zeeland 123 Jaar van de Boerderij 2013 stimulans Zeeuwse Erftrofee Dit jaar actieplan ganzenbestrijding Gestolen stick bevat porno Oud-leraar Goes voor de rechtbank DEAL VAN DE DAQ Tanning van lichaam (inclusief gezicht) bij Sans Soleil in Zierikzee van €30,- voor €15,-! Ga voor een mooi gebruinde huid zonder zon en zonnebank. dinsdag 8 januari 2013 De Kettinghoeve in Tholen, winnaar van de Zeeuwse Erftrofee 2010. foto Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) door Edith Ramakers Het zou toch mooi zijn als de winnaar van de Zeeuwse Erf trofee 2013 ook ver kozen wordt tot de mooiste boerderij van Nederland, zegt Sylvia Tuinder van de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Dit jaar profiteert de Zeeuw se Erftrofee van het Jaar van de Boerderij. „Eigenaren met een bij zondere of historische boerderij kunnen zich aanmelden voor de erftrofee. De inschrijving sluit op 5 februari", zegt Tuinder. De verkiezing van de erftrofee wordt één keer in cle drie jaar ge houden. De SLZ trekt hierin op met de Zuidelijke Land en Tuin bouw Organisatie (ZLTO) en de Zeeuwse boerderijenstichting. De monumentale boerderijen zijn toch de 'iconen' in het landschap, reageert Erik Hendrix projectlei der van het Jaar van de Boerderij 2013. „De bouw en indeling van de historische boerderijen geven ons inzicht in de werkzaamheden op het hof en het land. In tegenstel ling tot de moderne schuren. Die zijn eenvormig, of je nu in Zee land of Friesland bent." De eigenaren verdienen dus alle aandacht en steun, beklemtoont de projectleider. „Dit boerderij jaar is het 'herbestemmen' van het complex, inclusief de erven dan ook een belangrijk thema", zegt Hendrix. „Het kost veel geld om de boerderij te onderhouden. Dan is het goed dat er nagedacht wordt over nieuwe functies voor de boer derij, dus dat er op de boerderij niet alleen maar agrarische activi teiten mogen gebeuren, dat er kort om niet strak wordt vastgehouden aan de landbouwfiinctie als een boerenfamilie de boerderij ver laat." Door de bestemmingsplan wijziging te versoepelen zou er een garage, aannemingsbedrijf, ar chitectenbureau of zorginstelling in de boerderij een tweede leven moeten kunnen krijgen. Dat is goed voor de cultuurhistorie en voor de levendigheid op het platte land. „Alle activiteiten moeten na tuurlijk wel passen in de aard en de schaal van het landschap." Om in aanmerking te komen voor de Zeeuwse Erftrofee 2013 zal de boerderij karakteristieke eigen schappen moeten hebben en naast cultuurhistorische kenmerken krijgt de eigenaar ook punten voor landschapselementen, zoals een hoogstamfruitboomgaard, knotwil gen, een Zeeuwse haag of een drinkput. Zie voor meer informa tie: www.boerderijenstichting.nl. door Melita Lanting GOES - Het komend jaar moet dui delijk worden hoe de overlast van ganzen in Zeeland wordt terugge drongen. Landelijk is hierover een akkoord bereikt, nu moet op pro vinciaal niveau het beleid worden uitgewerkt. Boerenorganisaties, provincies, Vo gelbescherming, landschapsbeheer ders en natuurorganisaties hebben een akkoord gesloten over het te rugdringen van het aantal ganzen dat het hele jaar in Nederland ver blijft. De aantallen van deze over- zomerende ganzen moet flink wor den teruggebracht. „De ganzen die hier in de winter verblijven wor den met rust gelaten", zegt Jan Ra- mondt van de Faunabeheereen- heid Zeeland. „Voor trekganzen hebben we als Nederland gewoon een verplichting." Het terugdringen van het aantal ganzen kan op verschillende ma nieren. Afschieten is een optie, maar ook vangen of eieren schud den kan. Daarover is nog geen be sluit genomen. Volgens Ramondt is het wel duidelijk dat in Zeeland ook gekeken moet worden naar mogelijkheden voor maatregelen binnen de natuurgebieden. Veel akkerland grenst aan natuur. „En als je daar niks mag doen schiet het niet erg op. Dan gaan de gan zen naar de andere kant van het hek." Ganzen zijn vraatzuchtig en vertrappen de grond. Daardoor hebben boeren veel schade aan ge wassen. door Emile Calon MIDDELBURG - Een gestolen usb-stick is een Goese docent noodlottig geworden. Want op die stick, zo ontdekte de politie na het aanhouden van de inbreker, stond kinderporno. Na die ontdekking onderzocht de politie de woning van de docent en ontdekte nog meer kinderporno. De - inmiddels - ex-docent (38) moest zich maandag verantwoor den voor de rechtbank. Hij vertel de dat hij tijdens een controleron de op school merkte dat er iets ge- download was op een pc. Hij zette dat op een usb-stick en thuis ont dekte hij dat het om porno ging. Volgens eigen zeggen heeft hij de inhoud van de stick nauwelijks ge controleerd en dacht hij dat het om 'gewone porno ging'. De voor zitter van de rechtbank gaf echter aan dat tussen het gevonden mate riaal een foto zat van een meisje die 5 a 6 is en ook enkele van meis jes van 11 a 12 jaar oud. De verdachte stelde dat hij zulk materiaal nooit zou downloaden en dat hij zich ook niet kan herin neren dat hij zoiets had gezien. De man zat enkele dagen in voorar rest. Daarna werd hij geschorst en vervolgens ontslagen. De verdach te vertelde dat hij 'een echte droom had' en dat hij nu leeft van een uitkering en wat uitzendwerk. Officier van justitie W. Suijker- buijk merkte op dat het verhaal van de verdachte niet kan klop pen. Uit de gegevens van de stick blijkt dat de kinderporno op zes verschillende dagen erop is gezet. En de kinderporno op de andere computers kan wel tien jaar oud zijn. Hij eiste tegen de man een werk straf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk. Volgens hem is een celstraf op zijn plaats maar houdt hij er rekening mee dat de man zijn baan kwijt is en al in the rapie is gegaan. Advocate S. Köller voerde aan dat de kinderporno op de andere com puters van de Goesenaar door an deren erop kan zijn gezet. Ook bracht ze naar voren dat bij veel van de foto's en films niet echt dui delijk is te zien dat het om jongere kinderen gaat. Volgens de officier is het in een aantal geval meer dan duidelijk dat het om kinderen gaat. Uitspraak 21 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23