81 buitenland Oppositie kraakt vredesplan van Assad I Verguisde Carlos in de tegenaanval I Rel om toespraak in het Nederlands Weer grote partij gevonden Vader van studente wil vrouwen die poging tot Heel de wereld sprak over de verkrachte Indiase stu dente. Haar vader heeft nu haar naam bekendgemaakt, als steun aan andere slacht offers van seksueel geweld. maandag 7 januari 2013 DAMASCUS - De Syrische oppositie wijst de 'vredesvoorstellen' van president Bashar al-Assad van de hand. Een oplossing van het con flict is volgens de oppositie alleen mogelijk als Assad en zijn regime vertrekken. Volgens een woordvoerder van de Nationale Coalitie, het overkoepe lend orgaan van de oppositie, pro beert "Assad 'simpelweg de weg af te snijden' naar een diplomatieke oplossing van het conflict. Hij wees daarbij op het aanstaande overleg tussen de Verenigde Staten en Rusland met VN-vredesgezant voor Syrië Lakhdar Brahimi. De Britse minister van Buitenland se Zaken, William Hague, beschul digde Assad ervan hypocriet te zijn. Diens hervormingsvoorstel len deed hij via Twitter af als loze beloften waar niemand intrapt. Assad sloot onderhandelen met de rebellen uit. Een politieke oplos sing van het conflict is ook alleen maar mogelijk als er een einde komt aan de buitenlandse financie ring van de rebellen, zei hij. De president beloofde tegelijker tijd politieke hervormingen. „Wij zullen met één hand hervormen en met de andere hand het terro risme vernietigen." Hij zei een verzoeningsconferentie te willen beleggen met degenen 'die Syrië niet hebben verraden'. De conferentie zou moeten leiden tot een nationaal handvest waar over een referendum wordt gehou den. Het moet uiteindelijk de weg vrijmaken naar parlementaire ver kiezingen en een nieuwe regering. Assad hield zijn toespraak in het operagebouw in Damascus, in de aanwezigheid van duizenden ge trouwen die hem toejuichten. EU-buitenlandchef Catherina Ashton liet weten dat Assad moet opstappen wil er een politieke op lossing komen van het bloedige conflict. Dat heeft tot dusver ruim 60.000 mensenlevens gekost. BRUSSEL - In België is een rel ont staan rond het terugtrekken van ambassadeur Jan De Bruyne uit de Republiek Congo. De diplomaat had tijdens een receptie op de am bassade een toespraak alleen maar in het Nederlands gehouden. Vol gens de (Franstalige) Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Di- dier Reynders, had de ambassa deur ook tenminste 'enkele woor den' in het Frans moeten spreken. Volgens de Vlaams-nationalisti sche N-VA lijkt de gang van zaken op een afrekening. De Bruyne staat dicht bij de N-VA. Volgens de groot ste partij van België proberen de 'traditionele partijen' de partij van Bart De Wever uit te sluiten van be langrijke diplomatieke posten. De Bruyne sprak tijdens een handels missie van de Vlaamse organisatie Flanders Export and Trade. Hij zegt dat hij geen Frans sprak om dat de weinige Franstalige zaken mensen die aanwezig waren, per fect Nederlands spraken. Smokkel van ivoor onstuitbaar Haar naam Douane Hongkong ontdekt wéér honderden slagtanden in container uit Kenia. Derde grote vondst ivoor bin nen drie maanden. Afrikaanse olifanten de dupe van toenemende koopkracht Chinezen. door onze redactie buitenland HONGKONG - Voor de derde keer binnen drie maanden hebben dou aniers in Hongkong een enorme partij ivoor van gestroopte olifan ten ontdekt. Vrijdag werden in een uit Kenia afkomstige contai ner 779 slagtanden gevonden. De waarde ervan wordt geschat op ruim een miljoen euro. In oktober waren nog eens 1.209 slagtanden aangetroffen in twee containers uit Kenia en Tanzania. In novem ber zaten in een Tanzaniaanse con tainer 569 stukken ivoor, deels complete slagtanden, deels stuk ken daarvan. De officiële statistieken over 2012 zijn nog niet bekend, maar de van uit Engeland opererende organisa tie Traffic, die de handel in bedreig de dieren en planten in kaart brengt, ziet nu al drie jaar een stij ging van de ivoorsmokkel. Met 2011 tot nu toe als 'rampjaar' van wege zeventien grote vondsten met in totaal meer dan 40 ton aan ivoor. Dat het steeds vaker zulke grote partijen ivoor betreft - zoals nu weer in Hongkong - wijst vol gens de douane op toenemende betrokkenheid van grote interna tionale misdaadorganisaties. De toenemende koopkracht van Chinezen en een explosief geste gen vraag naar luxegoederen bete kent een doodvonnis voor duizen den olifanten. Volgens Traffic-woordvoerder Chris Shepherd, heeft het grootste deel van de wereldwijde ivoor smokkel China als eindbestem ming. „Het draait puur om luxe goederen van beeldjes tot naam stempels tot eetstokjes." De bevol king wil en kan daar nu meer aan besteden. Ivoor is altijd populair geweest in China, waar het wordt beschouwd als symbool van status en wijsheid. In de strijd tegen de illegale han del en de lucratieve afzet in China is de Amerikaanse natuurbescher mingsorganisatie Wildaid een voor lichtingscampagne gestart met de populaire Chinese ex-basketbal ster Yao Ming als ambassadeur. Dat is nodig, want blijkens een re cent onderzoek zegt 70 procent van de Chinezen niet te weten dat de olifant wordt doodgemaakt om het ivoor te bemachtigen. On danks verscherpte controle van de Chinese douane lijkt de ivoor smokkel nauwelijks af te nemen. Bij een internationale actie tegen stropers en smokkelaars arresteer de Interpol vorig jaar 200 verdach ten in veertien Afrikaanse landen. Behalve olifantentanden werd des tijds ook neushoorn-hoorn in be slag genomen. De straffen in Chi na voor handel in bedreigde dier soorten zijn maximaal twee jaar. Voor 'illegale import' in zijn alge meenheid kan daar nog zeven jaar bijkomen. Die straffen worden ech ter zelden gegeven. door Bob van Huët De verkrachte Indiase studente wier gruwe lijk lot de wereld schok te, heette Jyoti Singh Pandey. In een aangrijpend inter view met de Britse zondagskrant Sunday People heeft de vader van het slachtoffer haar naam gisteren vrijgegeven. Baldri Singh Pandey vindt dat de wereld moet weten van Jyoti. Ze overleed vorige week zondag op 23-jarige leeftijd aan haar verwondingen. Ze was ver kracht, gemarteld en beroofd door zes mannen die vandaag voor de Indiase rechter staan. „Mijn dochter deed niets ver keerds. Ze stierf omdat ze zich ver dedigde. Ik ben trots op haar. De bekendmaking van haar naam zal moed geven aan vrouwen die dit soort aanvallen hebben overleefd. Zij kunnen kracht putten uit mijn dochter." Vader Baldri (53), werkzaam als ba gagelader op het vliegveld van New Delhi, wil dat iedereen weet wie zijn dochter was. De Indiase wet verbiedt in geval van verkrach ting een naam te noemen, tenzij het slachtoffer dat zelf wil of - in geval van moord - nabestaanden hierop staan. Jyoti wilde zo graag overleven, al dus Baldri Singh Pandey in de zon dagskrant. Ze was de trots en hoop van de familie. Ze droomde ervan arts te worden nadat ze haar studie fysiotherapie net had afge rond. Na de verkrachting onder ging ze diverse operaties vanwege inwendige bloedingen door de marteling met een roestige ijzeren staaf. Jyoti overleed tenslotte op 29 december aan een hartaanval in Singapore waar ook de beste art sen in Azië haar niet meer konden redden. Sunday People interviewde de va der in diens geboortedorp Billia in noordelijk India. Moeder Asha ver keert daar in shocktoestand. Baldri Singh Pandey vertrok in 1983 naar de hoofdstad waar hij met kleine baantjes aan de kost kwam. Nu verdient hij 80 euro in de maand met koffers sjouwen. De studie van zijn dochter had hij betaald van zijn spaargeld en de verkoop van een stukje land in zijn geboor tedorp. Het ziekenhuis liet de ouders aan- door onze redactie buitenland MADRID - Het ging in de Spaanse media dit weekeinde niet zozeer om wat de Spaanse koning Juan Carlos vrijdagavond had gezegd op de nationale televisie ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag. Wat opzien baarde was dat het staats hoofd bereid was tot een zeldzaam interview op staatszender TVE. Het was niet minder dan een pitch om het imago van de monarchie op te krikken, wisten bijna alle commentatoren. De laatste keer dat de koning een tv-interview gaf, was meer dan tien jaar gele den. Sindsdien is er wel wat veran derd in Spanje en is de waardering voor zowel Carlos als de monar chie flink afgenomen. Bij zijn 70e verjaardag riep dagblad El Pais Juan Carlos nog uit tot 'man van het jaar'. Nu is nog maar de helft van de Spanjaarden tevreden over de koning, die een jaar geleden De Spaanse koning Juan Carlos (tweede van links). foto ANP nog 76 procent van de bevolking achter zich wist. Carlos zei op tv mee te leven met de vele jonge Spanjaarden die als gevolg van de economische crisis zijn gedwongen te emigreren naar landen waar wél werk is. „Miljoe nen mensen kunnen niet in waar digheid leven en dit doet jonge mensen Spanje verlaten om werk te zoeken, wat voor werk dat ook is. Dit doet mij erg veel pijn." De koning herinnerde de kijkers vervolgens fijntjes aan zijn histori sche rol in de overgang van een dictatuur onder Franco naar de de mocratie die Spanje nu is. Carlos hoopte dat Spanje later aan hem zou terugdenken in samenhang met het woord 'vrijheid'. Hoewel de vorst er in zijn kantoor ogenschijnlijk relaxed bijzat, leek het toch een geforceerd optreden. 2012 was een 'rampjaar' voor het Spaanse koningshuis. Justitie on derzoekt nog steeds gesjoemel met valse rekeningen aan lokale overhe den van Juan Carlos' schoonzoon Inaki Urdangarin. De koning zelf haalde Spaanse voorpagina's met pijnlijke koppen over een tiendui zenden euro's kostende olifanten- jacht in het Afrikaanse Botswana. Dat het staatshoofd tijdens zo'n ongekende economische crisis een luxe reis maakte, viel heel slecht bij de onderdanen. Zelfs zo slecht dat Juan Carlos, die tijdens deze reis de pech had zijn heup te bre ken, waardoor alles in de open baarheid kwam - in het openbaar zijn excuses moest aanbieden voor de verkwisting waarbij ook nog eens een minnares aanwezig was. Voorheen zag men zoiets wel door de vingers maar nu pikten de Spanjaarden het niet. Het koningshuis probeerde daarna de schade zoveel mogelijk te beper ken. De koninklijke boekhouding werd openbaar gemaakt, salaris werd ingeleverd, de zomervakan tie geschrapt en het gouden huwe lijksfeest niet gevierd. Volgens El Pais allemaal een 'uitge kiende marketingstrategie om het imago van de koning te verbete ren'. dh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8