41 binnenland TO©S 'Wat als ik 'nee' zeg 4 dagen Winterberg Maxima opnieuw verkozen tot 'Dom Bontje' Demotie, op oudere leeftijd een stap terugzetten in werk én beloning, was tot dusver in Nederland een taboe. Gisteren werd dat doorbroken door IT-bedrijf Capgemini. Het kan pijnlijk zijn voor oudere werknemers, een mindere functie met minder aanzien en minder salaris. Maar het lijkt te prefereren boven genadeloos ontslag en een uitzichtloze periode aan de zijlijn. Baas Capgemini levert zelf (nog) niet in PAUL KUSTERS toosenhenk.nl K)0 OOK FOUTE BUITENLANDSE ARTSEN IN NEDERLAND cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 dinsdag 8 januari 2013 Loonoffer oudere is 'nieuwe solidariteit' door Peter Winterman "Tl" e salaris of je leven'. Oudere werknemers voelen zich steeds vaker met de rug tegen I de muur gezet. Wil je je baan J houden, dan moet je instem men met salarisverlaging. Tot wel ïo procent, zoals bij automatise ringsreus Capgemini. Gisteren werd bekend dat het IT-bedrijf vierhonderd veelal oudere werkne mers vraagt een fors loonoffer te brengen. Alle vakbonden schreeu wen moord en brand. Toch vindt niet iedereen het een slecht idee om ouderen salaris te laten inleveren. Sterker nog, een massaal loonoffer zou de vastgelo pen Nederlandse arbeidsmarkt uit het slop kunnen trekken. „We moeten van het idee af dat het van zelfsprekend is dat je meer ver dient naarmate je ouder wordt", stelt Ronald Beltzer, hoogleraar ar beid aan de Universiteit van Am sterdam. Volgens Beltzer is dit hét moment om het traditionele loongebouw flink op de schop te gooien. „De kaartenbakken bij het UWV zit ten vol met ouderen. Ze komen niet aan de bak, want ze zijn te duur. Als 50-plusser wil geen werk gever je meer hebben. Het lijkt er op dat de crisis voorlopig niet over waait, dus nu is de tijd rijp om een groot taboe te doorbreken. Het Ne derlandse taboe op de 'demotie': op latere leeftijd een stap terugzet ten in salaris en functie. En dan niet alleen een stap terug voor ouderen die op dit moment werk loos zijn, maar ook voor de oudere werknemers mét een vast con tract De voordelen zijn groot, zegt Belt zer. „Als oudere werknemers ge noegen nemen met minder loon, worden ontslagrondes vermeden. Ook biedt het jongeren meer kans om aan de slag te gaan. Soms neemt de productiviteit van oude re werknemers af. Het kan voor die mensen juist een uitkomst zijn om minder te gaan werken, of een meer coachende, lager betaalde functie te gaan vervullen. Kortom, daar kan iedereen profijt van heb ben. Nieuwe solidariteit, noem ik dat." Met zijn oproep aan 400 perso neelsleden om vrijwillig salaris in te leveren, werpt bestuurder Jeroen Versteeg van Capgemini Ne derland de knuppel in het hoender hok. Maar op de vraag of hij ook zélf bereid is een loonoffer te bren gen, wil hij geen antwoord geven. „Daar gaat mijn baas over", zei de baas van het IT-bedrijf. Versteeg vindt dat er een 'mismatch is tus sen wat mensen verdienen en wat ze kunnen'. Volgens hem is het voortbestaan van het bedrijf in ge vaar. De ondernemingsraad van Capgemini is akkoord met de sala risverlaging. Ook bij automatiseer der Ordina komt demotie voor, vooral bij oudere werknemers. 10% De salarisverlaging bij 400 veelal oudere werknemers loopt bij Capgemini in sommige gevallen op tot 10 procent In Zweden is demotie al de nor maalste zaak van de wereld. „Bij ons gaan de lonen alleen maar om hoog, maar in Zweden heeft het loongebouw een pyramidevorm", vertelt Beltzer. „Tussen je 30e en 50e zit een werknemer daar op z'n top. Logisch, want dan zit je als mens in het 'spitsuur' van je leven. Kinderen studeren en de hypo theek moet worden afgelost." „Na je 50e is het minder erg om fi nancieel een stapje terug te doen. De salariskloof tussen starters en oudere werknemers is in Zweden 11 procent. In Nederland ligt dat percentage op 27 procent. Het zit hier dus flink scheef." Dat de geesten in Nederland rijp zijn voor demotie, is nog maar de vraag. Het is niet de eerste keer dat een discussie over loonsverlaging op gang wordt gebracht. Zo bena drukte het Centraal Planbureau al in 1996 dat de prestatie van oude ren niet in verhouding staat tot hun beloning, en dat demotie een 'sleutelbegrip' is om hun zwakke positie op de arbeidsmarkt aan te pakken. Vorig jaar nog pleitte het wetenschappelijk bureau van de WD, de Teldersstichting, er in een rapport voor dat het taboe van demotie af moet. Een maand later herhaalde oppositiepartij D66 dat pleidooi. „Elke verandering is eng, zeker als het om de eigen portemonnee gaat", zegt Beltzer. „Dat moet je masseren." Een belangrijk verschil tussen 1996 en nu is dat de WW en het ontslagrecht door het huidige kabi net flink worden uitgekleed. „Oudere werknemers zijn bang voor een lagere WW-uitkering als ze salarisverlaging accepteren en onverhoopt toch op de schopstoel terechtkomen. Die angst is minder gegrond nu verkorting van de WW in de lucht hangt." AMSTERDAM - Prinses Maxima is verkozen tot 'Dom Bontje' 2012. Dat maakte de Bont voor Dieren maandag bekend op basis van een internetverkiezing. In totaal wer den bijna 20.000 stemmen uitge bracht op de website van de die renbeschermingsorganisatie. Maxi ma kreeg twee derde van de stem men. De prinses was genomineerd omdat zij en haar dochter Amalia gezien zijn in jassen met een kraag van wasbeerhondenbont van het merk Moscow, aldus de dierenbe schermers. Het is de tweede keer dat Maxima tot Dom Bontje wordt gekozen. De eerste keer was in 2004. VLISSINGEN - Stel dat je baas zegt: je moet een deel salaris inleveren om het bedrijf boven water te houden. Wat zeg je dan? De vraag die werknemers van Cap gemini nu wordt gesteld, kreeg Humphrey Eendragt enkele jaren ge leden voorgeschoteld. Als voorzitter van de ondernemingsraad van alu- miniumfabriek Zalco in Vlissingen kreeg hij in 2009 het verzoek collec tief 20 procent salaris in te leveren. Het personeel zei nagenoeg una niem 'nee'. TWee jaar later was het bedrijf met 500 vaste werknemers failliet Toch heeft Eendragt geen spijt van zijn besluit. „Zalco was in handen van een kille privé-inves- teerder die het bedrijf leeg trok. Als er goede langetermijnafspraken wa ren te maken, zou ons besluit mis schien anders zijn geweest. Er was geen enkele garantie dat salaris inle veren, onze toekomst veilig zou stel- len."Arbeidsrechtadvocaat Maar ten van Gelderen van het gelijkna mige kantoor krijgt de laatste tijd meerdere keren per maand vragen 3 overnachtingen incl. ontbijt 1/ Beoordeeld met een 7.9 1 x Sauerlands likeurtje Vlakbij de skipiste gelegen Hotel Das Waldhaus Winterberg 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website. Excl. toeslag in voorjaarsvakantie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4