zeeland 13 40 Experts: benut restwarmte Sloe Verkrotting commentaar Mini-concert van Moke in Goes je kunt juridisch niet zoveel doenals een particuliere eigenaar zijn huis erg slecht onderhoudt Het gaat vooral om morele druk.' VIDEO dinsdag 8 januari 2013 Alleen al de zeven kernen in het buitengebied van de gemeente Goes telden bij een inventarisatie in 2010 veertig verpauperende panden. Hans de la Porte, woordvoerder Vereniging Eigen Huis In het centrum van Bruinisse staan verschillende woonhuizen al enkele jaren leeg. Een projectontwikkelaar had plannen voor nieuwbouw, maar heeft de handdoek in de ring gegooid omdat de gemeente te traag zou zijn. De dorpsraad heeft het initiatief genomen de panden wat 'op te pimpen' en de schandplekken af te dekken met doeken. Daarop staan afbeeldingen van een interieur of reclame zoals de mosselpan. foto Dirk-Jan Cjeltema Het voormalig klooster 't Hoompje bij Sluis staat al sinds 1986 leeg. Het wordt, tot ergernis van omwonenden en heemkundigen, regelmatig be zocht door spookjagers en andere mystiek ingestelde figuren. De huidige eigenaar van het pand schermt al jaren met plannen om het pand op te knappen, maar die zijn nog steeds niet erg concreet. foto Peter Nicolai De Blauwewijk, een gehucht bij Wolphaartsdijk, telt twaalf huizen. Twee er van staan te koop, een derde (foto) is eigendom van een eigenaar op leef tijd die buiten Zeeland woont. Het huis was in de loop der jaren verdwenen in een oerwoud van struikgewas en klimop, op de auto groeit mos. Recent is het groen op en om het huis verwijderd. foto Willem Mieras film i n i'i—mi'iiiiiu m m -s Bekijk de video over de aanpak van verkrotting en hoe Goes daarin voor op loopt op WAvw.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Frank Balkenende MIDDELBURG - Wil Zeeland het aan deel duurzame energie opvijzelen, dan moet ze zich vooral richten op gebruik van industriële rest warmte uit het Sloegebied. Daar mee zouden kantoren in Goes en Middelburg en de toekomstige ma rinierskazerne in Vlissingen (zo die komt) kunnen worden ver warmd. Tot die slotsom komen deskundi gen van buiten Zeeland. Zij zijn door de provincie gevraagd mee te denken over het energie- en kli maatbeleid. De ranglijst die de ex terne deskundigen hebben samen gesteld, verrast de provincie enigs zins. Bovenaan staan geen wind molens op land of zonnepanelen, waarmee relatief snel en eenvou dig milieuwinst kan worden ge boekt. Het vizier moet vooral wor den gericht op het gebruik van restwarmte uit het Sloegebied. Op twee staat de bouw van een wind- park voor de Zeeuwse kust, waar voor een consortium van Zeeuwse bedrijven en de Zeeuwse Milieufe deratie plannen hebben. Op derde plaats komt energiebesparing door de Zeeuwse industrie, die samen hangt met restwarmtegebruik. Het transport van die restwarmte naar steden heeft wel wat voeten in de aarde. Het vergt of de aanleg van een leidingennet of transport van restwarmte via containers. In Verkrotting een grote- stedenprobleem? Me nig Zeeuw weet wel beter. In de provincie staan in kleine kernen en in het buitengebied honderden wo ningen te verpauperen. Met alle gevolgen van dien voor de bu ren: grote kans op ongedierte, welig tierend onkruid en waar devermindering. De verwach ting is gerechtvaardigd dat meer mensen geconfronteerd worden met deze gevolgen van langdurige leegstand, nu de wo ningmarkt een ernstige dip ver toond. Buren en gemeente die de ver paupering beu zijn, staan vaak machteloos. Er zijn maar wei nig wettelijke mogelijkheden om eigenaren aan te pakken. Daar zou Den Haag iets aan kunnen doen. Maar dat hoeft voor gemeenten geen reden te zijn om achterover te leunen. De gemeente Goes geeft het goede voorbeeld. Het probleem werd in kaart gebracht en voor de 'aandachtslocaties' worden creatieve oplossingen bedacht. Inmiddels zijn de eerste succes sen geboekt. GOES - De Nederlandse band Moke geeft donderdagavond 24 ja nuari een mini-concert in de win kel van Bax-shop.nl in Goes. Op deze avond speelt Moke onge veer veertig minuten. Alle hits en nieuwe tracks van het pas versche nen album Collider komen langs. Aan het eind van het mini-conert is er de mogelijkheid om de vijf bandleden te ontmoeten. Tijdens deze avond zullen er gratis producten van Shure Benelux weg gegeven worden, zoals microfoons. De audioapparatuur van Shure Be nelux wordt ook gebruikt door de band tijdens hun nog lopende clubtour. De avond vindt plaats in de win kel van Bax-shop.nl aan de Olym- piastraat 4 in Goes. Het evenement start om 19.30 uur en duurt tot 22.00 uur. Inschrijven is verplicht via de website van Bax-shop.nl. Duitsland bestaat dat al. Een aan tal Statenleden, bleek gisteren in de commissie economie en mobili teit, betwist de keuze van de des kundigen. De opbouw van een warmtenet kost jaren en waar schijnlijk veel geld, waardoor de vreest bestaat dat zo'n net zonder subsidie niet kan bestaan. „Het le vert niks op", zei Francois Babijn (PvZ). Hij en Paul Colijn (CU) zien veel meer in uitbreiding van zonne-energie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3