221 zeeland Opknappen Park Toorenvliedt begint Naar de kerk Voorzichtige discussie over de kerk in het jaar 2020 SSW houdt strandwerk Museum Stavenisse niet open vóór herdenking watersnood I EP Stichting loopt vooruit op korting bijdrage woensdag 9 januari 2013 w door Annemarie Zevenbergen domburg - De Stichting Strand expioitatie Walcheren (SSW) heeft afgelopen jaar opnieuw 'op het scherp van de snede gewerkt' volgens bestuursvoorzitter Mark Geilenkirchen. Daardoor wist de stichting de begroting met een po sitief resultaat van bijna 50.000 eu ro af te sluiten. Daarmee heeft SSW de korting op de jaarlijkse bijdrage van de ge meente Veere van 50 mille in 2014, een jaar eerder gerealiseerd. De gemeente heeft al een bestem ming voor die 50.000 euro. Zo is 25.000 euro bestemd voor vernieu wing van de borden tussen West- kapelle en Vlissingen. Die zijn ver weerd en verouderd qua informa tie. Ook gaat er geld naar het op stellen van een plan voor het be heer van het duingebied. Een bedrag van 12 mille gaat naar de strandnachtbewaking, die is uit besteed aan een beveiligingsbe drijf. De bewaking gebeurt tijdens dertig nachten in het hoogseizoen. Of dat voldoende is, zeker nu het aantal slaapstrandhuisjes met veer tig is uitgebreid, is de vraag. Geilen kirchen geeft aan dat die bewa king, een zaak van veiligheid en openbare orde, vooralsnog bij de 'Als werkgroep die nadenkt over de toekomstige kerk willen we horen waarom ouderen nog wel in Middelburg naar de kerk gaan en waarom hun kinderen dat niet meer doen'. Willem van den Broeke De Stichting Strandexpioitatie Walcheren draaide goed in 2012 en sloot het jaar af met een positieve begroting. archieffoto Lex de Meester gemeente ligt. De gemeente zegt bij monde van wethouder René Molenaar dat er nog geen concrete plannen zijn om de bewaking uit te breiden, maar dat dit onder werp van gesprek kan zijn in het overleg dat hij met SSW gaat voe ren. In die bespreking willen beide partijen bekijken hoe er zo effi ciënt mogelijk kan worden (sa men) gewerkt. De gemeente Veere heeft de over- eenkomst met de SSW met een jaar verlengd. De verandering van de bestuursvorm van de SSW, noodzakelijk door verscherping van de Europese regels voor aanbe steding, is nog niet afgerond. De gemeente gaat een grotere rol spe len binnen de SSW, om te voorko men dat het werk op de Veerse stranden Europees aanbesteed moet worden, met het risico dat een andere partij met de opdracht gaat lopen. Molenaar: „Er moeten nog wat puntjes op de i gezet wor den, maar in grote lijnen is alles ge regeld. Wij willen de expertise van de SSW binnenshuis houden. De SSW gaat straks SSV heten; Stich ting Strandexpioitatie Veere. Gei lenkirchen geeft aan daar 'niet voor te gaan liggen'. „SSW is geen marktnaam. Die wijziging heeft puur een politiek relevantie, wij maken daar geen probleem van." Binnen Middelburgs protestant se gemeente wordt bediscus- sierd hoe de kerk in de nabije toekomst moet opereren. Willem van den Broeke enigzins uitdagend: „Waarom zou er in het jaar 2020 nog überhaupt een kerk moeten zijn?" door Emile Calon Willem van den Broeke heeft een droom. Een persoonlijke droom, zo bena drukt hij. „Een kerk waar de hele zondag allerlei diensten worden ge houden. Van een dienst voor gelo vigen die in stilte verdieping zoe ken tot diensten die een echt Rock Roll-karakter hebben." Leo Adriaanse ziet zoiets ook wel zitten. Wat hem betreft worden in dat ene gebouw diensten gehou den voor allerlei gezindten: van hervormd tot islamitisch. Hij voegt er aan toe dat zoiets geen utopie is. In Houston, in de Vere nigde Staten, is een kapel waarin dit al gebeurt. Of er ooit een dergelijk religieus centrum komt in Middelburg is nog maar de vraag. Adriaanse en Van den Broeke maken deel uit van een werkgroep van de protes tantse kerk in Middelburg en on derzoeken hoe in 2020 die kerk moet opereren. Ze kijken daarbij niet zozeer naar de materiële kant van de zaak, hoe veel kerkgebouwen er straks nog nodig zijn. Want gelovigen kun nen ook samenkomen in een aula van een school. Zij vragen zich wel af 'wat voor kerk willen wij straks zijn' en 'waarom zou er in 2020 nog überhaupt een kerk moe ten zijn'. Ze weten dat de belangstelling voor kerkdiensten afneemt. Im mers, de ontkerkelijking neemt steeds meer toe. Maar ze zijn er van overtuigd dat ook in de toe komst een rol is weggelegd voor de kerkgemeenschap. Adriaanse stelt dat de kerk sterk is in drie dingen: contact met god, de gemeenschap en de dienst aan de wereld. Wat hem betreft blij ven dat de kernwaarden. In ieder geval kan hij zich geen kerk voor stellen die alleen maar naar bin nen is gericht. De kerk is immers Een jazzkerkdienst in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Van den Broeke: „Mis schien is er behoefte aan meer van zulke diensten." foto Lex de Meester onlosmakelijk met de buitenwe reld verbonden via onderwijs instellingen, organisaties en vereni gingen. Al die banden doorknip pen, dat lijkt hem niet de manier voor het vormen van een nieuwe kerk. De discussie over de toekomstige vorm van de Middelburgse protes tantse kerk wordt heel voorzichtig gevoerd. De leden van de werk groep, Impulz genaamd, willen na melijk beslist niet dat er als gevolg van die discussie al afsplitsingen ontstaan. Ze hopen iedereen te be trekken bij die vorming van die toekomstige kerk. Begin deze maand hebben ze een discussies tuk gepresenteerd. Dat wordt de komende tijd besproken binnen de verschillende wijkgemeenten van de protestantse kerk in Middel burg. Ze geven aan dat ook niet-kerkelijken van harte welkom zijn om een bijdra ge te leveren. Adriaanse: „Wij ho pen dat we boven tafel krijgen hoe er over de kerk en de nieuwe kerk wordt gedacht." Van den Broeke: „Houden we wat we hebben, of kan het toch anders?" Ooit was hij op Kaapverdië en maakte daar een dienst mee die hem nog steeds bij staat. Zo vrolijk, zo'n enthousias me, heel wat anders dan die dien sten in Nederland. De leden van de werkgroep leggen de komende tijd ook bewust con tact met ouderen en jongeren. Van den Broeke: „We willen horen waarom zij nog wel naar de kerk gaan en waarom hun kinderen dat niet meer doen." En jongeren, om dat zij nu eenmaal de toekomst zijn. Beiden zijn ervan overtuigd dat de kerk ook in de toekomst een rol blijft spelen. De kerk be staat immers al vele eeuwen en is in staat gebleken pm te overleven. Maar ze zouden wel graag zien dat het geen kerk wordt die een minie me rol speelt in het Middelburgse. middelburg - Vandaag gaat de aan nemer aan het werk in Park Toor envliedt in Middelburg. De gemeente heeft een plan ont worpen om het park aantrekkelij ker en veiliger te maken. Door het kappen van een aantal bomen krij gen andere bomen meer ruimte om te groeien en bovendien krijgt de begroeiing onder de bomen meer licht, aldus de gemeente. Verder moeten bomen verdwijnen om een nieuwe ingang aan de Kou- dekerkseweg en een nieuw voet pad te maken. De werkzaamheden duren, afhan kelijk van de weersomstandighe den, een week of vier. Uiterlijk 1 maart moet de aannemer klaar door Rob Paardekam zijn. Op korte termijn volgen nog meer werkzaamheden, aldus de gemeen te Middelburg. Daarbij gaat het om het stralen van de binnenkant van de voormalige Duitse commu nicatiebunker. In de TNveede We reldoorlog hebben de Duitsers een groot bunkercomplex in het park gebouwd. Eén van de bunkers is uitgegraven. De drainage van het grote grasveld wordt verbeterd. Door aanpassing van de waterhuishouding moet het nu nog vaak natte veld een aantrekkelijker speelruimte wor den voor de Middelburgse jeugd. stavenisse - Al vier jaar probeert de Stichting Actief Stavenisse een watersnoodcentrum van de grond te krijgen in Stavenisse. Het zal niet meer lukken om het kleine museum te openen vóór de zestig ste herdenking van de Ramp. „Dat is jammer", zegt Flip de Rijke. „Maar er is weer licht aan het eind van de tunnel en daar ben ik al heel blij mee." Het centrum, waar onder meer fo to's en documenten over de Ramp te zien zullen zijn, moet in het voormalige gemeentehuis en deels in het dorpshuis komen. De mede werking van de gemeente is nodig om dat eerste gebouw te kunnen betrekken. In het verleden was voorzitter Flip de Rijke van de Stichting Actief Stavenisse niet al tijd te spreken over de bereidheid tot medewerking van burgemees ter en wethouders, maar nu staan de neuzen volgens hem weer de zelfde kant op. „Ik heb het idee dat wethouder Van Dis achter ons staat. Er is vertrouwen van beide kanten. We gaan eind januari weer praten. Dan hoop ik afspra ken te kunnen maken." Het gesprek zal onder meer gaan over de huur die de stichting al dan niet moet betalen voor het ge bruik van het voormalige gemeen tehuis. „Het zou natuurlijk een mooi gebaar van de gemeente zijn als we het pand voor niets mogen gebruiken", aldus De Rijke. „Maar dat zit er wellicht niet in. Maar als ze er 10.000 euro per jaar voor wil len hebben, is het natuurlijk einde verhaal." De Rijke zegt het liefst afspraken voor de lange termijn te willen ma ken, want het centrum wordt wat hem betreft niet voor een paar jaar ingericht. „Er moet sprake zijn van continuïteit." Om het kleine museum te kunnen inrichten, heeft de stichting subsi die nodig. £F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22