tfVfti binnenland 17 Constant verfrissen is het credo Voor derde keer Patriots in stelling 22.000 gezinnen zonder stroom Belachelijk veel Gastheer worden Duits consulaat beklad met verfbommen Reddingsplan voor oude ambachten maandag 7 januari 2013 „Je hebt in Nederland belachelijk veel tankstations langs de snelweg. In Duitsland en België zijn dat er veel minder. De tankstations langs de snelweg verlie zen omzet omdat mensen prijsbewuster zijn gewor den." Erik de Vries, directeur branche-organisatie Nove MMMMi „De pomphouder moet vooral een goede gastheer worden. Velen moeten het vooral van de verkoop in de shop hebben. Dan ben je niet zo slecht af als je het voorterrein door een olieleverancier laat exploiteren." Martijn van der Kolk, woordvoerder branche-organisatie Beta Antoine Meijer bij zijn Shell-pomp in Doetinchem. „Er zijn extreem veel tankstations hier in de omgeving." foto Jan van den Brink door Paul Bots DOETINCHEM - De telefoon blijft rinkelen en op de achtergrond is het een drukte van jewelste. Nee, zeg niet dat Antoine Meijer, pomp houder in Doetinchem, het rustig heeft. Ondanks dat de concurren tie in de directe omgeving groot is, hoor je Meijer niet klagen. „Er zijn extreem veel tankstations hier in de omgeving. Dat is altijd zo geweest, dus dat ben ik ge wend. Je voelt de concurrentie van de goedkopere Duitse benzine. Ge lukkig is daar de diesel en de lpg duurder. Dus die Duitsers komen op hun beurt weer hier tanken." Het is flink aanpoten om je geld te verdienen in de sterk concurreren de sector, erkent Meijer. Misschien zouden er inderdaad pompen moeten verdwijnen, maar dat is niet zo makkelijk. „Als een tanksta tion eenmaal is gebouwd, is dat een investering voor de komende twintig tot dertig jaar." luist de onbemande pompen zul len snel in de verleiding komen te stoppen, denkt hij. Als de inspec tie investeringen eist, zijn de kos ten moeilijk terug te verdienen door de kleine marges. Ze liggen vaak ongunstiger waardoor ze in vesteringen niet terug kunnen ver dienen met de verkoop van spul len in de shop. Juist de combinatie met de winkel, een carwash en au toverhuur houdt het bedrijf van Meijer draaiend. Hij zoekt con stant vernieuwing. Het idee om vi deo's te verhuren, is afgeschoten omdat die sector ook steeds slech ter draait. Broodjes verkopen, is een nieuw plan. „Wij verbouwen ieder jaar wel. Ja, dat kost geld. Maar achterop lopen kost me ook geld. Je moet constant verfrissen." En service bieden. „Ik vind het be langrijk dat mensen een praatje kunnen maken. De medewerkers in de shop onthouden alles. Wan neer iemand een vrijgezellenfeest heeft gehad, vragen ze hoe het is geweest. Dat betekent overigens niet dat je niet naar de prijs hoeft te kijken. De klant komt niet terug voor je mooie blauwe ogen. Hoogtepunt in de geschiedenis van tankstation Fokko Meijer, in 1979 opgericht door Antoines va der, is de uitroeping tot beste Shell-station ter wereld. Daarmee was de zelfstandig pomphouder plotseling winnaar in een strijd tussen 29.000 collega's. „Een écht compliment, want normaal win nen de Aziaten. Die kunnen met hun lage loonkosten bij iedere pomp een medewerker zetten. Tijd zat om ieder snippertje van de grond op te rapen." WKHÊÊÊHKÊÊÊÊÊKM door Arnold Mandemaker Voor de derde keer in ruim twintig jaar gaan Nederlandse Patriots 'het veld' in om het Na- vo-grondgebied te beschermen te- 7. gen inkomende raketten. Ditmaal j van Syrië. Het beeld staat velen nog helder voor ogen: Israëlische en Turkse burgers met gasmaskers op in de schuilkelders, doodsbang voor Iraakse Scud-raketten gevuld met gifgas. Het speelt zich afin de eerste drie maanden van 1991, de tijd van de eerste Golfoorlog. Maar daar zijn de Nederlandse militai ren met hun hypermoderne Pa- triot-rakketten, toen (en ook nu) de enige kansrijke afweer tegen in komende kruisraketten en Scuds. De in totaal 177 militairen bescher men de Turkse en Israëlische zuid flank. Er wordt slechts één Patriot afgevuurd, naar verluidt een onge lukje. Irak heeft ook dan achteraf gezien geen massa-vernietingswa- pens en heeft alleen gedreigd. In februari 2003 is het weer raak. De Turkse regering vraagt Neder land om bescherming tegen Scuds vanuit Irak. Vanuit Vredepeel ver trekt een detachement van 370 mi litairen met drie Patriot-eenheden. Op 1 mei 2003 is iedereen terug op de basis, zonder een schot te heb ben gelost of een raket afgevuurd. En vandaag zijn voor de derde keer Patriot-eenheden op weg ge gaan naar Turkije in het kader van de actie 'Anatolian Protector'. Daarin werken Patriot-eenheden van de Verenigde Staten, Duits land en Nederland samen. Ditmaal is voor de Nederlanders de plaats van bestemming Adana, een stad op honderd kilometer van de grens met Syrië, de agres sor van de dag. Vanuit de kazerne in Vredepeel is het materieel van morgen in enkele colonnes van sa men 150 vrachtwagens op weg ge gaan naar de Eemshaven in Gro ningen. Vandaaruit worden de lan- ceerinrichtingen verscheept naar Turkije, inclusief alle randappara tuur die nodig is om de moderne PAC-3 raketten in de lucht te bren gen. De opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Tom Mid dendorp, komt vanmorgen naar Vredepeel om een toelichting te ge ven op de nieuwe missie. Vanaf de luchtmachtbasis Eindhoven ver trekken morgen dertig Nederland se en twintig Duitse kwartierma kers om in zuid-Turkije alles in ge reedheid te brengen voor het op stellen van de installaties. Op 21 ja nuari vertrekt de Nederlandse hoofdmacht van 270 militairen vanaf de Vliegbasis Eindhoven naar Turkije. De missie gaat een jaar duren. Het worden drie uitzen dingen van elk vier maanden. Per 'toer' worden maximaal 360 mili tairen ingezet. De Tweede Kamer ging op 21 december, de laatste ver gaderdag van het jaar, akkoord. ENSCHEDE - Netwerkbeheerder Enexis beleefde dit weekeinde de 'grootste storing in jaren', toen za terdagmiddag zo'n 22.000 huishou dens in Enschede en Glanerbrug urenlang zonder stroom kwamen te zitten. Oorzaak was een brand in een verdeelstation in de Ensche- dese wijk Roombeek. Iets voor 15.30 uur was daar een ex plosie. De daaropvolgende brand was na ongeveer twee uur geblust. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Er vielen geen gewon den. Wel zorgde de stroomuitval voor veel overlast. Enkele mensen zaten vast in liften, spoorbomen bleven dicht en verkeerslichten werkten niet meer. Extra politie moest het v verkeer in goede banen leiden. Winkels en winkelcentra in de bin nenstad werden ontruimd op een moment dat het vanwege de zater dag erg druk was in de stad. De Oude Markt, het uitgaansgebied van Enschede, was grotendeels ge vrijwaard van de storing. In de loop van de nacht keerde de stroom wijk voor wijk terug. Enexis sloot iedereen weer aan op een reserve-installatie of noodag- A* gregaten. Volgens burgemeester Peter den Oudsten hebben zich geen noemenswaardige proble men voorgedaan. AMSTERDAM - Het Duitse consu laat in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag besmeurd v met verfbommen. De Turkse groepering DEV-GENC heeft aan de tv-zender AT5 laten weten verantwoordelijk voor de daad te zijn. De actie zou een pro test zijn tegen Duitsland, dat een Turkse revolutionair gevangen zou houden. DEV-GENC is een in Tur kije verboden radicaal linkse orga nisatie. Oude ambachten als pijpenmaker, speculaasplanksnijder en beenbe werkers dreigen uit Nederland te verdwijnen. Het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur en Immate rieel Erfgoed wil met een reddings plan de komende jaren zeker zeven tig oude ambachten proberen te be houden. Het instituut probeert de ambachten op de nationale lijst im materieel cultureel erfgoed te krij gen. Dat is een soort monumenten lijst voor oude ambachten, tradi ties en volkscultuur. Nederland heeft vorig jaar een Unesco-ver- drag ondertekend, waarin dit wordt geregeld.Het reddingsplan moet worden opgesteld samen met de laatste vertegenwoordigers van de ambachten. Vervolgens worden vrijwilligers gezocht om het am bacht levensvatbaar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7