i8l zeeland Bussen racen haltes voorbij PjjB 'Deltabeleid is in enkele jaren omgedraaid' Boswachtersuitj e Lezing over rampschip Ravesteyn 0 t Solisten mt Overvol OV tussen Zierikzee en Goes dinsdag 8 januari 2013 door Claudia Sondervan GOES - Buspassagiers op Noord-Be veland zagen maandagochtend de ene bus na de andere aan zich voorbijtrekken zonder dat ze mee konden. Scholieren klaagden bij halte De Tol aan de Eerste Delta weg over lange wachttijden terwijl streekbussen zonder te stoppen voorbij reden. Die bussen waren vol, al leek dat niet zo, verklaart woordvoerder Henri Beltman van vervoerder Connexxion. „Door de hoge wiel- bakken achterin kan daar nie mand staan. Het lijkt of er wel plek is." Connexxion werd maandag ochtend verrast door een vloed aan scholieren tussen 8.30 en 9.00 uur, doordat het voortgezet onder wijs na de kerstvakantie een uur la ter aan de maandag begon. „Wij waren daar niet van de op de hoogte. Alleen het Calvijn College heeft iets laten weten, maar die leerlingen reizen vaak oostelijker. Bovendien viel er om 8.45 uur in Zierikzee een grote, gelede bus uit met panne aan het koelsysteem, dus toen was er een groot capaci teitsprobleem." Het was een incident, aldus woord voerder Beltman, en dat blijft het als scholen de busvervoerder voortaan informeren hoe vroeg of laat de massa aan leerlingen op school wordt verwacht ZIERIKZEE - Met een stadswandeling en een vaartocht over de Oosterschel- de hebben 140 boswachters van Staatsbosbeheer maandag kennis gemaakt met Schouwen-Duiveland. Het was maandag het jaarlijkse uitstapje voor de boswachters. Na de vaartocht langs platen en zeehonden stond een buffet klaar. „Wel eenvoudig hoor. Echte boswachterskost, stamppotjes enzo", zegt boswachter Dirk Fluijt. foto Dirk-Jan Gjeltema WÊKKÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊKÊKKÊ iMMMM MIDDELBURG - Over de rampzalige laatste reis van het VOC-schip de Ravesteyn houdt Ruud Paesie zon dag een lezing voor het Humanis tisch Verbond. De lezing begint om 10.15 uur in de kantine van Zorgstroom aan de Breestraat (in gang Lazerij straat) in Middelburg. Aan de hand van documenten re construeerde Paesie de bootreis. J In 'Walk by Faith' zitten diverse solo-optredens van leden van gospelkoor Together. Hoofdsoliste is Marjolein Kloet (foto). Voor de begeleiding zorgt het eigen combo, dat bestaat uit Natalie Vane (toetsen), Leen Boere (bas) en Corné Flikweert (drums). Bi mm <iï'"-iZnlJ ."KL i&têï" -1 m - E Het Watersnoodmuseum en in genieursvereniging Kivi Niria houden tot de 60ste herdenking van de Watersnoodramp een se rie lezingen. Donderdag vertelt Bart Parmet over het werk dat in het kader van het Deltapro gramma wordt verricht. door Joeri Wisse Aan het werk dat aan de kusten en rivieren wordt uitgevoerd, is het niet te zien, maar de afgelopen jaren heeft een ware omslag plaatsgevon den in het denken over waterveilig heid. „Het was altijd zo dat er een ramp gebeurde en er daarna een reeks van maatregelen werden ge nomen. Nu hebben we het omge draaid en nemen we met het Del taprogramma telkens maatregelen om een nieuwe ramp te voorko men." Bart Parmet, directeur Del Bart Parmet taprogramma, is intensief betrok ken geweest bij deze omslag in be leid. Hij was secretaris van de Del tacommissie van Cees Veerman die in 2008 het nieuwe Deltabe leid op de politieke agenda zette. Ruim drie jaar nadat het rapport van Veerman uitkwam, is de nieu we Deltawet ingegaan. Onderdeel hiervan is de Deltacommissaris die elk jaar een deltaprogramma opstelt dat aan de Tweede Kamer wordt gepresenteerd. Voordat de eerste Deltacommissaris werd be noemd, fungeerde Parmet als kwartiermaker. Nu is hij directeur van de staf van Deltacommissaris Wim Kuijken. In deze functie houdt hij zich bezig met de samen werking tussen alle bestuurslagen en organisaties die bij de 'deltapro- blematiek' betrokken zijn. In tegenstelling tot het Deltawet die van na de Ramp van '53 zijn er nu geen concrete projecten opge nomen. De maatregelen die nodig zijn voor de twee belangrijke opga ven: de bescherming tegen over stromingen en zorg voor zoetwa ter worden in het jaarlijkse delta programma opgenomen. Toekomstige projecten, zoals een getijdencentrale in de Brouwers- dam, kunnen voor het deel dat ze bijdragen aan de twee opgaven, mede-gefinancierd worden met geld uit het Deltafonds. „Naast de twee opgaven houden we ons ook vast aan drie waarden: solidariteit, duurzaamheid en flexibiliteit." Dat laatste punt is van belang, omdat het werk aan de Delta nooit af is, betoogt Parmet. „We moeten blij ven inspelen op toekomstige veran deringen als inklinking van de bo dem en zeespiegelstijging en maat regelen daarop aanpassen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42