zeeland 119 Hugo van Voren berco Drie J's Hulst, Terneuzen en Sluis reiken lintjes uit veeI voordeel 'Ik heb heel lang gehoopt dat het er zou komen' Woonzorgsoap in Philippine dinsdag 8 januari 2013 'Het woonzorgcentrum moet er echt komen, want in Philippine wonen heel veel oudere mensen. Ik ben hier geboren en getogen en mij krijgen ze hier nooit meer weg. Dat gaat echt niemand lukken, in Philippine wil ik sterven'. Philippinenaren die zorg behoe ven, waaieren op hun oude dag uit over een flink deel van Zeeuws-Vlaanderen. Noodgedwon gen verkassen ze naar zorgcentra in Hoek, Terneuzen, Sas van Gent eo IJzendijke. Neem Koos Segers (100). Na zeven tig jaar Philippine huist ze sinds drie jaar in De Redoute in Sas van Gent. Zolang de discussie over de bouw van een woonzorgcentrum in het Spuikompark liep, hield ze hoop. „Ik sta nog als eerste op de lijst. Ze zullen mijn naam toch nog niet hebben uitgegumd? Ik zou best terug willen. Dat is veel handiger voor de kinderen." Ze heeft het naar haar zin in Sas, maar plaatst een kanttekening. „De meeste bewoners-uit Sas ken nen elkaar al heel lang. Daar kom je als Philippiense opeens alleen tussen te zitten." Rosalie Wieme-de Wit (85) woont sinds anderhalf jaar in Sas van Gent. Daarvoor zo'n 84 jaar in Philippine. Ze zou graag naar haar geboorteplaats terugkeren. „Maar ik kan er niet op wachten. Wie weet hoe lang het nog duurt. Mis schien ben ik er dan niet meer." Maria van Hecke-Vermeirssen (85) heeft sinds twee jaar een kamer in Vremdieke in Hoek. „Ik was liever in Philippine gebleven. Ik woonde er al sinds mijn twaalfde! Die om wonenden wilden de rotzooi van die bejaarden niet, hè. Nu wil ik trouwens niet meer terug hoor, ik ga niet nog eens verhuizen." lange vorststraat - goes De bouw van een woonzorgcen trum iri het Spuikompark in Philip pine is al sinds 2001 een soap. Een aantal inwoners had het cen trum liever op het voormalige Spa- mixterrein of het Ankerhof ge zien. Omwonenden van het Spuikom park vochten de bouw aan omdat zij vreesden voor aantasting van het groen. De bezwaarmakers haalden in 2010 bakzeil bij de Raad van State. Tegelijkertijd hecht een overgrote meerderheid van de inwoners aan de komst van eigentijdse huisves ting voor ouderen. Nu moeten oudere Philippinenaren immers uit wijken naar de zorgcentra in Hoek, IJzendijke en Sas van Gent. Na de uitspraak van de Raad van State leek alles in kannen en krui ken, totdat bouwer Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zich om finan ciële redenen genoodzaakt zag om het plan voor een centrum voor 24 inwoners te versoberen. Woongoed verwachtte in 2013 met de bouw te beginnen, maar die is nu dus andermaal uitgesteld. De woningstichting verkeert door het kabinetsbeleid in te grote on zekerheid om een verantwoorde in vestering te doen. Het project is daarom voorlopig geparkeerd. Woongoed stelt dat het regeerak koord voor woningcorporaties dreigt uit te draaien op een finan ciële ramp, waardoor zij niet of veel minder kunnen investeren in nieuwbouw. Ook over de komst van een ver- pleegafdeling voor acht demente renden in het woonzorgcentrum in Philippine was nog geen zekerheid. Zorgverlener SVRZ kon hierover nog geen financieel akkoord berei ken met het zorgkantoor van CZ. TERNEUZEN - Voor het eerst en vrij wel zeker voor het laatst hebben de J's van Zeeuws-Vlaanderen (Jan Frans Mulder van Hulst, Jacques Suurmond van Sluis en Jan Lo- nink van Terneuzen) maandag ko ninklijke onderscheidingen uitge reikt op één- en dezelfde bijeen komst. Het jarige, 12,5 jaar bestaan de ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen bracht de drie burgemeesters sa men voorafgaand aan de nieuw jaarsreceptie in het Bio Base Trai ning Center in Terneuzen. Mulder mocht als eerste. Hij sprak gekscherend over de J's. „Jammer Jacques, dat je dit jaar vertrekt", hield Mulder zijn collega van Sluis nog voor. Mulder riep May Evers uit Kloosterzande naar voren, ons der anderen jarenlang voorzitter De drie J's van Zeeuws-Vlaanderen met 'hun' gedecoreerden: May Evers met burgemeester Jan Frans Mulder van Hulst, burgemeester Jacques Suurmond van Sluis met Cees de Ruiter en Ad Schouten met burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. foto Peter Nicolai van scholengroep De Linie en ac tief in de cliëntenraad van ZorgSaam. „Een bruggenbouwer", prees Mulder hem. Suurmond had hetzelfde kunnen zeggen van een verraste Cees de Ruiter, sinds 1970 technisch medewerker bij (nu) ZorgSaam en medeoprichter van Ziekenomroep Radio Delta. Aan Lonink was de eer de rij af te slui ten, met een lintje voor Ad Schou ten, onder anderen lid Raad van Toezicht van ZorgSaam en secreta ris De Vlaschaard in Koewacht. Ze zijn alledrie benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. In het Spuikompark blijft alles voorlopig nog bij het oude; er wordt nog geen woonzorgcentrum gebouwd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55