241 zeeland Podium 't Beest voelt de crisis Verjaardagsfeest Big-S kan alleen door vernieuwen overleven Kerstcircus twijfelt over tweede bezoek Goes Pater Vanluffelen verlaat de Goese Ontslagen herder heeft H. Maria Magdalena parochie nog recht op overuren 'Het is een moeilijke tijd, maar gelukkig hebben we nog niets moeten afgelasten' 'Als je kinderen nu enthousiast maakt, ko men ze later ook naar de soosavonden van Big-S' woensdag 9 januari 2013 door Luc Oggel GOES - Podium 't Beest in Goes merkt dat het crisis is, vooral aan het concert- en theaterbezoek. De filmzaal daarentegen is wel goed gevuld. „Het is een moeilijke tijd", zegt coördinator Anita Berrevoets, „maar gelukkig hebben we nog niets moeten afgelasten. Dat is voorheen wel gebeurd." Met Voor heen' doelt Berrevoets op de perio de dat 't Beest nog deel uitmaakte van Theater De Mythe. Sinds an derhalf jaar staat het podium weer op eigen benen. In die periode is een nieuw bestuur gevormd en zijn een toekomstvisie en een be drijfsplan geschreven. Allemaal met het doel om 't Beest weer op de kaart te zetten en te laten brui sen. Ook is en wordt er inpandig veel achterstallig werk verzet. Zo is de filmzaalapparatuur volledig ge digitaliseerd en dat is volgens Ber revoets te merken aan het bezoek. „Het gaat op zich best lekker", zegt de coördinator. „Maar wat betreft het concertbezoek lijkt het alsof we blijven steken op de drempel van 180 bezoekers." Het gaat dan ook om optredens van bekendere bands. De capaciteit van de grote zaal is zon beetje het dubbele. „We merken dat mensen keuzes maken, ook met de theatervoorstel lingen. In een moeilijke tijd geef je je geld toch eerder uit aan levens onderhoud." Ook met de geherin troduceerde Beestpas, waarmee voor een minimale bijdrage van 35 euro korting wordt gegegeven op alle activiteiten, loopt het nog niet heel erg storm. Er zijn volgens Ber revoets tot dusver zo'n 35 stuks verkocht. „Het gaat wel steeds be ter, maar het heeft tijd nodig." 't Beest heeft nooit een hele com merciële programmering gehad en onderscheidt zich daarmee ook. „Maar de mensen moeten wel wil len komen", zegt Berrevoets, die oppert dat wellicht wat meer de grenzen moeten worden opge zocht. „Maar geen Jan Smit hoor, haha. We doen ons best, meer kunnen we niet doen." De jaarlijkse gemeentelijke subsi die voor 't Beest is tot en met 2014 met 50.000 euro verhoogd, be doeld voor onderhoud en als extra impuls. Verder wordt op dit mo ment gewerkt aan een sponsor plan. GOES - Het is niet duidelijk of Goes ook volgend jaar een kerstcir cus krijgt. Binnen een maand be slist men of het circus volgend jaar terug komt „Het is ons niet meegevallen, maar toch ook niet tegengevallen", zegt Arnold Verbrugge van het circus. „Maar ik heb gehoord dat het bij al le kerstcircussen in het land wat minder was dit jaar." Het kerstcircus stond tijdens de kerstvakantie op het parkeerter rein bij de Zeelandhallen. Maan dag is men begonnen met afbre ken. Gisteren waren de meeste wa gens vertrokken. Feesten kunnen ze in Big-S. Er zijn met enige regelmaat frisfeesten of thema feesten en de beach- en schuimparty's zijn beroemd, evenals de activiteiten van kinderafdeling Little-S. Overigens staat de naam Big-S simpelweg voor Grote Soos. Jeugdsoos Big-S uit Burgh-Haam- stede viert zaterdag haar vieren veertigste verjaardag. Big-S is daarmee één van de oudste jeugdsozen van Zeeland. En als het aan het bestuur ligt, blijft Big-S ook in de toekomst actief. Voor de hele gemeenschap. door Piet Kleemans Ze hebben alles meege maakt: geldgebrek, schaarste aan bestuurs leden, tanende animo voor de soosavonden, subsidieperikelen en verwoestend vuur. En elke keer, weet vrijwilli ger en oud-bestuurslid Vera Pals-Boot, komt de soos er op de één of andere manier toch altijd weer bovenop. „Hoe diep de dalen soms ook waren." Pais haast zich te zeggen dat het ze ker niet meevalt om Big-S over eind te houden. „Het is moeilijk om de jeugd te bereiken en erach ter te komen wat ze willen, zodat wij daar dan weer op in kunnen spelen." Wat dat betreft wordt geen middel onbeproefd gelaten. Sociale media als Facebook zijn wa pens in de strijd, evenals het actief aanspreken van soosbezoekers. „We proberen echt van alles", al dus Pais. „Het kost heel veel tijd en energie en je moet constant blij ven vernieuwen om te kunnen overleven." Het soosbestuur weet zich in haar pogingen om een goede toekomst op te bouwen voor de jeugdsoos gesteund door zowel de dorpsraad Haamstede als het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland. „Gelukkig hoeft het Big S-bestuur het niet al lemaal alleen te doen." Vera Pals is er vast van overtuigd dat Big-S een rol kan blijven ver vullen voor de hele gemeenschap Burgh-Haamstede. „Het is uniek dat een soos als Big-S nog bestaat. Dat kun je niet verloren laten gaan." Het feit dat Big-S ooit aan de buitenrand van het dorp lag, maar door oprukkende woning bouw nu middenin een woon wijk, hoeft volgens Pais geen be zwaar te zijn. „Het gebouw biedt voldoende mogelijkheden. Er zou alleen wel het één en ander aan moeten gebeuren, maar daarover zijn we in gesprek met de gemeen te." Om klachten over overlast voor te zijn, worden omwonen den zo goed mogelijk op de hoog te gehouden van activiteiten. In meer dan veertig jaar jeugd soos is er heel wat veranderd. Het pand aan het Sluispad werd meerdere keren verbouwd, elpees maakten plaats voor cd's. „En nu nemen bezoekers vaak zelf hun eigen muziek mee." Waar de veerkracht van Big-S precies van daan komt weet Pais ook niet, maar ze weet wel dat die er is. „Ik heb dat zelf gemerkt bij het opstar ten van de kinderclub in Little S. De eerste keer komen er vier kin deren, maar dan zie je dat er gaan deweg toch steeds meer komen. En dat is wel je kweekvijver. Als je ze nu enthousiast maakt, komen ze later ook naar de soosavonden van Big-S." In Vlissingen is al jaren een kerst circus. Toen bekend werd dat Goes een eigen kerstcircus zou krijgen, leidde dat tot wrevel bij de Vlis- singse concurrentie: Zeeland zou te klein zijn voor twee kerstcircus sen, vond deze. Het Goese kerstcircus trok zich van die kritiek niets aan, met het argument dat er overal in het land concurrentie is tussen kerstcircus sen. De twee onderscheidden zich wel van elkaar: het circus in Vlis singen had acts met wilde dieren, dat in Goes had ervoor gekozen om alleen met huis- en boerderij dieren te werken. Na de brand in 2005 volgde heropening. Toenmalig wet- Met enige regelmaat zijn er concerten in Big-S. Op de fo- houder Wijnand Renden was erbij, foto Dirk-Jan Gjeltema to dat van Sidewalk Stone. foto Dirk-Jan Gjeltema Mmmmmmmmm GOES - Pater Paul Vanluffelen ver laat na zeven jaar de H. Maria Mag dalena parochie in Goes. Zijn taak is klaar, zei hij dinsdag. Zijn besluit om te stoppen heeft volgens hem niets te maken met de vorming van de nieuwe Pater Damiaanparochie, een samenvoe ging van de acht parochies op de Bevelanden en Schouwen-Duive land. Pastoor Paul Verbeek is de nieuwe voorzitter van het paro chiebestuur. Er is volgens Vanluffe len geen sprake van een machts strijd tussen hem en Verbeek. „De bisschop heeft eerst aan mij ge vraagd of ik voorzitter wilde wor den, ik heb voor de eer bedankt." Vanluffelen besloot niet in te gaan op dat aanbod, omdat hij het niet eens is met de wijze waarop het nieuwe parochiebestuur is ge vormd. Dat bestaat naast voorzit ter Verbeek onder anderen uit vi- ce-voorzitter Ad Schenk en secreta ris Ad Lijmbach. Vanluffelen wei gerde de aanvraag voor samenvoe ging van de parochies en de voor dracht van de nieuwe bestuursle den aan bisschop Liesen van Bre da te ondertekenen. „Dat is niet conform het kerkelijk recht ge beurd. De bisschop moet eerst de pastoor benoemen die vervolgens geschikte kandidaat-bestuursleden zoekt. Nu zijn de bestuursleden eerder benoemd dan de pastoor." Het nieuwe bestuur bestaat uit le den van het vorige bestuur van de Interparochiële Vereniging en twee leden van elke parochiekern. Vanluffelen betreurt het daar nau welijks nieuwe gezichten inzitten, met een frisse blik op de toe komst. „Er zijn in deze regio ge noeg excellente mensen te vinden, maar die kregen geen kans. Het is nu toch weer ouwe wijn in nieu we zakken. En in het Evangelie staat dat die zakken gaan scheu ren. Schenk en Lijmbach zijn ook nog eens van dezelfde politieke partij. Dat begint toch een beetje te stinken." NISSE - De Stichting Zeeuwse Schaapskudde moet voormalige herder Koen Pille bijna 26.000 eu ro aan overuren betalen. De kan tonrechter in Middelburg heeft dat onlangs bepaald. De stichting moet ook de kosten van het ge recht en het honorarium van Pil- le's advocaat betalen. Getuigen die door de Stichting waren opgeroe pen terwijl de stichting zelf ver stek liet gaan, moeten ook netjes worden vergoed. De rechter wees Pille al eerder een vordering toe. De stichting ont sloeg hem onterecht op staande voet toen hij bij wijze van afscheid een rondje met de kudde deed, zonder toestemming van het stich tingsbestuur. De rechter oordeelde dat Pille achterstallig loon moest krijgen. Beide vorderingen zijn nog niet uitbetaald. De stichting kan ook een vorde ring wegens overuren verwachten van de andere herder, Carola van den Handel. Ook zij maakte lange tijd in haar eentje dagen van elf uur, zonder rustdagen. Van den Handel kreeg ook een vordering van 20.000 euro toegewezen, die officieel door rechtopvolger, melk- schapenbedrijf De Schaapskooi, zou moeten worden voldaan. Het was echter de stichting die haar ontslag aanzegde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24