iol uitvaart Zo houdt u het goedkoop Meesten moeten bijbetalen 1 Vraag een offerte aan bij een uitvaart ondernemer. Er valt best te onderhandelen. 2 Cremeren is meestal goedkoper dan be graven. Er hoeven geen grafrechten te wor den betaald en een urn kost minder dan een grafmonument. 3 Volgauto's zijn duur. Neem bijvoor beeld een zwarte taxi. Andere belangstellen den kunnen zelf naar de uitvaartplechtig heid komen. 4 Rouwboeketten zijn kostbaar. Een 'ge woon' boeket kan een uitvaart evengoed op sieren. 5 De gebruikelijke koffie met cake in het uitvaartcentrum, vaak een behoorlijke kos tenpost, kan vervangen worden door een kof fietafel thuis. kiezen velen voor een lowbudgetbegrafenis De goedkope uitvaart is in opmars. Mede onder druk van de crisis Bijna 70 procent van de Nederlanders heeft een uitvaartverzekering. Toch stuit een groot deel op extra kosten bij een begrafenis of cre matie. Vier op de vijf nabestaanden moeten mi nimaal 1000 euro bijbetalen, blijkt uit een on derzoek van de Consumentenbond (2012). De helft is meer dan 2500 euro kwijt. Verzekeraars kunnen geld uitkeren, een natura- pakket, of een combinatie ervan. In dat laatste geval is een bedrag beschikbaar voor posten die niet in de polis zijn opgenomen, zoals bloe men, een koffietafel of een grafsteen. Volgens de Consumentenbond biedt een naturapakket met een vrij besteedbaar bedrag de beste ga rantie om er niet bij in te schieten. Verzeke raars die ook uitvaartondernemer zijn en be schikken over aula en crematorium, kunnen re latief goedkoop leveren, zoals marktleider DELA. Een nadeel is de beperkte keuzevrijheid. Als klanten naar een andere uitvaartonderne mer willen, pakt dat vaak nadelig uit. Verzekeraars die keuzevrijheid bieden, zoals Nu vema, zijn duurder. Kapitaalverzekeraars, als ABN Amro of Axtent, scoren slecht bij de test van de Consumentenbond. Het rendement is vaak laag. Met ingang van dit jaar mogen verze keraars geen provisie meer rekenen voor het sluiten van een uitvaartverzekering. Dit moet de positie van de klanten verbeteren. Foto's: Op Zorgvlied zijn 2200 nieu we plekken ge creëerd in het zogenoemde Lalibellum. Dit is een nieuwe, goedkope wijze van begraven waarbij men sen in een ge deeld keider- graf komen te liggen. Bovenop het La libellum staat een eeuwige vlam op een zwarte sokkel. dinsdag 8 januari 2013 door Sandra Donker foto's Diederik van der Laan Misschien is het even wennen aan het idee, maar wat is er mis met een uitvaart plechtigheid in de woonkamer? Als je thuis een feestje kan organi seren, kun je er ook een rouw dienst houden, is de stellige over tuiging van begrafenisondernemer Anne Wiep Wijnsma. „Iedereen heeft wel een geluidsinstallatie in huis voor stemmige muziek en er is alle tijd om rustig afscheid te ne men." Via zijn goedkopeuitvaartneder- land.nl regelde hij vorig jaar zo'n honderddertig budget-uitvaarten. Vanaf 899 euro kunnen nabestaan den zelf de regie helemaal in han den nemen, en voor 1475 euro biedt hij een all-inpakket. Inclusief rouwauto, kist, crematie, het rege len van de papierwinkel en het af leggen en opbaren van de overlede ne. Hij kan zo goedkoop leveren doordat Wijnsma werkt met lokale leveranciers. De vraag neemt toe, merkt hij. „Mensen willen minder geld op ta fel leggen voor een uitvaart. Nabe staanden zitten krap bij kas of ko men er opeens achter dat moeder nog een schuld had van vijftiendui zend euro bij de Wehkamp. Dan is vijfduizend euro voor een begrafe nis een hoop geld." Een jaar of drie geleden kwamen de eerste lowbudgetuitvaarten op de markt. De prijzen bedragen er een fractie van de gemiddelde be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10