6l Natuurlijk gezien XcnutMimuie W dinsdag 8 januari 2013 Oud- en nieuwjaarsdag, ze markeren het einde en het begin van twee perio des. De hoogtepunten van de feestdagen in het oude jaar hebben we gehad en straks dringt de nuchtere realiteit van het komende jaar zich weer aan ons op. Eenen twintig december, om precies te zijn om 11.11 uur, voltrok zich de zonnewende. In vroeger tijden, voor onze voorouders, reden om midwinterfeest te vieren. Immers vanaf de zonnewende gaan de dagen lengen en zien we hoopvol uit naar hetgeen de aanloop naar de lente en zoiper ons brengen zal. In onze tijd is het besef zonnewende 'overstemd' geraakt door het feestgedruis rond de kerstdagen dat in feite in de plaats is gekomen van de oor spronkelijke midwinterfeesten. De weinige perkoentjes die we op nog slechts enkele plaatsen langs onze zeeweringen tegenko men, ze zijn de hardnekkige getuigen van een voorbije periode. In hun hoedanigheid zijn ze in feite al in een tweede leven. Waren ze in hun 'eerste leven' als zijnde onderdeel van een levend organisme en met de levering van zuurstof bijdragend aan de mogelijkheid van leven op aarde, in hun 'tweede, dode, leven' fungeerden ze als golfbrekers aan de bescher mende Zeeuwse zeeweringen. Desondanks verdwijnen ze met het verstrijken van de jaren in de vergetelheid evenals de midwin terfeesten rond de zonnewende. De plaats van alles wat geweest is wordt als vanzelf opnieuw gevuld zoals 2013 de plaats inneemt van het voorbije jaar. De betonelementen die nu de zeeweringen vormen missen het natuurlijke van hun voorgangers als basalt en Vilvoordse steen en tevergeefs zullen we zoeken naar perkoentjes. Wat blijft is de Zonnewende. Niet slechts een keer per jaar maar in feite iedere dag opnieuw verschijnt aan en keert de ener- giebol achter de horizon. De zon rood op, regen op je kop? Rood de morgen, mooi weer, geen zorgen? We zullen nooit weten wat het komende ons zal brengen maar hoop doet leven. Adri Karman cb Fazant Kleine mantelmeeuw Bunzing Zilvermeeuw Bosmuis Steenuil Tekst en foto's: Chiel Jacobusse Kievit WM: Slechtvalk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38