21 zeeland Aanpak verkrotting zaak van lange adem De geur van vocht versus appeltaart Vertel ons uw verhaal over de Ramp PZC dinsdag Doen Wij hebben als CDA gezegd: we moeten iets doen om met name in dorpen verpaupering tegen te gaan. Goes is toen gaan inventariseren.' Zo pakt Goes zijn 'aandachtslocaties' aan dinsdag 8 januari 2013 door Marleen Blommaert Misschien bent u er al geweest. Ik was er nog niet eerder. Tot zondag dan, toen ging ik erheen. Ik had mezelf voor genomen: wat er ook gebeurt, de ze vakantie ga ik er naar toe. Ik be gon al lichtelijk rood aan te lopen als het onderwerp ter sprake kwam en naarmate de vakantie vorderde kwam daar ritmisch stampvoeten bij. Maar op de aller laatste vakantiedag was het dan eindelijk zover. We gingen een blokkendoos van 6o meter hoog in een oud havengebied bezoeken: een museum. Stoffiger kan het niet klinken maar het tegenoverge stelde is waar. Het MAS, Museum aan de Stroom, in Antwerpen. Een kathedraal van kunst, cultuur en geschiedenis: van een afstand een gebouw van een bedrieglijke een voud maar naarmate je dichterbij komt van een imposante en oog verblindende schoonheid. De bui tenkant is een mix van glas en steen, maar golvend glas en Indi sche rode steen zorgen voor een warmte die de materialen van na ture vreemd zijn. Als ik vlak voor COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van' Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKT1E). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Adres: mQv Postcode: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Woonplaats: Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar pzcud/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar PZC, lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. n. Op ate rtormat* de u wntrett is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het coicfcn van de krant en op de website Ire* u nadere Wormaöe aan. Wethouder jo-Annes de Bat van Goes het gebouw sta, betovert het licht het glas en ontstaat een immens glazen kerkorgel. Binnen sleept het gebouw ons langs roltrappen tien verdiepingen lang mee langs haar adembenemende glazen puien naar een panoramadak. We zien met iedere verdieping de stad zich langzaam verder ontvouwen in al haar schoonheid, haar proble men, haar industrie, haar haven en haar historie. In het hart van het gebouw zijn de tentoonstellin gen. Die zijn gemaakt door tove naars die in staat zijn om mensen alles te doen vergeten waar ze op dat moment mee bezig zijn. Ze ne men je letterlijk mee naar andere werelden en tijden. Zelfs de fer- ventste museumhater of het druk ste kind zal een stille glimlach niet kunnen onderdrukken. Als ik buiten sta begrijp ik opeens het gevoel dat mensen in de Mid deleeuwen kregen als ze een ka thedraal bezochten. Dus bij de eerste de beste gelegen heid keert u de neus van de auto naar Antwerpen en bezoekt u dit museum en zult u ervaren dat het, in wezen, onbeschrijfelijk mooi is. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Verpaupering wordt vaak gezien als een typisch grotestedenpro- bleem. Maar ook in de kernen tasten verkrotte, al dan niet ver laten panden het woongenot aan. Eigenaren zijn moeilijk in beweging te krijgen. De gemeen te Goes probeert iets nieuws. door Ondine van der Vleuten Twaalf huizen telt de buurtschap Blauwe- wijk bij Wolphaarts- dijk. Twee staan er te koop, zo ongeveer een jaar inmiddels. Een derde pand, be hoorlijk vervallen, staat meesten tijds leeg. „De eigenaar woont in de Randstad en is op leeftijd. Ze komt bijna nooit meer", zegt Ad Meeuwissen van nummer 14. On langs werd een lekkage ontdekt, weet hij. En toen kwam er opeens weer wat in beweging bij het huis, dat vanaf de weg nagenoeg on zichtbaar was geworden door het opgeschoten groen. Nu is er weer vrij zicht op de verveloze ramen en de groen uitgeslagen oude auto die altijd aan de zijkant gepar keerd staat. „Ik vind het heel jam mer voor de aanblik van de buurt. Een bron van ergernis, zo'n wo ning. Het huis gaat zienderogen achteruit." Een jaar of zeven geleden nam het aantal klachten over verpauperen de panden in dorpskernen zo toe, dat de dorpsvereniging van Wol- phaartsdijk bij de gemeente Goes aan de bel trok. Voorzitter Sjaan Huissoon: „In 2010 heeft Goes de omvang van het probleem in kaart gebracht." Veertig 'aandachtsloca ties' ('dat vonden we een netter woord dan verkrotting') kwamen uit die inventarisatie. Daarna werd het 'ambtelijk opge pakt'. „Er is best wel wat vooruit gang geboekt, maar het is nog gro tendeels papieren vooruitgang. Het gaat hier om particulier bezit. Dat ligt natuurlijk hartstikke moei lijk", zegt Huissoon. Daar weet Jo-Annes de Bat, de ver antwoordelijke wethouder in Goes, alles van. „We hebben vaak gekeken naar de mogelijkheden die de wet biedt, maar daar kun nen we niet veel mee. Juridisch zijn er weinig mogelijkheden om eigenaren aan te pakken. Dat zou den we wel graag willen. Vooral bij bouwtechnische gebreken die niet direct gevaar opleveren, maar vanuit esthetisch oogpunt be zwaarlijk zijn. Als bijvoorbeeld een muur dreigt om te vallen, kun nen wij wel eisen dat die gestut wordt, maar daar blijft het bij." Bovendien 'klotst het geld niet te gen de plinten', |egt De Bat. Goes gooit het nu overeen andere boeg: die van praten en zoeken naar crea tieve oplossingen. Met succes. „We hebben nu in elke kern minstens één probleem bij de kop." Inventariseer de aandachtsloca ties om de omvang van het pro bleem te bepalen. Zorg dat je kleine subsidies kunt verstrekken, die de drempel om achterstallig onderhoud te plegen verlagen. Zoek naar creatieve oplossingen, zoals buurtprojecten of samenwer king met een vakschool, die bij voorbeeld timmerlieden kan leve ren. Plan veel tijd in voor persoonlijk overleg. Wees vasthoudend en werk ge staag naar het einddoel toe. Verwacht niet te veel van juridi sche trajecten. Mensen die hun eigen be zit laten verpauperen, die komen ze bij de Vere niging Eigen Huis (VEH) niet vaak tegen. „Je eigen huis, daar ben je zuinig op", zegt Hans de la Porte, woordvoerder van de VEH. Toch bellen er elke maand wel mensen over huizen die staan te verkrot ten. Want een huis dat zichtbaar achteruit kachelt, met verveloos houtwerk, gaten in het dak en ka pot stucwerk, heeft zijn weerslag op heel de straat. De buurman die zijn huis probeert te verkopen, kan erop rekenen dat het lastiger wordt de woning kwijt te raken. Leegstand is daarbij funest. De la Porte: „Een huis dat niet bewoond is, gaat hard achteruit Het wordt niet meer schoongemaakt, niet ver warmd; het wordt vochtig, gebre ken worden niet opgemerkt. Een huis dat een halfjaar niet be woond is, gaat anders ruiken." Hij trekt de vergelijking met het appeltaart-verhaal: mensen die een huis willen verkopen, zouden potentiële kopers over de streep kunnen trekken door bij de bezich tiging appeltaart te bakken. De geur wekt aangename associaties, van huiselijk geluk. Precies het tegenovergestelde er vaart de kijker in een leegstaand huis: die typerende, schimmelige geur van stof en optrekkend vocht in een huis dat lange tijd niet ver warmd is. Hoe lang een huis leegstaat, heeft alles te maken met de staat van on derhoud en de prijs die ervoor ge vraagd wordt. Die moet vooral niet te hoog zijn voor wat er gebo den wordt. Sommige huizen zijn in deze tijd echt onverkoopbaar, zegt De la Porte: ze staan op een verkeerde locatie of zijn zodanig slecht onderhouden dat niemand eraan wil beginnen. „Kopers kun nen nu heel selectief zijn." Hoe beleefde u de waters nood van 1953? Of: welke verhalen vertelden uw ouders of grootouders over de ramp nacht van 31 januari op 1 februari 1953? De PZC is op zoek naar verha len over de Ramp van zestig jaar ge leden. Belevenissen van mensen die de storm en de dijkdoorbraken heb ben meegemaakt. Ook overgelever de verhalen en binnen de familie rondvertelde anekdotes zijn welkom. De ingezonden herinneringen wor den op de PZC-site geplaatst, een se lectie wordt zaterdag 26 januari ge publiceerd in een speciale bijlage. Daarin wordt zestig jaar na de Ramp stilgestaan bij de gebeurtenissen van toen en de vraag wat de Ramp voor Zeeland heeft betekend. Als voorbeeld een fragment uit een herinnering die in 2003 in de PZC stond, afkomstig van CM. Brouwers: Vlissingen 2 Febr. '53: We werden om half 3 uit bed gebeld. Tegelijk werd de noodklok geluid. Alle kleren boven op de kasten gelegd met de gedachte, als het zo hoog komt als in 1906 blijft het droog. Het water stroomde binnen, wat een geluid is dat! Vader heeft me op zijn rug genomen en op de zolder trap gezet. Zijn gebit stond ook nog in een glas en hij was drijfnat. Stuur uw verhaal van maximaal 300 woorden zo snel mogelijk naar: PZC, Postbus 91, 4330 AB Middel burg, onder vermelding «van De Ramp. De inzendingstermijn sluit woensdag 23 januari. Mailen kan ook, naar: redactie@pzc.nl, ook on der vermelding van De Ramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2