cultuur! 15 Boeken ten doop in trouwzaal museum Ook historici kunnen lekker katten Lezing over leven en werk David Hume Eerste roman van Bart Chabot verschijnt in april Bart Chabot heeft het roer omgegooid. 'Niet meer de prestaties van anderen be commentariëren, maar zelf presteren', zei hij gister avond in Middelburg. woensdag 9 januari 2013 'BN-er worden was fout' door Ali Pankow De grootste fout die ik heb kunnen maken is BN-er worden", zei dichter, schrijver en po- diumdier Bart Chabot gisteravond tijdens een bijeenkomst van SLAZ en HZCult in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Hij is hersteld van een hersentu mor, maar erkende dat hij het be handelingsproces anders is uitgeko men dan ingegaan: doof aan het linker oor, last van evenwichtstoor- nissen en minder energie dan voorheen. De tijd dat hij drie avon den per week optrad in het thea ter eerst met Remco Campert en Jan Mulder en later met Martin Bril en Ronald Giphart behoort tot het verleden. Ook is hij bewust gestopt met zijn optreden als poli tiek commentator op tv bij Pauw en Witteman. Chabot zit nu veel vaker achter zijn bureau met als resultaat dat in april zijn eerste roman (380 pagi na's) uitkomt bij De Bezige Bij. „Het boek gaat helemaal niet over mijn eigen leven. Alleen onze va kanties in Frankrijk dienen als het decor. Mijn tweede boek, waarin een filmisch element verwerkt zit, volgt in het najaar. In totaal heb ik vijf ideeën om nader uit te werken in mijn boeken. Daar ga ik mij vooral op richten", vertrouwde hij het publiek toe in zijn opmerkelijk serieus optreden na de pauze. Dat gaf een boeiend contrast met de show die Chabot in het eerste deel ten beste gaf. Hij bracht een hilari sche bloeilezing uit zijn dichtbun dels die in bijna 40 jaar tot stand zijn gekomen. Hij begon ooit met Op Schevenin- gen, zijn eerste gedicht, waarin hij memoreert als kleuter ooit de zin: de wind wast mijn haren schoon te hebben geformuleerd. Drie jaar ge leden vond Chabot het welletjes met de poëzie. Zijn laatste gedicht sinds dat moment is Toen generaal Fiasco het slagveld overzag. Zelfspot is kenmerkend in het werk van Chabot. Hij vertelde in eerste instantie door songteksten te zijn gevormd. Johnny Cash, Hank Williams, Bob Dylan en El- vis Costello inspireerden hem zeer. In navolging van Cash en Dylan schreef hij - in dichtvorm - bijvoorbeeld ook zijn eigen Cocai ne Blues. De schrijver bracht verder eerbe toon aan twee hechte vrienden die hem zijn ontvallen: Herman Brood en Martin Bril. Verder om schreef hij Jules Deelder als 'de man die hem ooit uit de rijen der kanslozen had gehaald'. Chabot treedt dan tegenwoordig niet zo vaak meer op. Later deze maand - dinsdag 29 januari - is hij nog een keer in Zeeland: in Porgy en Bess in Terneuzen, 20.00 uur. ZIERIKZEE - Jan J. B. Kuipers en Jo- han Everaers, twee Zeeuwse schrij vers, presenteren zondagmiddag 20 januari hun verhalenbundels Een ramp van 5000 tekens en Het grote gedicht en andere verhalen. De twee boeken worden ten doop gehouden in de voormalige trouw zaal in het vernieuwde Stadhuis museum in Zierikzee. De bundels zijn uitgegeven bij Uitgeverij Liver- se in Dordrecht. Ton Brandenbarg neemt de eerste exemplaren in ontvangst. Everaers publiceert al meer dan dertig jaar met regelmaat artikelen en verhalen in diverse tijdschrif ten. Het titelverhaal Het grote ge dicht is geïnspireerd op een kunst werk met dezelfde titel van Sigur- dur Gudmundsson. De andere ver halen gaan over onder meer deser teur, dichter en bokser Arthur Cra- van en beeldend kunstenaar Kees Francke. In Een ramp van 5000 te kens schrijft Kuipers over 'nine ele ven en de noden van een journa list' en over tal van andere onder werpen. Naast de boekpresentaties zijn er optredens van dichter/- historicus Kees Klok en zanger/- kunstenaar Jan Verschoore. De middag begint om 14.30 uur. Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleert nieuwe Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt wekelijks één titel van het weblog in de schijnwerpers gezet door Jan van Damme Er zijn niet zoveel historici die de kat de bel durven aan te binden. In de zo mer van 2011 deden de Utrechtse onderzoekers Wijnand Mijnhardt en Paul Brusse dat wel. Zeeland moest maar voor een toe komst met toerisme en landbouw kiezen, en alle dromen over han del en industrie laten varen, lieten ze in de PZC weten. Dus geen Westerschelde Container Termi nal, om maar eens wat te noemen. Die boodschap bracht beroering in bestuurlijke kringen. Nu, bijna anderhalfjaar later, houden de Zeeuwse historici Willem van den Broeke en Tobias van Gent het on derzoek van Mijnhardt en Brusse in het tijdschrift Zeeland tegen het licht. Wat blijkt: ook geschied schrijvers kunnen lekker katten. Eerst even de basis. Vorig jaar juni presenteerden Mijnhardt en Brus se in Utrecht vier boekdelen, waar in hun onderzoek naar de op komst van de agrarische samenle ving in Zeeland in de periode 1750-1850 is vervat: De balans tus- Zeeland opnieuw. Zij houden vast aan 'krachtige steden en dominan te burgercultuur' als belangrijkste constanten in de grote lijn van de geschiedenis. „Dat ten slotte de he dendaagse politici hun blik niet moeten richten op de Gouden Ze ventiende Eeuw is geen onverstan dig advies, maar om dan maar de periode 1750-1850 als maatstaf te nemen voor de belangrijke keuzes die voor de toekomst van Zeeland gemaakt moeten worden, is zo mo gelijk nog onzinniger." Kijk, dat is duidelijke taal. Zouden Mijnhardt en Brusse reageren? Zeeland 21.4, Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Bart Chabot in de Zeeuwse Bibliotheek: „Niet meer op televisie. Het is verleidelijk, maar ik zeg tegen mezelf 'niet doen'. Ik moet ver van die buis wegblij ven." foto Dirk-Jan Gjeltema BIEZELINGE - De Cultuurraad Kapel- Ie wijdt woensdag 16 januari een avond aan het leven en werk van de Schotse filosoof David Hume (1711-1776). De avond wordt ver zorgd door Herman De Dijn uit Leuven, professor in de wijsbegeer te. Hume wordt gerekend tot de Britse verlichtingsfilosofen. Hij was een enorme scepticus die alle filosofische en wetenschappelijke theorieën wantrouwde en vond dat slechts de menselijke ervaring en feiten maatgevend moeten zijn. De lezing in De Heyzon in Bieze- linge begint om 20.00 uur. sen stad en platteland. Daarmee bo den de Utrechters een nieuwe vi sie op de Nederlandse geschiede nis: de 18e en 19e eeuw moeten niet als een periode van neergang worden gezien, maar veel meer als een tijd van dynamische groei van het platteland. Dus geen geklaag over leegloop van de steden, maar veeleer bewondering voor wat am bachtsheren en agrariërs voor el kaar wisten te boksen. Willem van den Broeke en Tobias van Gent zijn beiden verbonden aan de Roosevelt Academy in Mid delburg. Van Gent is bovendien Statenlid voor de WD. Hij reageer de vorig jaar al eens in een gastbij- drage in de PZC op de suggestie van de Utrechtse wetenschappers om op basis van hun onderzoek maar voor een agrarisch-toeris- tische toekomst voor Zeeland te kiezen. Nu doet hij dat samen met Van den Broeke in het tijdschrift

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15