buitenland 19 'Softe' Republikein de leren chuck Hagei wordt minister van Defensie De kater na de Olympische Spelen Koranstudie wordt dood jongen (7) mzwengelen en bevolking hart onder de riem steken -| IVCJJLlL/llivClll Speciaal jaar voor Ierland dinsdag 8 januari 2013 door John Jas door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Een half jaar na het ein de van de Spelen mag het olym pisch park er nog imposant bijlig gen, het complex is tot gure spook stad verworden. Het zal minstens nog tot 2015 duren eer het immen se terrein het beloofde, voor het publiek toegankelijke recreatiepark is geworden. 'Komt u over twee jaar maar terug', kregen bewoners van East Village, noordelijk van de voorstad Stratford, te horen. Dat was even slikken. Want de bouwput waar ze tegenaan kijken, blijft nog wel even. „Razend was ik toen ik dat nieuws over het uit stel hoorde, absolutely Jurious", ver telt Rachel, begin dertig. Ze werkt als secretaresse in The City, het za kendistrict dat op een steenworp afstand ligt van het olympisch park. Terwijl de kille winterwind door Oost-Londen raast, en de regen neerklettert op somber uitziende stadions, zitten alle hekken rond het complex potdicht. Geen hijs kraan te bekennen. Hier zou nu een levendige, moderne woonwijk met 2800 woningen moeten staan, waarvan - zo werd door de lokale deelgemeentes toegezegd - de helft 'betaalbaar' voor mensen uit de buurt. Maar het is onwaarschijnlijk dat de eerste inwoners van East Village vóór 2015 de sleutels zullen krij gen. Projectontwikkelaars worste len met financieringsproblemen en het merendeel van de nog niet aan gepaste olympische flats blijkt on verkocht. De gemeente bedacht on langs nog een leuk lokkertje. East Village krijgt de postcode É20; tot nu toe was die gereserveerd voor de bewoners van de populaire BBC-soapserie Eastenders. „De olympische rush is over, dat begrijp ik ook wel", zegt Saaib, een Brits-Pakistaanse middenstander die al dertig jaar een aantal win kels in de buurt runt. „Voor de Olympische Spelen stond de geld kraan wagenwijd open. Nu staan we onder een koude douche, want het warme water is op." Daarbij zat er al het nodige zeer in de wijk. Sommige bewoners in Stratford werden voor de Spelen hun woning uitgezet door inhalige huisbazen die hun kans schoon za gen de flats voor veel meer te ver huren. Gevolg: huurprijzen in de gehele buurt stegen flink. Met de arrestatie van tientallen graffiti-artiesten joeg de gemeente vervolgens de hele creatieve en ar tistieke gemeenschap tegen zich in het harnas. „Wat ze de kunstscene hebben aangedaan is onvergeef lijk", vindt Lindsey, een kleine uit gever uit Shoreditch. Artiesten die al 'tien jaar geen muur hadden aan geraakt', werden van hun bed ge licht, en schitterende kunstwerken zijn schaamteloos omver getrok ken. Het heeft hem diep geraakt. Andrew, een advocaat op leeftijd die in de metro van Stratford naar The City reist, vindt het allemaal maar gezeur. De Spelen zijn het beste wat de verpauperde buurt is overkomen. Hij wijst op de komst van winkelcentrum Westfield Oost-Londen, waar veel mensen een baan hebben gevonden en op het verbeterde transportsysteem met directe lijndiensten naar Cam bridge en andere steden. Emma, een studente aan de nabij gelegen Queen Mary universiteit, is dolblij met 'haar' nieuwe Strat ford. Toegegeven, de huur is wat omhoog gegaan maar ze heeft een bijbaantje gevonden in Westfield, en hoeft niet meer naar Oxford street als ze wil winkelen. zie onze website:buitenland Bekijk een timefapse video van de bouw van het East Village CARDIFF - Een 33-jarige moeder moet levenslang de cel in, omdat ze haar zoontje (7) had doodgesla gen. De reden: het lukte hem maar niet Koranverzen uit het hoofd voor te dragen. Gisteren werd ze veroordeeld door de rechter in het Britse Cardiff. Moeder Sara Ege sloeg haar zoon tje meermalen in hun huis in Car diff, de hoofdstad van Wales. Ze zou Yaseen op de dag van de moord thuis hebben gehouden, zo dat hij zich op de Koranstudie kon storten. De vrouw had eerst be kend, maar trok die verklaring la- ter in. Ze zei toen dat haar man de jongen had doodgeslagen. Om het misdrijf te verdoezelen, zou de moeder het lijk van haar zoontje in brand hebben gestoken. Een pub in Dublin. Miljoenen leren in de diaspora zullen het moederland in 2013 bezoeken in het kader van The Gathering. foto Miguel Riopa/AFP sident Barack Obama en zijn vrouw Michelle even op bezoek in het gehucht van zijn verre over grootvader aan moederskant. We reldwijd zijn er naar schatting hon derd miljoen mensen met Ierse wortels. De regering hoopt met The Gathe ring, naast inkomsten door toeris me, ook een ander doel te berei ken. Sinds 2008 emigreren door de crisis jaarlijks zo'n 80.000 jonge Ie ren, deze keer naar vooral Austra lië. De economische puinhoop waarin het land zich bevindt, lijkt uitzichtloos. Het aantal jongeren en dertigers dat zelfmoord pleegt is bovendien nog nooit zo hoog ge weest. The Gathering moet vooral ook de Ieren zelf hun rijke cultuur laten herontdekken en herwaarde ren. President Obama verwoordde het in zijn oppeppende toespraak in Dublin als volgt, zinspelend op de Ierse invloed op Amerika: „Nooit heeft zo'n klein land een ander land zo geïnspireerd." Naast 'The Gathering' heeft Ierland ook op een andere manier een bij zonder jaar: de eerste helft van 2013 is het voor de zevende keer voorzitter van de EU. Het westelijk ste land van de unie wil zich voor al inzetten voor economische groei en stijging van de werkgelegen heid. Ierland, dat in 1973 toetrad tot de toenmalige EEG, volgde Cyprus op, dat in de tweede helft van 2012 voorzitter was. WASHINGTON - Het is een opmerke lijke keuze, maar anderzijds ook weer niet. Republikein Chuck Ha gel (66) zal in de tweede termijn van Barack Obama de man wor den die in het Pentagon de lakens uitdeelt. De voormalige senator uit Nebraska heeft de president vaak gesteund, maar Democraten vin den het toch erg jammer dat juist hij minister wordt. Terwijl de Re publikeinen hun eigen man te soft vinden. Hagel is een a-typische Republi kein. Onder George W. Bush stem de hij vóór ingrijpen in Irak, om zich vrij kort daarna tegen de Ame rikaanse inzet te keren. Eigenlijk heeft hij er in het Congres heel vaak blijk van gegeven zo zuinig mogelijk om te willen gaan met het sturen van troepen. Wat zijn partij hem niet in dank afnam. Hagels visie op dit gebied is te be grijpen. Hij is Vietnamveteraan, de eerste die de post van minister van Defensie bekleedt, en zelfs een oorlogsheld. Hij ontving twee keer de onderscheiding Purple Heart, nadat hij gewond raakte. De politicus heeft nog altijd enke le granaatscherven in zijn borst zit ten. Forse kritiek oogstte Hagel toen hij met Obama in 2008, tijdens diens campagne voor het presi dentschap, naar Afghanistan afreis de voor een oriëntatiereis. Het werd uitgelegd als steunbetuiging. Zijn kritische houding ten aanzien van Israël betekende meer kritiek uit Republikeinse gelederen en van joodse lobbyclubs. Partijgeno ten hebben aangekondigd hem niet te zullen sparen tijdens de vra genronde die in het parlement zal volgen alvorens zijn benoeming kan worden bekrachtigd. Ook de onwil van Hagel om soms sancties tegen Iran ronduit te steu nen, is hem niet in dank afgeno men. Inmiddels heeft ook Obama strenge sancties jegens Teheran in gesteld en de vraag is of een minis- Chuck Hagel ter van Defensie wel krachtdadig genoeg kan overkomen als hij al tijd voorzichtig heeft willen zijn. De Democraten hebben er moeite mee dat Hagel, ondanks zijn vriendschap met Obama, in veel andere zaken de Republikeinse lijn wél volgde. En dat hij, volgens hen, echt het tegenovergestelde is van een liberal. Bij de benoeming van een openlijk homoseksuele ambassadeur door Bill Clinton, had Hagel kritiek. Hij noemde de persoon 'op een agressieve manier gay'. Later maakte hij zijn excuses voor de opmerking, maar sommi ge Democraten zijn gevoelig als het over dit soort zaken gaat. Oba ma heeft nog niet zo lang geleden elke beperking voor homo's in het leger opgeheven. Het gebeurt vaker dat Republikei nen bewindspersonen worden bij de tegenpartij. Zo was tijdens de eerste Obama-jaren Republikein Robert Gates minister van Defen sie. Partijgenoot William Cohen vervulde deze rol tijdens de twee de ambtstermijn van Clinton. Woordvoerders van de president zeiden gisteren dat hij er naar uit kijkt een 'andere mening' te horen in zijn kabinetsvergaderingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9