BiutmSi Bewzjem, -.15 I dinsdag 8 januari 2013 tunnelwanden is een feest van herkenning voor wie de boekjes van Annie M. G. Schmidt heeft (voor)gelezen. Maar Kapelle is ook het geboortedorp van Jan Kees de Jager, die in het vorige kabinet minister van Financiën was. Bij navraag blijkt dat hij op de Christelijke Basisschool 't Honk zat. Meester Rien Sommeijer heeft hem nog leren rekenen en herinnert hem zich nog goed „Toen al vond ik hem tamelijk flegma tiek. Maar het was een leerling die niet alleen prima kon rekenen, maar die over de hele linie goed was." Aan het eind van de straat slaan we rechtsaf naar het Kerkplein. En JA, daar is het ge boortehuis van Annie M. G. Smidt. En even verder ook Hotel De Zwaan. Dit etablissement vervult al sinds 1617 een dorpsfiinctie. De zaal is voor grote feesten en partijen. In de hotelka mers logeren vaak gasten die tijdelijk werken in de omgeving. Aan de bar ontmoet de dorps jeugd elkaar. „Vroeger had je nog d'Arreslee, de discotheekln 't poortje naast café de Herberg", zegt Angelique van de Ven die hier de scepter zwaait. „Maar sinds die weg is, gaan de meeste jongelui naar Goes." We lopen om de kerk, bewonderen de oude huizen en het politiebureau dat te koop staat. Bij het gemeentehuis van Kapelle valt ons ineens op dat het windvaantje op de toren een zeemeermin is. Jan Moerdijk, de gemeen tebode, die wel meteen de geschiedenis van het gemeentehuis oplepelt, kan ons wat de zeemeermin betreft niet verder helpen. Zijn collega Peter Vogel doet tevergeefs navraag. „Het meest waarschijnlijk is toch de verwij zing naar de ligging tussen de twee Scheldes in, of misschien nog een verwijzing naar de haven van Biezelinge? Maar zoals gezegd, ik heb geen bron kunnen vinden die een duide lijk antwoord kan geven." Via de Weststraat en de Goessestraatweg lopen we de Kitskinderscheweg op. We zijn drie stappen het dorp uit en lopen al tussen de fruitbomen. Ietsje verder, op een drie sprong, markeert een enorme grenslinde het landschap. Deze grote bomen staan alleen in polders, bedijkt voor 1700. We staan hier dus op oude gronden. „De boom is uit de tijd van Jacoba van Beieren en markeert de grens Kloetinge - Kapelle", weten Ko en Kees de Jager. „Dat zei onze vader altijd. En kijk eens: die boom is al eens in de fik gestoken door jongelui. Toen is er een nieuwe ingeplant. Ze groeien samen verder. Ongelofelijk." Komend voorjaar planten Ko en Kees op het perceel naast de grenslinde duizenden nieuwe appelboompjes. Kanzie, een modern appel tje, een kruising tussen een Braeburn en een Gala. Met de wetenschap dat we hier over een paar jaar in het voorjaar tussen de geurende appelbloesem wandelen, gaan we verder. Via de Weg naar het Stomme Kruis, terug naar het station waar we toch maar even een blik werpen op de Jip en Janneke tunnel, Kapelle's jongste aanwinst. Elian van 't Westeinde aanschouwelijk in de late middeleeuwen. Nu, die grondbliksem was na 1778 nergens zo actief als bij de Hoofdplaatpolder. Vanaf 1800 tot heden zijn er in totaal zo'n 90 afschuivingen en vallen buitendijks geweest, zodanig dat er in de loop van de laatste 2 eeuwen de oor spronkelijke dijk steeds meer naar achteren is geschoven, dat er talrijke inlages zijn gemaakt en dat er onnoemelijk veel puin, zoden, steen, matten en andere zaken zijn gestort om de zee en de steeds sterker wordende stroom tegen te houden. Het stukje zeedijk bij Hoofdplaat en omgeving is als het ware met goud gepla veid. Doorgetrokken naar de toekomst: als de stroom steeds sterker wordt in de Wes- terschelde, zal de jonge zandige ondergrond verdwijnen en zullen de gevaren toenemen. Verdiepen van de vaargeulen is versnellen van de stroom. Dat laatste is synoniem voor het verminderen van de veiligheid in Zeeland (en België). Gerard Smallegange De uitwatering bij Nummer Een (Hoofdplaat), met uitzicht op de 'Apenrots' in Breskens. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37