Steekspel rond proefproces verhardt 181 zeeland Vlissinger al bijna duizend dagen in voorarrest In de ban van het ambacht glas in lood Ongeluk door sms'en achter stuur 'Zusterhuis' verdwijnt laag voor laag 'Mijn glas-in-lood-hobby is uitgegroeid tot bedrijf. Ik ben nu bijna klaar met mijn opleiding tot glazenier door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Het Jan Matenshuis in Middelburg ver dwijnt verdieping voor verdieping. Het gebouw werd in 1967 in gebruik genomen als 'zusterhuis'. Er was toen in de flat woonruimte voor ruim zeventig verpleegsters in opleiding. De flat werd genoemd naar Jan Matens, rond 1600 bur gemeester van Vlissingen, die de voorganger van het Gasthuis een legaat had nagelaten waar het ziekenhuis bij vier eeuwen later nog van profiteerde. Matens deed dat omdat in het Middelburgse gasthuis was verpleegd. Na sluiting van het Gasthuis als ziekenhuis in Middel burg en daarmee het verdwijnen van de verpleegsters opleiding, werd de flat aan het Noordbolwerk gebruikt als onderkomen voor allerlei (para-)medische praktij ken en -diensten zoals de bloedbank. Het gebouw moet wijken wegens de uitbreidingsplan nen van het Gasthuis, dat tegenwoordig een verpleeg huis is. www.pzc.nl/video foto Lex de Meester VLISSINGEN - Het is een prachtig ambacht, vindt glazenier in spé Lianka Schepman (55). „Het wer ken met glas-in-lood is voor mij begonnen als hobby en dat is in middels uitgegroeid tot dit", wijst ze op haar atelier l'art deco, onder de rook van de monumentale Vlis- singse Sint Jacobskerk aan het pleintje Vierwinden. Lianka Schepman is oorspronke lijk uit Vlissingen afkomstig. Na een horeca-carrière in onder meer Utrecht en- Giethoorn, keerde zij terug naar haar roots. Haar glaspas sie kreeg jaren definitief vorm tij dens een workshop glas-in-lood. Ze is nu bijna klaar met haar oplei ding tot glazenier in Brugge. Want ze wil het kostbare ambacht wel goed in de vingers hebben. Ze geeft nu zelf workshops. L'art deco is een klein en ambach telijk glas-in-lood-atelier dat zich vooral bezighoudt met ontwerp en productie van onder andere bo venlichten, voorzetramen tegen in kijk en schuifdeurramen. Daar naast verricht de Vlissingse repara ties en restauraties. Ramen kun nen ook in dubbelglas geleverd worden. Donderdag bezoekt Vlissings bur gemeester René Roep het atelier. Vlissings burgervader wil kennis maken met het bedrijfsleven in zijn gemeente en gaat daarvoor op bedrijfsbezoek. Volgens een woord voerster van de gemeente wil Roep zich op de hoogte stellen van de werkgelegenheid en de be drijvigheid in zijn domein. De in december 2010 aangetreden burge meester heeft inmiddels wel een aantal grotere bedrijven en organi saties bezocht, maar wil een com pleter beeld verkrijgen. Roep gaat op uitnodiging naar zaken en wil ook bedrijven bezoeken die zijn in teresse gewekt hebben. „Ik denk dat ik maar gewoon laat zien wat ik hier maak", anticipeert Lianka op het bezoek. De Vlissingse heeft een voorkeur voor art deco en Jugendstil. „Dat vind ik mooi, maar het moet na tuurlijk wel passen in de stijl van het huis waar de ramen komen. Het krullerige van Jugendstil kan niet overal. Maar glas-in-lood kan wel overal, modern en 'oud'." In het pandje van het glasatelier zit ook het Bed&Breakfast Vier winden van Lianka en haar man. De horeca-achtergrond van het paar is niet helemaal verdwenen. dinsdag 8 januari 2013 Lianka Schepman van l'art deco in Vlissingen door Emile Calon MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissin ger zit al bijna drie jaar in voorar rest en nog steeds weet hij niet welke straf hij krijgt voor misdrij ven die hij in 2009 en 2010 pleeg de. Ook gisteren bleek dat de Middel burgse rechtbank onvoldoende in formatie heeft om een definitief oordeel te vellen. Rechtbankvoorzitter G. van Ooyen liet dan ook duidelijk blij ken dat hij en zijn collega's zeer ontevreden zijn over de gang van zaken. In de richting van het Open baar Ministerie zei hij dat hij het zeer teleurstellend vond dat de Re classering niet alle stukken had ge kregen die betrekking hebben op de strafzaak tegen de Vlissinger. De Reclassering had namelijk al leen maar rapporten van twee jaar oud en had die voorgelegd aan een indicatiecommissie voor plaatsing van de Vlissinger in een forensisch psychiatrische kliniek. Op basis van die oude rapporten is vervol gens geconcludeerd dat hij in een kliniek met hele strenge veilig heidsprocedures moet komen. Op basis van recentere rapporten, vindt raadsman B. Drykoningen, kan er gekozen worden voor een wat lichtere variant. Alleen, die rapporten zijn niet beoordeeld door die indicatiecommissie. De rechtbank liet gisteren dan ook we ten dat die rapporten zo snel als mogelijk ingebracht moeten wor den bij die commissie en er werd aangedrongen op de grootst moge lijke spoed. De Vlissinger wordt verdacht van onder meer diefstallen met geweld in 2009 en 2010. Hij zou toen een medebewoner van het Witte Huis naar een pinautomaat hebben ge schopt en gedwongen geld op te nemen. Ook een dealer en zijn oma werden beroofd en hij was be trokken bij overvallen op snack bars in Heinkenszand en Oost- Souburg. Het OM vindt dat de Vlis singer een celstraf van vier jaar moet krijgen en tbs met dwangver pleging. De raadsman vindt dat tbs zonder dwangverpleging meer op zijn plaats is. De afgelopen jaren verscheen de Vlissinger al zeker dertien maal voor de rechtbank. En heel vaak bleek dat het dossier niet compleet was, dat rapporten nog niet klaar waren of dat er nog een extra on derzoek nodig was. Raadsman Drykoningen verzuchtte dat hij ook vindt dat zijn cliënt niet zon der begeleiding op straat terecht kan komen. Maar wat meer inzet is volgens hem wel gewenst. Ze is al jaren in de ban van glas-in-lood. Wat begon als hob by, is nu uitgegroeid tot een be drijfje; l'art deco in Vlissingen. Lianka Schepman zwaait er de scepter. Een opvallende carrière switch, want zij runde eerst met haar man een restaurant. MIDDELBURG - Een twintigjarige vrouw uit Krabbendijke moest zich maandag voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor een verkeersongeval dat zij op 6 maart vorig jaar in Poortvliet had veroorzaakt doordat zij zat te sms'en achter het stuur. Daarvoor hoorde zij een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelij ke rijontzegging van één jaar tegen zich eisen. De Krabbendijkse reed die dag na haar werk over de Postweg bij Poortvliet. Onderweg zag zij een bekende en meteen vond zij het nodig al rijdend een sms'je te stu ren. De boodschap intikkend na derde zij een bocht en toen bleek dat sms'en en autorijden moeilijk samengaan. Ze miste de bocht,, kwam op de linker weghelft te recht en botste vrijwel frontaal te gen een tegemoetkomende auto. De brandweer moest die inzitten den uit hun voertuig bevrijden. De slachtoffers een echtpaar van 90 en 84 uit Tholen, liep behoorlij ke verwondingen op. De vrouw is nog steeds aan het revalideren en als gevolg van het ongeval verblij ven zij in een verpleeghuis. Offi cier van justitie T. Huiskamp maakte het de regelmatig snikken de Krabbendijkse nog maar eens extra duidelijk: „Hier is nu eens goed te zien wat er gebeurt als je achter het stuur bezig bent met te lefoneren. De Krabbendijkse op haar beurt liet weten haar lesje ge leerd te hebben. Uitspraak 21 januari. HEINKENSZAND - Het juridisch steekspel over het proefproces rondom het gedoogbevel van de Borselse burgemeester Jaap Gelok verhardt. De Borselse landbou wers, burgemeester Jaap Gelok en netwerkbeheerder Tennet spraken vorige maand af dat één van de boeren half deze maand bij wijze van proef een gedoogbevel krijgt opgelegd, voor het doen van gron donderzoeken ten behoeve van de plaatsing van masten voor een nieuwe hoogspanningslijn van Borssele naar Tilburg. De betrok ken landbouwers hebben gebr. Rijk in 's-Heerenhoek aangewe zen. Ze worden bijgestaan door raadsman Hans Mieras. Tennet doet als belanghebbende mee aan het proefproces en zou Mieras in middels aansprakelijk hebben ge steld voor eventuele schade die de netwerkbeheerder zal lijden. Mie ras wijst de aansprakelijkheid af. „Ik maak gebruik van de juridi sche middelen die de landbouwers ten dienste staan." De gebroeders Rijk zijn niet ge charmeerd van het feit dat hun raadsman aansprakelijk zou zijn ge steld. Adrie Rijk: „Dat zijn intimi derende praktijken, wij laten ons daardoor niet leiden. Voor een be drijf, grotendeels in handen van de Staat, is dit ongepast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18