i8l zeeland Maria van Hecke 'Samenwerking met e-diensten niet eenvoudig' «Dat zorgcentrum had er allang moeten zijn' 'Alle dertien rk-kerken in oosten blijven open' 'Moeilijk lerende scholieren zijn gebaat bij scholenfusie Hulst' I I I I I Hrieps almanak EF 'Als je hier je hele leven hebt gewoond, is het vreemd om naar een ander dorp te verhuizen' a3 dinsdag 8 januari 2013 'Ik heb er echt lang op gehoopt dat het woonzorgcentrum er zou komen, maar ja... Die omwonenden wilden de rotzooi van die bejaarden niet, hè. Nu wil ik trouwens niet meer terug hoor, ik ga niet nog eens verhuizen'. door Harmen van der Werf terneuzen - De Terneuzense wet houder Jaap Bos wil op het vlak van elektronische dienstverlening graag samenwerken met de buur gemeenten Sluis en Hulst, maar .erg hoopvol klinkt hij nog niet. „Het is een moeizaam proces", is zijn ervaring. „Werkprocessen moeten anders worden ingericht en dat is geen gemakkelijke opga ve, integendeel." Bos ziet de voordelen van samen werking in. „Als er bij ons een me dewerker ziek is, zou Sluis of Hulst het werk kunnen overne men." De wil om samen te wer ken is aanwezig, heeft Bos ge merkt. „Maar het kost veel tijd en energie om er handen en voeten aan te geven." Vóór alles wil de wethouder één ding voorkomen. Terneuzen loopt momenteel voor op met elektronische dienstverle ning. Bos wil dat zo houden. „Sa menwerking mag niet betekenen dat wij een stapje terug moeten doen." Het accent dat Terneuzen heeft ge legd op elektronische dienstverle ning, heeft merkbaar gevolgen. Het aantal mensen dat de gemeen tebalies in Terneuzen, Axel en Sas van Gent bezoekt, neemt af. De ge- meerite Terneuzen houdt daarom dit jaar die dienstverlening via de balies tegen het licht, ook omdat de gemeente het door bezuinigin gen met minder personeel moet doen. De e-diensten die Terneuzen tot nu toe aanbiedt, zijn aanvragen of melden van: stookontheffing, mest- opslag, start bouw/sloop, start be- tonstort, gereedmelding, afzien van realisatie bouw/sloop, riool aansluiting (particulier), geheim houdingsverzoek persoonsgegeve ns, geslachtsnaamwijzigingen, ei genverklaring rijbewijs, verhuizin gen emigraties, attestatie de vitea, bewijs Nederlanderschap, docu menten burgerlijke stand, afschrif ten gemeentelijke basisadministra tie, meldingen Wet maatschappelij ke ondersteuning, zwemabonne menten en gevonden en verloren voorwerpen. Hoe eenvoudig dit werkt, weet wethouder Bos uit ervaring. „Ik heb nogal wat sprokkelhout in de tuin. Dat verzamel ik elk jaar en ik verbrand het dan. De stookvergun- ning heb ik via internet aange vraagd en gekregen. Ik heb die niet eens geprint. Komt iemand contro leren, dan neem ik hem mee naar mijn computer en toon de vergun ning." door Henk Boot hulst - De op papier zo'n twintig duizend parochianen van de H. Maria Sterre der Zee-parochie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen kunnen voorlopig gerust zijn. Voor dit jaar staan er geen sluitingen van kerk gebouwen op de agenda. Dat zegt Chantal van de Walle, leidster van het pastorale team van deze paro chie. Elders in Zeeuws-Vlaanderen zijn t of- gaan wel kerken dicht, werd eerder al bekend. Deels om dat de gebouwen te duur zijn in het gebruik of omdat de staat van onderhoud te vyensen overlaat. Deels omdat het kerkbezoek er sterk terugloopt. „Maar wij heb ben hier niet het voornemen om dit jaar al kerken te sluiten", aldus Van -de Walle. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen zijn nog dertien kerk gebouwen. Ook hier is de terug loop in kerkbezoek merkbaar. Maar omdat de inwoners van deze regio overwegend rooms-katholiek zijn, is de situatie volgens Van de Walle nog niet zo urgent als elders in Zeeuws-Vlaanderen waar spra ke is van een overwegend protes tants-christelijke bevolking of een gemengde samenstelling. „Als het kerkbezoek daar met tien of twin tig procent terugloopt, houd je weinig kerkgangers over." Maar ook de staat van onderhoud is bij de kerkgebouwen in Oost- Zeeuws-Vlaanderen in de regel re delijk tot goed. „Toen eind jaren negentig bekend werd dat het bis dom kerkgebouwen wilde sluiten, kwamen er vanuit de dorpen spon tane initiatieven is er via ludieke acties geld ingezameld om de ker ken op te knappen." Tip? redactie@pzc.nl Is het nu Hrieps of Grieps als je in het Zeeuws Grijpskerke wilt zeggen? De organisatoren van het jaarlijkse muziekfestijn Hrieps claimen het al leenrecht vanwege hun evenement in Grijpskerke. Iedereen die het woord buiten deze context bezigt kan steevast rekenen op stevig commentaar. Een verslagge ver van deze courant werd onlangs per e-mail op de vingers getikt om dat hij in het stukje over Grijpskerke van Hrieps repte, terwijl het in de verste verte niet óver het festival ging. De mail werd met enige hilariteit van zijn collega's gelezen. Je bent wel hardleers", kreeg hij te horen Een weekje later meldde hij zich ziek. Geveld door de hriep. Het besluit van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen om de bouw van het veelbesproken woonzorgcentrum in Philippine uit te stellen, hakt er stevig in bij de inwoners. Het vertrouwen in een goede afloop is tot een minimum gedaald. door Maxime Ambrosini en Raymond de Frel Een tiental eenden laat zich rond het middag uur door een speelse hond de vijver van het Spuikompark in jagen. Maar ach, als dat het enige is... Verder blijft het namelijk lekker rustig in 'hun' park. De eendjes kwaken ongetwijfeld een zucht van verlichting. Net als een aantal omwonenden. Zij verzetten zich tot aan de Raad van State tegen de bouw tfan een woonzorgcentrum in het park. In 2010 maakte de Raad een einde aan een jarenlange discussie door de omwonenden in het ongelijk te stellen. De tegenstanders kregen daarna hulp uit onverwachte hoek: van de economische malaise. Woon goed Zeeuws-Vlaanderen zag zich eerst al genoodzaakt het plan te versoberen. En nu zorgt het nieu we regeerakkoord voor zoveel on zekerheid, dat de bouw helemaal is uitgesteld. De meeste Philippinenaren reage ren met hoongelach, maar tegelij kertijd met zorg. „Van uitstel komt meestal afstel", zegt Peter B olie man, eigenaar van de Spar. „Ik vind het erg zonde, maar ik had het wel verwacht. Het zorgcen trum zal er op termijn nog wel ko men, maar het zal vast nog héél lang duren." Inwoonster Anja van Valderen vindt het vooral zonde voor alle mensen die, als ze niet meer zelf standig kunnen wonen, het mos seldorp op hun oude dag moeten verlaten. „Veel bejaarde mensen willen hier graag blijven. Logisch. Als je hier graag woont, wil je dat ook blijven doen als je ouder bent." Meneer Verhelst spreekt woorden van soortgelijke strek king. „Als je hier je hele leven hebt gewoond, is het vreemd om plotse ling naar een ander dorp te moe ten verhuizen." Hugo van Voren weet zeker dat het woonzorgcentrum er allang had gestaan, als de omwonenden van het Spuikom park hun verzet niet zolang had den volgehouden. „Het had hier al twee jaar moeten staan. Er is ge noeg potentieel, want in Philippi ne wonen heel veel oudere men sen. Ik ben nu 67, hoef echt nog niet naar een zorgcentrum, maar één ding is voor mij heel zeker: ik ga hier nooit meer weg. In Philip pine wil ik sterven. Ik ben hier ge boren en getogen en het gaat nie mand lukken om mij hier weg te krijgen." Nina Lauret-Vlegels snapt niet waarom er zo lang be zwaar is gemaakt. „Nu zit er regel matig hangjeugd in het Spuikom park. Die zorgen voor meer over last (lawaai en troep) dan een aan tal bejaarde mensen." Rosalie Wieme de Wit (85) Woont in: De Redoute in Sas van Gent. Komt uit: Philippine „Ik wil er graag weer wonen, maar dan moeten ze wel snel bouwen." Maria van Hecke-Vermeirssen (85) Woont in: Vremdieke in Hoek. Komt uit: Philippine. „Ik woon hier nu prima, maar de ver huizing naar Hoek was twee jaar gele den best ingrijpend." Koos Segers (100). Woont in: De Redoute in Sas van Gent. Komt uit: Philippine. „Ik sta nog steeds eerste op de lijst voor een wozoco in Philippine." ■MBMHMBi door Henk Boot HULST - Al het voortgezet onder wijs in Hulst zit nu bestuurlijk on der één dak. Vanaf 1 januari heeft de Stichting Katholiek Voortgezet Oncterwijs Hulst (SKVOH) het he le scala van speciaal onderwijs tot en met gymnasium onder haar hoede. Die symbiose maakt dat het SKVOH groter wordt: naast het Reynaert College 1560 leerlin gen en 172 medewerkers) komt daar de Praktijkschool (110 leerlin gen en 25 medewerkers) bij. Twee leerlingen van beide scholen verbeeldden gisteren op de Prak tijkschool die nieuwe band symbo lisch door twee zoeklichten met el kaar te verbinden. Leerlingen van de Praktijkschool kunnen, omdat ze moeite hebben met leren, niet terecht op een regu lier vmbo. De Praktijkschool in Hulst is voor al gericht op het veroveren van een werkplek en niet op het beha len van diploma's. Het huidige ge bouw met praktijklokalen aan de Frederik Hendriklaan in Hulst blijft in gebruik. De scholen blij ven doen wat ze al deden. Wel wordt expertise uitgewisseld. Samen staan de scholen straks ster ker binnen het onderwijsveld in Zeeuws-Vlaanderen, zo stellen SK- VOH-voorzitter Piet de Witte en directeur Arnold van Acker van de Praktijkschool vast. Dat komt om dat vanaf 2014 de Wet Passend On derwijs van kracht wordt. Vanaf dan gaat het geld voor passend on derwijs aan leerlingen niet langer rechtstreeks naar de scholen. De sa menwerkingsverbanden in de re gio bepalen dan hoe het geld wordt verdeeld. De Praktijkschool zat tot voor kort bij onderwijsinstelling Leertij. Die is gespecialiseerd in basisonder wijs. De Praktijkschool was daar als school voor speciaal voortgezet on derwijs een buitenbeentje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54