Gemeenten samen in alcoholbeleid Capinger ontwikkelt weerwebsite Kerstvakantie voorbij Hrieps almanak 17 In de ban van het Iconen van het ambacht 18 en 19 landschap 22 en 23 Nieuwe wetgeving biedt gemeenten boven Westerschelde mogelijkheden om bijvoorbeeld happy hour af te schaffen DINSDAG 8 januari 2013 door Joeri Wisse zierikzee - De Zeeuwse gemeen ten boven de Westerschelde ont wikkelen een gezamenlijk alcohol beleid. Daarmee willen ze onder meer voorkomen dat er onder jon geren 'dranktoerisme' ontstaat om dat de ene gemeente er strengere regels op na houdt in de horeca dan een buurgemeente. Aanleiding voor de samenwerking is de nieuwe Drank- en Horecawet die vanaf januari in werking is ge treden. Vanaf dit jaar is de burge meester verantwoordelijk voor het naleven van de leeftijdsgrenzen in de horeca en supermarkten. Tot voor kort was dit een taak van de Nederlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA). Burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland is voor zitter van de stuurgroep die het be leid voor de tien gemeenten gaat invullen. „We werken al samen als het gaat om preventie, bijvoor beeld in de campagne 'Laat ze niet verzuipen'. Door de nieuwe wet komt er integraliteit tussen preven tie en repressie", noemt hij als voordeel van de nieuwe wet. Met de komst van een poule spe ciaal opgeleide opsporingsambte naren, kunnen gemeenten bijvoor beeld tijdens evenementen een voudig over extra controleurs be schikken. Om het de controleurs niet te ingewikkeld te maken, is het de bedoeling dat alle gemeen ten dezelfde regels invoeren. Met de nieuwe wet kunnen de ge meenten meer zelf bepalen. Zo is het in theorie mogelijk om het stunten met alcoholprijzen in su permarkten en de 'happy hours' in de horeca te verbieden. Vooral de invoering van die laatste maatre gel kan waarschijnlijk op een groot draagvlak rekenen bij de deelnemende gemeenten. Ook is het sinds dit jaar mogelijk om ver koop van alcohol in sportkantines verder te beperken. Momenteel praten de gemeenten over hoe het gezamenlijke beleid er uit moet zien. Ook wordt er nog gesproken over de verdeling van de kosten. Zodra het beleid rond is, moeten de gemeentebestu ren instemmen met de nieuwe re gels. Het streven van de project groep is om voor de zomer alles rond te hebben. Zo zouden de con troleurs nog in het hoogseizoen aan de slag kunnen. Dat de Zeeuw se invulling nog niet in praktijk is gebracht, betekent overigens niet dat jongeren nu vrij spel hebben. SINT LAURENS - De kerstvakantie is voorbij. Maandagmorgen meldden zich de kinderen weer in de klas. Basisschool De Palmenhof in Sint Laurens ver- rastte de leerlingen op oliebollen om de over gang van de feestdagen naar de schoolbanken wat te verzachten. Verse wel te verstaan, geen oudbakken exemplaren die over waren van oud en nieuw. De kinderen lieten zich de oliebollen goed smaken. Na een uurtje was de pret voorbij en was het weer rekenen en taal als vanouds. foto Lex de Meester GAPINCE - Weerkundige Eric Cha- vanu uit Gapinge heeft een eigen website ontwikkeld uit ergernis over de onjuiste weersvoorspellin gen voor Walcheren door landelij ke weerbureaus. „Al jaren zijn er klachten vanuit de recreatieve sec tor over de weersberichtgeving zo als die door de grotere landelijke weerbureaus gemaakt worden. Neem bijvoorbeeld nog zondag, toen op de dag zelf MeteoConsult nog aangaf dat 'het zoutloze weer voorlopig nog aan zou blijven hou den' terwijl we op dat moment vrijwel in heel Zeeland, maar voor al op Walcheren al van een schitte rende zondag genoten," aldus Cha- vanu. „Door deze afstandelijke en onjuiste berichtgeving leidt de re creatieve sector grote schade." Naar aanleiding van vragen vanuit Tip? redactie@pzc.nl de recreatiesector heeft hij de web site www.weeropwalcheren.nl opge zet die maandag 14 januari in de lucht gaat. „Als ervaren meteoroloog en al bijna 20 jaar wonend op Walche ren weet ik waarom de (geautoma tiseerde) berichten veelal niet klop pen en heb dan ook een veel bete re werkwijze om lokale weersbe- richten te maken." Is het nu Hrieps of Grieps als je in het Zeeuws Grijpskerke wilt zeggen? ■De organisatoren van het jaarlijkse muziekfestijn Hrieps claimen het al leenrecht op vanwege hun evene ment in Grijpskerke. Iedereen die het woord buiten deze context het woord Hrieps bezigt kan steevast rekenen op stevig commentaar. Een verslagge ver van deze courant werd onlangs per e-mail op de vingers getikt om dat hij in het stukje over Grijpskerke van Hrieps repte, terwijl het in de verste verte niet over het festival ging. De mail werd met enige hilariteit van zijn collega's gelezen. „Je bent wel hardleers", kreeg hij te horen Een weekje later meldde hij zich ziek. Geveld door de hriep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17