Amerikanen al volop bezig met Venezuela-zonder-Chavez cheap.nl dagactie ssSW buitenland 19 Slechte peilingen zorgen voor paniek in FDP 43% Landgoedhotel incl. diner op de Veluwe per /toplocatie één superactie! v«*. ma 7 januari cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 Man wil tegen Zorreguieta getuigen Obama wil kopen wapen lastiger maken Tien militanten dood bij' aanval met drone Chuck Hagel mogelijk defensieminister VS verkrachting hebben overleefd moed geven door onze redactie buitenland WASHINGTON - Met de verslechte rende gezondheid van Hugo Chavez (58) speculeren Ameri kaanse investeerders en politici al volop over 'kansen' als de Venezo laanse president eenmaal van het toneel is verdwenen. De beurs in New York noteert al enige dagen een run op Venezo laanse obligaties. Een woordvoer ster van Eurasia Group, dat beleg gers adviseert over politieke risi co's, bevestigt dat de marken 'opti mistisch zijn' over een Venezue- la-zonder-Chavez-scenario. „Maar investeerders hebben de neiging de risico's te onderschatten. Vene zuela draait economisch niet best en is politiek erg gepolariseerd. Vi ce-president Nicolas Maduro zit op de pro-Cubaanse lijn en Dios- dado Cabello, de voorzitter van de Nationale Vergadering, zit dichter bij het Venezolaanse leger. Het zijn rivalen die zich alleen door de sterke Chavez lieten beteugelen", aldus de woordvoerster. Volgens Roger Noriega, de Ameri kaanse oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken onder presi dent George W. Bush en tegen woordig docent aan de conservatie ve denktank American Enterprise Institute, is het hoogst onzeker wel ke kant Venezuela op zal gaan. Veel buitenlandse partijen hebben er belangen. „De Cubanen managen in zekere zin Chavez' opvolging in hun zie kenhuis. Dan zijn er de Chinezen en de Russen die allebei grote fi nanciële belangen hebben in Vene zuela. Iran heeft er geïnvesteerd plus het gewicht van de drugsba ronnen die onder het huidige re giem veel geld kunnen verdienen. Dat zijn sterke partijen, waarbij de politieke oppositie in Venezuela niet veel voorstelt", aldus Noriega. Tot zijn ergernis gokken Democra tische beleidsmakers in Washing ton ondertussen op vice-president Nicolas Maduro als de nieuwe ster ke man. Maduro werd onlangs ont vangen in Washington voor ge sprekken met hoge ambtenaren. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken was het allemaal verken nend en staan de Verenigde Staten „open voor dialoog en zoeken we een meer constructieve relatie met Venezuela, in wederzijds belang. De Venezolanen moeten de opvol ging van Chavez zelf regelen." Roger Noriega vindt dat Amerika meer belang heeft bij 'instabiliteit' in Venezuela, zodat het politieke systeem van de weinig geliefde Chavez uiteen zou kunnen vallen. V U alleen vandaag boekbaar! korting van 69^50 per persoon, per arrangement -'V éh,. 1 overnachting incl. ontbijt 1/ Gratis fiets- en wandelroutes 1 x 2-gangen diner Midden in de Veluwse bossen ZZ Golden Tulip De Wipselberg (25 cpm) 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website. ifpi NO MEANS NO S#ITFACE BUENOS AIRES Een oud-medewerker van het Ar gentijnse landbouwinstituut INTA wil getuigen tegen Jorge Zorreguie ta. Dat zei Roque Giannone gister avond in het programma Brand punt. Hij vertelde dat hij getuige was van het zuiveren van de INTA-kantoren. Zorreguieta was als landbouwminister verantwoor delijk voor het instituut. WASHINGTON De Amerikaanse overheid over weegt haar wapenbeleid fors uit te breiden met wereldwijde antece dentenonderzoeken, aangescherp te psychologische onderzoeken en een wapendatabase. Dat schreef The Washington Post dit weekend. Zo zou het voor Amerikanen moei lijk worden om wapens te kopen. DERA ISMAIL KHAN Door een aanval met een Ameri kaanse drone zijn gisteren in Paki stan zeker tien vermeende Taliban- militanten omgekomen. De raket ten werden afgevuurd op drie ne derzettingen in de provincie Zuid-Waziristan, aan de Afghaanse grens. Woensdag werd een van de commandanten van de Taliban in Pakistan, Mullah Nazir, gedood. WASHINGTON De Amerikaanse president Barack Obama benoemt waarschijnlijk vandaag de Republikein Chuck Ha gel als zijn nieuwe minister van De fensie. Hagel is nu nog een van Obama's adviseurs. Zijn benoe ming is omstreden. Hagel was geen voorstander van sancties te gen Iran. maandag 7 januari 2013 door onze redactie buitenland BERLIJN - Binnen de liberale FDP, de juniorpartner van bondskanse lier Angela Merkel in de centrum rechtse coalitie in Duitsland, is pa niek uitgebroken. Gevreesd wordt voor het voortbe staan van de partij. Tijdens het Dreikönigstreffen, een congres dat de partij elk jaar op 6 januari houdt, riep partijvoorzitter Philipp Rosier gisteren zijn partijgenoten op de rijen te sluiten. Volgens opiniepeilingen verdwijnt de FDP op 20 januari uit het parle ment van Nedersaksen, de op een na grootste deelstaat, omdat zij de kiesdrempel van 5 procent niet haalt. Hetzelfde scenario dreigt bij de Bondsdagverkiezingen in de herfst. Dirk Niebel, minister in het kabinet, opende de aanval op de partijvoorzitter. Hij vindt dat er een nieuwe partijleiding moet ko men. „Zoals het nu gaat kan het met de partij niet verdergaan." De CDU moet haar achterban geen aanbeveling doen op de FDP te stemmen om de coalitiepartner te redden. Dat zei de Duitse bondskanselier Angela Merkel vrijdag, daags voor het begin van de verkiezingscam pagne in Nedersaksen. Als de FDP, de juniorpartner van de christendemocratische CDU in de centrumrechtse coalitie, de kies drempel niet haalt dreigt er een rood-groene coalitie te komen in Hannover. Daarom gaan er stem men op in de CDU om de FDP een handje te helpen. Op eigen kracht zal de CDU, die in de peilin gen rond de 40 procent schom melt, geen meerderheid halen. Maar volgens Merkel heeft elke par tij haar stemmen hard nodig en zal de FDP het best halen. Partijvoorzitter Rosier moet nu snel de kritiek op zijn functione ren pareren, anders zal hij plaats moeten maken voor een nieuwe partijvoorzitter. was Jyoti Een man protesteert tegen het verkrachten van vrouwen. De verkrachting en dood van Jyoti Singh Pandey heeft in India veel losgemaakt. Veel mensen zijn woedend en eisen de doodstraf tegen de mannen die verdacht worden van het verkrachten van Jyoti. foto Sajjad Hussain/ANP vankelijk weten dat hun dochter 'een ongeluk' had gehad. Wat er echt was gebeurd hoorde hij later en hij vond dat te erg om meteen met de familie mee te delen. „Toen ik haar voor het eerst in het ziekenhuisbed zag, waren haar ogen gesloten. Ik legde mijn hand op haar voorhoofd en noemde haar naam. Ze opende langzaam haar ogen, begon te huilen en zei dat ze pijn had. Ik zei haar dat het goed zou komen." lyoti kon in de twee weken dat ze nog leefde twee verklaringen aan de politie te geven. Haar moeder was daarbij aanwezig en heeft sindsdien veel gehuild, aldus Bal- dri. Hij kan niet beschrijven wat zijn vrouw hem vertelde. „Het eni ge wat ik kan zeggen is dat de da ders niet van deze wereld zijn. Het zijn geen mensen, zelfs geen bees ten. Het was gruwelijk. Ik hoop dat nooit meer iemand hoeft mee te maken wat zij doorstond." Hij prijst Awindra, de vriend van Jyoti, die haar trachtte te bescher men maar zelf werd afgetuigd door de zes verkrachters. Er was geen sprake van dat de twee zou den trouwen want 'ze behoren niet tot dezelfde kaste', zegt vader Baldri in het interview. Zijn doch ter ging voor haar studie en wilde een baan. Hij vraagt om de doodstraf voor al le zes daders, inclusief de minderja rige wiens berechting nu veel aan dacht heeft in de nationale media. Baldri Singh Pandey vindt dat In dia 'een voorbeeld' moet stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9