PZC Onderwijsbijlage Bosbranden Australië breiden zich uit Bijlage over ICT en nieuwe media op middelbare scholen Carnavalslied over de Hedwige Meer topinkomens publieke sector Betalen voor moord uit 1357 Minder starters in Zeeland Vernielingen aan jacht Amels Word ook abonnee! Honderdduizenden wanbetalers door malaise in portemonnee DE STELLING UW MENING 323 reacties Messi is de beste voetballer aller tijden Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 9910 T Geen geld voor zorgpremie DEN HAAG - Elk jaar zijn er bijna 300.000 Nederlanders die hun ver plichte zorgpremie niet betalen. Ze worden geregistreerd als wanbe taler. Hun aantal is stabiel. Voor ie dere Nederlander die zijn of haar problemen oplost, komt er één bij. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In hoeverre de economische crisis een rol speelt, is niet duidelijk. Maar volgens het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting voe len veel Nederlanders de malaise in hun portemonnee. „Ongeveer 45 procent van de men sen heeft moeite om rond te ko men. Op een gegeven moment staat er zo weinig op de rekening dat het geld niet meer kan worden afgeschreven. En dan lopen de be talingsachterstanden snel op. Je komt in een vicieuze cirkel te recht", licht een woordvoerster toe. De wanbetalers zijn gelijkma tig verspreid over het hele land. Ongeveer een kwart komt uit Zuid-Holland, waar ook ongeveer een kwart van de Nederlanders woont. De provincie wordt ge volgd door Noord-Holland, Noord-Brabant en Gelderland, de drie volgende provincies qua inwo nertal. In totaal betaalt ongeveer 2 procent van de Nederlanders de premie niet. Autochtonen zijn de trouwste betalers, maar 1 procent heeft rekeningen openstaan. Van de Marokkaanse en Turkse Neder landers betaalt 5 a 6 procent de premie niet. Bij Antillianen is het afdragen het grootste probleem. Een op de zes van hen staat te boek als wanbetaler. Sinds 2006 moet elke volwassen Nederlander een basisverzekering hebben. Verzekeraars zijn ver plicht iedereen te accepteren. De polis dekt onder meer bezoeken aan huisarts, een verblijf in het zie kenhuis, hulp van verloskundigen, en bepaalde geneesmiddelen. Men sen die langer dan zes maanden geen premie betalen, gelden als wanbetaler. WOENSDAG 9 januari 2013 hulst - Het kon bijna niet uitblij ven. De Hedwigepolder wordt on derwerp van een lied. Een carna valslied nog wel. Van Zeeuwse Peter, een alias voor de in Terneu- zen geboren entertainer Edy van Driel. De videoclip van het lied „Me pomp'n bier in de polder' wordt vrijdag gelanceerd via You- Tube. Gisteren werden in bierbrouwerij De Halve Maan in Hulst de laatste special effects opgenomen. Topbestuurders zijn hun hoge salaris waard Reageer op pzc.nl eens 66% oneens ■■■■M 34% WANDANDIAN - Brandweerlieden bij Wandan- dian, nabij Sydney, maken zich op voor de volgen de ronde in de strijd tegen het vuur. De bosbran den in het zuiden van Australië breiden zich uit. Duizenden mensen hebben hun huis moeten ver laten. Premier Julia Gillard sprak gisteren van een catastrofe. De branden woeden vooral in de sta ten South Australia, New South Wales en Victo ria, waar een harde wind staat en temperaturen worden gemeten van boven 40 graden. Gillard be zocht eerder Tasmanië. Daar zijn honderdenhui zen verwoest en meer dan drieduizend mensen geëvacueerd. De branden worden vergeleken met die van Zwarte Zaterdag in 2009, toen 173 mensen de dood vonden. foto Dean Lewins/EPA DEN HAAG - Het aantal topinko mens in de (semi)publieke sector is in 2011 gestegen ten opzichte van het jaar ervoor. Tegelijk is het gemiddeld salaris van mensen die boven de norm van 193.000 euro kwamen, ge daald. Dat staat in een rapport dat minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) dinsdag openbaar maakte. pagina 3: Captijn in top pagina 6: graaierslijst werkt averechts glarus - De eigenaar van een boerderij in Zwitserland hoeft niet meer te betalen voor een moord in 1357. Dit heeft het kantonge recht in Glarus bepaald. Op de boerderij rustte eeuwenlang een erfdienstbaarheid. Die bepaal de dat de eigenaar de olie moet be talen voor een eeuwig licht dat brandt in de kerk van Nafels. De lamp brandt als boetedoening en voor de zielenrust van de vermoor de man, ene Heinrich Stucki. middelburg - Een bedrijf starten was minder in trek vorig jaar: 1875 mensen begonnen in Zeeland als zelfstandig ondernemer. Dat zijn er 250 minder dan in 2011, ofwel een daling van 12 procent. De Kamer van Koophandel schrijft de daling toe aan de reces sie. Tegelijkertijd neemt het aantal starters dat het bijltje er bij neer gooit toe: 1850 stopten er in 2012, tegen 1610 in 2011. pagina 2/3: cijfers Zeeland, commentaar vlissingen - Bij jachtbouwer Amels in Vlissingen zijn vorige maand vernielingen aangericht aan een groot jacht in afbouw. Er zouden in december elektrici teitskabels zijn doorgeknipt. Her stel zou tonnen kosten, omdat een deel van de betimmering moest worden weggehaald om de repara tie te kunnen uitvoeren. Amels wil dat bevestigen nocht ontken nen. Het bedrijf heeft aangifte van vernieling gedaan. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren 254e jaargang nr. 7 - los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 Regen, later droog, 8°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1