II 'Mensen laten zich minder gelegen liggen aan hoe het hoort. Prima toch?' 'Uitvaartdiscount is een rotnaam, maar zo weten ze me wel te vinden' of-crematie. „Waarom een dure volgauto? In een nette taxi ben je voor vijf tientjes klaar Paul Koeslag, voorzitter Branchevereniging Gecertificeerde Nederlandse Uitvaartondernemingen dinsdag 8 januari 2013 dragen die nabestaanden voor een uitvaart neertellen: tussen de vijf- en zevenduizend euro. Uit een rondgang langs de prijsvechters blijkt dat de zaken goed gaan. Uit vaart Compact, onderdeel van PC Hooft Groep, meldt een 'erg sterke groei' en verwacht over twee jaar zo'n tweeduizend goedkope uit vaarten te verzorgen. „De groei overschrijdt onze verwachtingen", zegt directeur René Kaarsemaker tevreden. Branchevereniging Gecertificeerde Nederlandse Uitvaartondernemin gen BGNU bevestigt de trend: „We merken dat mensen minder te besteden hebben", zegt voorzit ter Paul Koeslag. „Vooral in de gro te steden winnen de budgetuitvaar ten terrein. Onze leden spelen daar op in, door hun dienstverlening aan te passen." Zo wordt soms de afscheidsplechtigheid geschrapt, komt er een goedkopere kist en is er geen tweede kopje koffie na af loop. Niet alleen de economische crisis is debet aan de goedkope begrafe nissen en crematies; nabestaanden willen steeds meer zelf doen. Moni ca Zeegers is een van de onderne mers die, naast reguliere uitvaar ten, een goedkoop basispakket biedt. Haar Uitvaartdiscount ver zorgt voor een bodemprijs van 1445 euro 'een keurige crematie'. Vooruit te betalen, dat wel. „Uit vaartdiscount is oorspronkelijk ont staan vanwege de toegenomen vraag naar eenvoud. Sommige mensen willen het graf simpel hou den, zonder toeters en bellen. Maar de laatste tijd is er een catego rie bijgekomen van mensen voor wie de lage prijs doorslaggevend is. Die generen zich wel om mij te bel len - Uitvaartdiscount is natuurlijk een rotnaam - maar op die manier weten ze me wel te vinden." Vijf tig per jaar doet ze er nu, schat ze, één per week. De bekendste begraafplaats in Ne derland, Zorgvlied in Amsterdam, laatste rustplaats voor vele arties ten en beroemdheden, let even eens op de kleintjes. Zorgvlied biedt 'mensen met een kleinere beurs' sinds deze zomer de moge lijkheid om gebruik te maken van een keldergraf, het zogenoemde La- libellum. In dit monumentachtige grafkeldercomplex van vijfduizend vierkante meter, de enige in de we reld, is plek voor 2200 overlede nen. De stoffelijke resten kunnen er tien jaar rusten en worden daar na gecremeerd. Er is zeker belangstelling, vertelt hoofd Zorgvlied Arpad Nesvadba. Er zijn nu ruim twintig graven in het Lalibellum bezet. „We wilden iets maken voor mensen die de veel duurdere particuliere graven fi nancieel niet rooien. Ook de gewo ne Amsterdammer wil hier kun nen liggen. Dit is een goede oplos sing, je hoeft je er niet voor te gene ren." Deze maand krijgt Zorgvlied, offici eel de gemeentelijke begraafplaats van Amstelveen, de beschikking over een eigen rouwkamer, een houten chalet bij de ingang van het terrein. „Ook daarmee richten we ons op de minder bedeelden. De kosten zijn 330 euro, de helft van wat een opbaring meestal kost." Het vervoer van het stoffelijk over schot wordt verzorgd. En je kan be sparen op een rouwauto, adviseert hij. „In een nette taxi ben je voor vijf tientjes klaar." Sommigen vinden de budgetuit- vaart wel erg sober en kil, ziet BG- NU-voorzitter Paul Koeslag. Maar over het algemeen juicht hij de ont wikkeling toe dat consumenten zelf keuzes maken. „Het taboe is weg. Een boeket van 120 euro is mooi, maar je kan er ook gewoon losse bloemen op de kist leggen. Mensen laten zich minder gelegen liggen aan hoe het hoort. Prima toch?" ras** .ui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11