sterkte. De bedrijfsvoe ring zorgt voor de besparing. Die is een nationale zaak geworden." - Hoe gaat uw eenheid de samen werking aan met andere regio's? „Een belangrijk punt is de hennep- criminaliteit. Alle autoriteiten in Zeeland en Brabant zitten op lan delijk niveau regelmatig met elkaar aan tafel om te praten over de aan pak van de hennepmisdaad. We weten elkaar snel te vinden. Als lei dinggevenden hoeven we geen ei gen begrotingen meer op te stellen of te onderhandelen met de vak bonden. Dat is fantastisch, want het gaat ons om de veiligheid. Ik heb een ontzettende hekel aan bu reaucratie." - Gaat de Nationale Politie ervoor zorgen dat het betrekkelijk lage oplossingspercentage in Nederland omhoog gaat? „Dat ligt genuanceerder. Het oplos singspercentage voor moord en doodslag is met 90 procent erg hoog. Wel scoren we in Nederland over de gehele linie, gelet op alle delicten samen, gemiddeld lager dan gewenst. Dat percentage moet omhoog. De Nationale Politie moet zich onder meer bewijzen in de cijfers. Maar ook de inbreng van de gemeentebesturen is be langrijk. Wat doen die bijvoor beeld met het Keurmerk Veilig Wonen? Ik heb er het volste ver trouwen in dat het oplossingsper centage op termijn weer de weg omhoog vindt. Daarnaast zal ook de dienstverlening verbeteren. De mogelijkheden om aangifte te doen worden verder uitgebreid en in zware gevallen kunnen slachtof fers voortaan direct bij een recher cheur terecht voor het doen van een aangifte." - Waar liggen de prioriteiten op het gebied van de veiligheid? „De aanpak van overvallen, inbraken, straatroven en hennep- criminaliteit. Hennep genereert een heftige vorm van criminaliteit. Het is een harde wereld met tal van afrekeningen. We hebben al enorme stappen gezet. Vorig jaar is er (vanaf april, red.) zes miljoen euro teruggehaald bij criminelen. Tal van criminele verbanden zijn blootgelegd. Samen met gemeen ten, justitie en fiscus proberen we het witwassen tegen te gaan. De burgemeesters spelen een grote rol. Uiteindelijk bepalen zij wat de prioriteiten zijn." - In het verleden was u kritisch op de Zeeuwse burgemeesters. Hoe is dat nu? Politiechef Hans Vissers: „De komst van de Nationale Politie gaat niet ten koste van de operationele sterkte." foto's Ron Magielse/het fotoburo „Alle 39 neuzen staan dezelfde kant op. Wel zijn er door de bezuinigingen wat beperkingen. De rol van regioburgemeester Peter Noordanus (voorheen de korpsbeheerder, red.) blijft belang rijk. De burgemeesters gaan over de feitelijke inzet van de politie, be palen samen de verdeling en stel len gezamenlijk prioriteiten. Zij zijn weer verantwoording schuldig aan de gemeenteraden. De contro le ligt zo uiteindelijk bij de bur gers." - De gezamenlijke ondernemings raad van Zeeland en Midden- en West-Brabant was tegen u benoeming. U zou te weinig draagvlak hebben. Wat betekent dat voor u en uw functioneren? „Minister Opstelten heeft meerde re adviezen ontvangen. Die heeft hij gewogen en hij is tot het oordeel gekomen dat er voor mij voldoende draagvlak is om politie chef van deze eenheid te worden. Naar aanleiding van de publiciteit rond mijn benoeming heb ik van veel medewerkers steunbetuigin gen ontvangen. Ook de burgemees ters en het Openbaar Ministerie staan achter mijn benoeming. Maar ik hecht uiteraard waarde aan het oordeel van de onder nemingsraad. Ik vind het van groot belang dat de raad en ik als politiechef samen optrekken en elkaar versterken. We staan aan de vooravond van een grote reorganisatie en de belan gen van de medewerkers en de or ganisatie zelf staan zowel bij de on dernemingsraad als bij mij voor op." Naam: Hans Vissers Leeftijd: 58 Geboren in: Oosterhout Woont in: Etten-Leur Gezinssituatie: Gehuwd, twee kinderen Loopbaan: Begon in 1976 bij de gemeen tepolitie in Eindhoven. In de jaren negen tig werkte hij bij het politiekorps Brabant- Noord. Daarna bij Rotterdam-Rijnmond. In 2008 werd hij voor negen maanden interim-korpschef van de politie Zeeland. door Henk Boot terneuzen - 'Samen voor ons ei gen' heette ooit een dvd van het komische duo Van Kooten De Bie. Niet dat de praktijken van de vrije jongens Jacobse en Van Es, die daarin worden belicht, represe- natief zouden zijn voor de wijze waarop Zeeuwse ondernemers het beleg op hun boterham verdienen. Maar die dvd-titel leek wel een in spiratiebron voor de sprekers in het Terneuzense Scheldetheater. „Zeeland en de Zeeuwse econo mie moeten het hebben van sa menwerken in een zoektocht naar kansen, bij innovaties en in de wil om doelen te bereiken." In die sa menwerking binnen bedrijven, tus sen bedrijven, van bedrijven met overheden en organisaties (de Zeeuwse Milieufederatie, onder wijsinstellingen of onderzoeksbu reaus) of op een iets abstracter ni veau tussen mens, natuur en eco nomie ('een trymbiose' aldus Dow-baas Dieter Schnepel) daarin ligt de Kracht van Zeeland. Dat was de werktitel van de nieuw jaarsbijeenkomst gisteren van de Zeeuwse afdeling van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). De Zeeuwse BZW-afdelingsvoor- zitter Roel Adriaansens leidde de interactieve bijeenkomst van 'net werktijgers' zoals hij zijn gehoor omschreef. Ook de rol van het wa ter is en blijft voor Zeeland van le vensbelang. Uit het water is meer te halen dan er nu al uitkomt, be toogden ondermeer Hans van den Boom van Boom Communicatie en burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. „Het is een weg die ons verbindt met de rest van de wereld", aldus de laatste. Gekop peld aan de doenersmentaliteit van het VOC (Chris Cornet, ING) en een echt stevig imago (Schne pel van Dow), dan staat er wat. En dan is er ook nog zoiets als 'de kan teling', sprak ZorgSaam-voorzitt- ter Paul Rademacher. „Wij gaan de verantwoordelijkheid neerleg gen waar die thuishoort; we facili- teren alleen nog wat echt nodig is." Meer uitgaan van ieder eigen kracht dus. Niet enkel in de zorg. middelburg - Rijkswaterstaat brengt eind deze week de plannen om het Volkerak-Zoommeer in te richten voor de berging van over tollig rivierwater in de inspraak. Het is de bedoeling dat het rand meer geschikt wordt gemaakt voor de zeldzame situatie dat hoge ri- vierafvoeren gepaard gaan met storm op zee, waardoor storm vloedkeringen moeten worden ge sloten. Dan kan het rivierwater niet worden geloosd en dreigt over stroming van Dordrecht. De kans dat rivierwater tijdelijk op het Volkerak-Zoommeer moet worden opgeslagen is niet groot. Becijferd is dat deze situatie zich eens in de 1400 jaar voordoet. Dat kan door de zeespiegelrijzing op lopen tot eens in de 550 jaar. Bij het inlaten van grote hoeveelhe den rivierwater in het Volkerak- Zoommeer lopen buitendijkse ge bieden onder water, waaronder de wijk Waterfront in Tholen. De ge meente Tholen en Rijkswaterstaat zijn het niet eens over de plaats van de keersluis die de huizen droog moet houden. Rijkswaterstaat houdt 29 (op de Grevelingendam) en 31 januari (in Steenbergen) informatiebijeen komsten. Zienswijzen kunnen tot en met 21 februari kenbaar wor den gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27