iól zeeland Jong talent bij Zeeuws Orkest 'De Kooie' van Kats mM BdMdnT zeeland in de vorige eeuw Wervelend mi Nieuwjaarsconcert maandag 7 januari 2013 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. 'We hebben zo'n mooi wervelend programma voor een breed publiek. Naast die jonge solisten biedt het sextet Adinda's Clave Y Tumbao samen met ons orkest en met zangeres Yumara Grift swingende Cubaanse muziek', zegt secretaris Wietske Lelie van HZO. door Ali Pankow "W" ong talent en wervelende Zuid-Amerikaanse muziek zijn de traktaties die Het I Zeeuws Orkest in petto heeft voor het publiek bij de Nieuw- jaarspromconcerten onder leiding van de Belgische gastdirigent Ivan Meylemans. De serie bestaat uit vier optredens van donderdag 10 tot en met zon dag 13 januari in: Terneuzen, Vlis- singen, Goes en Hulst. „Het is een goede gewoonte dat we bij de Nieuwjaarsconcerten ruimte bieden aan jonge solisten die een lijntje met Zeeland heb ben", zegt secretaris Wietske Lelie van Het Zeeuws Orkest (HZO).. Dit keer zijn dat de 19-jarige pia nist Dies van den Berg (19) uit Bruinisse en de 23-jarige Femke Steketee. Zij speelt saxofoon, werd in Heemstede geboren, studeert en woont nu in Den Haag, maar heeft via vaderskant Zeeuwse wor tels en het overgrote deel van haar familie woont in deze provincie. Dies en Femke zijn alletwee be zorgd over de mogelijkheden in de huidige tijd nog een loopbaan in de muziek te kunnen opbouwen. Toch jagen beiden met grote pas sie die droom voorlopig na. „Van iets anders word ik niet ge lukkig. Het leven is piano", zegt Dies. Hij weet dat inmiddels uit er varing. „Na het behalen van mijn vwo-diploma vorig jaar studeer ik belastingrecht aan de Erasmusuni- veriteit in Rotterdam. Een goeie keus in economisch moeilijke tij den, dacht ik. Maar dat gaat het toch niet worden hoor. Ik wil nog wel mijn propedeuse halen, zodat het geen verloren jaar wordt, maar volgend jaar ga ik toch echt naar het conservatorium. Bij voorkeur in Rotterdam of Den Haag, zodat ik vanuit Bruinisse heen en weer kan rijden." In de tussentijd besteedt hij circa vier uur per dag aan piano, krijgt hij les van Wim Boer in Haamste de en heeft hij al drie masterclas- ses mogen volgen bij Wibi Soerja- di. „Het is geweldig om te ervaren hoe hij je ook de emoties achter de muziek leert voelen." Ook Femke Steketee maakte aan vankelijk een rationele keuze en opteerde voor muziekdocente aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. „Dat was niet wat ik zocht. Het hoofdinstrument, mijn saxofoon, kreeg veel te weinig aan dacht. Na een jaar ben ik overge stapt en dit jaar hoop ik af te stu deren als uitvoerend musicus en dan wil ik er nog een masteroplei- ding aan koppelen", zegt de jonge saxofoniste. Zij koos al op haar elf de jaar voor dit instrument, kreeg les van Alex de Leeuw, werd al snel aangenomen in de talenten klas van de Haarlemmermeer en deed daarin veel concertervaring op. Zij speelt nu met het Jong Ne derlands Blazers Ensemble en is lid van het Haags saxofoonkwar tet, waar ze de altsaxofoon speelt. Tijdens het nieuwjaarsconcert van het Zeeuws Orkest bespeelt zij de sopraansax in de solo Fantasie van de Braziliaanse componist Vil la-Lobos. „Een prachtige kans om een van de weinige mooie stukken voor saxofoon in dit genre met een orkest te kunnen spelen", zegt Femke. Ook Dies is blij met de uitnodi ging van het Zeeuws Orkest. „Wietske Lelie was aanwezig toen ik vorig jaar maart bij de Eastman Muziekprijs voor de Zeeuwse jeugd winnaar werd in de catego rie 16 t/m 19 jaar. Dat heeft vast ge holpen." In overleg met de artistie ke commissie van HZO is er geko zen voor de compositie Spellbound voor piano en orkest, door Rosza destijds gecomponeerd voor de ge lijknamige film van Hitchcock. PROGRAMMA: Marquez: Danzon nr. 2 Villa Lobos: Fantasie (solist Femke Steketee, saxofoon) Bernstein: On the Town Rozsa: Spelbound concerto (solist Dies van den Berg, piano) Pauze Adinda's clave y Tumbao: Bernstein: West Side Story Ginastera: Estanzia, 4e deel: final dance Dirigent: Ivan Meylemans OPTREDENS: Don. 10 januari: Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Vrij. 11 januari: Sint-Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Zat. 12 januari: Theater de Mythe, Goes, 20.00 uur Zondag 13 januari: Sint Willibror- dusbasiliek, Hulst, 15.30 uur. D al is de foto genomen toen de straat nog bekendstond als de Voorstraat. „De foto is gemaakt in de Voorstraat in Kats op Noord-Be veland omstreeks 1915. Deze straat heet nü Dorpsstraat. Omdat Kats, Colijnsplaat en Kortgene tegen woordig één gemeente zijn en er meerdere Voorstraten waren is de straatnaam gewijzigd in Dorps straat", meldt Adrie de Dreu uit Goes. „De foto is genomen vanaf de kerk. Op de achtergrond zie je de vroegere meestoof'De goede ver wachting'", meldt Jan Eikenhout uit Goes. Naamgenoot Lau Eiken hout uit Middelburg weet daar nog het een en ander aan toe te voegen: „Deze meestoof werd ge bouwd in 1862 op de plaats waar voor de inpoldering van de Leen- dert Abrahampolder de haven ('de Kooie') van Kats was. De coupure wordt door 'Kassenaers' nog altijd 'de Kooie' genoemd. De meestoof heeft slechts kort als zodanig dienst gedaan, want in 1867 werd hij al verbouwd tot boerderij. Van af die tijd hebben er drie genera ties Priester geboerd. In de periode tussen de wereldoorlogen woon den er zelfs twee families in de boerderij. Aan de ene kant woon de E. Priester en aan de andere kant D. Priester." Mevrouw de Looff- Korteknie is in Kats geboren en heeft jarenlang in de Voorstraat gewoond. „Mijn ouders hadden een winkel in die straat Er waren toen heel wat win kels. Daar is nu bijna niets meer van over." Jan Eikenhout herin nert zich nog de winkel van Re- meeus aan de rechterkant 'waar ze zowat alles verkochten'. „Daar naast zat kapper en fietsenmaker Arjaan Korteknie, twee huisjes ver der slager Klaassen en op de hoek bakker de Graag." De winnaars van de waardebon zijn: J.B de Kam uit Kamperland, P. van der Mas uit Kortgene en Wim Klassen uit Goes. e huidige Dorps straat of de vroegere Voorstraat, gelegen in Kats. Beide ant woorden zijn goed, KORTINGEN BIJ BOMONT OP ONZE NAJAARSCOLLECTIE s, Heren Kids-kleding van o.a: Gaastra, Tommy Hilfiger, Geddes Gillmore, Marco Polo, McGregor, Gant Geisha. M.u.v. onze nieuwe collecties. www.bomont.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50