41 binnenland Projectiel ontroest in glas cola Artsen willen verbod consumentenvuurwerk TO©S ZQ Ki'k voor 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl Universiteiten naar minister Duits ziekenhuis kende verleden van omstreden Nederlandse arts, maar Medewerkers van het zie kenhuis in Heilbronn waren toosenhenk.nl DO wel degelijk op de hoogte van het verleden van de om streden neuroloog Jansen Steur. „Zoiets als dit kan al tijd gebeuren, helaas." maandag 7 januari 2013 JOM6BMAN STOPT HAN&SRANAAT IM ÖLAS COLA EUJFT WEL JE MOEt>ER Ht TU's luiden Herr Jansen had de noodklok: supervisie stond van twee neurolo gen en dat hij niet zelfstandig be langrijke beslissingen kon nemen. „Gezien zijn leeftijd en ervaring schikte hij zich goed in zijn rol als assistent. Hij was vakbekwaam en begreep de hiërarchie goed." De personeelsnood is hoog in het ziekenhuis, zoals trouwens in veel klinieken over de grens. Er staan wel dertig vacatures open. Ook bij neurologie. Geregeld huren ze daarom via 'uitzendbureaus' Fachagenturenartsen in. Ook Jan- LENT/BERG EN DAL - De Explosie- ven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft zaterdagavond op een braakliggend terrein in Lent bij Nijmegen vier handgranaten tot ontploffing gebracht. Het had niet veel gescheeld of die explosie had zich voltrokken in de woning van een 21-jarige Lentenaar. De man had vier verroeste handgranaten uit de Tweede Wereldoorlog mee naar huis genomen. De granaten had hij gevonden in de bossen bij Berg en Dal. Thuis legde hij een van de explosieven in een glas met cola om die te ontroesten. Volgens de EOD heeft de man veel geluk gehad. De borgpen ontbrak name lijk in de granaat. De moeder van de 21-jarige zag de handgranaat in de cola liggen en vertrouwde het niet. Familieleden brachten daarom de granaten naar buiten en belden de politie. De ge alarmeerde agenten belden de EOD. De Lentenaar heeft slechts een waarschuwing gekregen voor zijn roekeloze gedrag. geldgebrek De drie Nederlandse Techni sche Universiteiten vrezen voor de voortgang van hun on derzoek omdat ze niet weten of daar genoeg geld voor is. TU Eindhoven steekt voor de zekerheid 10 miljoen euro ei gen geld in onderzoek. door Patrick Wiercx ENSCHEDE - De drie technische uni versiteiten zijn erg ongerust over de voortgang van hun wetenschap pelijk onderzoek. Ze weten niet hoe het kabinet het ervoor vrijge maakte geld wil besteden. Ook is er nog geen duidelijkheid over de Europese begroting. De drie (Eind hoven, Twente en Delft) vragen de minister om opheldering. De TU Eindhoven steekt 10 mil joen euro eigen geld in onderzoek. Het bestuur maakt dat vanmiddag bij de nieuwjaarsreceptie bekend. Het wil zo voorkomen dat lopend onderzoek wordt geschaad. Die in vestering is goed voor circa hon derd arbeidsplaatsen. Het Europese onderzoeksprogram ma Horizon 2020 maakt deel uit van de Europese begrotingsdebat ten. Voor alle universiteiten en an dere instellingen is niet zeker hoe veel geld er uiteindelijk naar onder zoek gaat „Het is in ons belang dat die programma's ongeschon den doorgaan", zegt Anne Flier- man, bestuursvoorzitter van de Universiteit Twente. Hij is voorzit ter van het 3TU-samenwerkings- verband. De huidige onderzoeksprogram ma's dreigen volgens Flierman stil te vallen. „De besluitvorming in Europa schiet al niet op. Verder moet je in zo'n traject andere par tijen zoeken. Dat vraagt tijd." Universiteiten moeten van Europa samenwerken. Dat doen ze in zoge heten calls, waarin ze partners zoe ken. De drie TU's vrezen dat er de komende tijd geen nieuwe calls worden uitgeschreven omdat de begroting niet rond is. Komen ze er wel, dan duurt het weer een tijd voordat ze van start kunnen gaan. Flierman: „Wij vrezen het uitblij ven van calls en dat brengt de con tinuïteit van ons werk in gevaar. En dat terwijl we de afgelopen tijd juist de weg naar Brussel beter heb ben weten te vinden." Het kabinet heeft 260 miljoen eu ro extra uitgetrokken voor verster king van wetenschappelijk onder zoek op het gebied van topsecto- ren. Met de minister gaan de TU's daarover in overleg. Ook willen ze bekijken hoe ze meer Europees geld kunnen binnenhalen. „Wij hebben daar samen met de minis ter een gezamenlijk belang in", stelt Flierman. Alle universiteiten komen op ach terstand te staan als programma's stilvallen. Professor Hans van Duijn, rector van de TU Eindho ven, schat dat de TU/e door stil stand van programma's voor een waarde van 10 tot 20 miljoen euro aan onderzoek mist Volgens Van Duijn is het moeilijk de betekenis daarvan uit te leggen. „Het is geen bedrag dat je mist. Je hebt ook geen extra uitgaven. Het gaat om de continuïteit van onder zoek." ROTTERDAM - Plastisch chirurgen en oogartsen pleiten voor een ver bod op het afsteken van vuurwerk door consumenten. Volgens de Vereniging voor Plastische Chirur gie en het Oogheelkundig Gezel schap tonen de cijfers van de afge lopen jaarwisseling het belang van zo'n verbod aan. Beide organisaties zeiden dat giste ren in een reactie op een rondgang van de NOS langs afdelingen Spoedeisende Hulp van Neder landse ziekenhuizen. In 82 van de in totaal 96 afdelingen kwamen in totaal 637 vuurwerkslachtoffers binnen. Dat zijn er tientallen meer dan vorig jaar, toen bij alle afdelin gen samen 576 gewonden werden binnengebracht. Het is niet de eerste keer dat medi ci zich tegen de verkoop van consu mentenvuurwerk verzetten. Na de jaarwisseling 2008-2009 namen de Nederlandse oogartsen een motie aan waarin ze zich verzetten tegen het afsteken van vuurwerk door le ken. Oogarts Tjeerd de Faber herhaalde gisteren tegenover de NOS de woorden die hij vorig jaar ook al liet optekenen: „Zoals ik ieder jaar opnieuw zeg: de situatie in Neder land is zo absurd dat het aantal oogletsels door vuurwerk tijdens twee jaarwisselingen gelijk staat aan het totale aantal beschadigde ogen bij alle soldaten uit de Vere nigde Staten die in Irak hebben ge vochten." Volgens de organisatie van oog heelkundigen kunnen veel slacht offers voorkomen worden als men sen een speciale vuurwerkbril dra gen. Consumenten zijn echter hardleers, constateert de organisa tie. Vorig jaar raakten 21 ogen blind als gevolg van vuurwerk. Hoeveel mensen bij de laatste jaar wisseling blijvend het zichtsvermo- gen van minstens één oog moeten missen, is nog niet duidelijk. Vaak zijn de slachtoffers omstanders. De vereniging van plastisch chirur gen meldde gisteren dat er meer mensen blijvend letsel aan de han den hebben overgehouden dan vo rig jaar. De organisatie pleit vooral voor een strengere aanpak van ille gaal vuurwerk. Vorig jaar vroegen de chirurgen om betere voorlich ting. PAUL KUSTERS door Lucien Baard De mededeling van direc teur Thomas Jendges was zaterdagmiddag kort en zakelijk: neuro loog Jansen Steur is per direct ont slagen uit de Klinikum am Gesund- bronnen in Heilbronn. Ze hadden niet geweten dat de neuroloog in Nederland wordt vervolgd voor mishandeling van zijn 1\ventse pa tiënten en mogelijk ook verant woordelijk is voor een zelfmoord van een vrouw. In Nederland mag hij zijn vak niet meer uitoefenen. „We zijn geschokt", zegt hij. Vrij dagavond trok hij zijn conclusie al: Jansen moest sofort weg. De En- schedeër, die in de Duitse pers al als de dr. Frankenstein uit Neder land wordt omschreven, was 'erg aangedaan', zegt Jendges. Hij heeft kort van enkele mensen afscheid genomen en heeft de kliniek vrij dag al verlaten. Gisteren, een dag later, gaf Jendges tegenover een lokale krant toe dat het ziekenhuis aanwijzingen had gekregen over de strafvervolging van Jansen Steur en zijn uitschrij ving uit het Nederlandse artsenre- gister. Hij weet niet welke perso nen daarvan op de hoogte waren. „Ik wist het in ieder geval niet", al dus Jendges. Omdat Jansen Steur niet was veroordeeld en er geen ar restatiebevel tegen hem liep, be sloot de afdeling personeelszaken dat hij toch mocht blijven werken. Bij het ziekenhuis hebben zich in het weekeinde talrijke verontruste patiënten gemeld, bang dat er mis schien bij hen ook wat fout zou zijn. De komende dagen worden de dossiers van alle patiënten waar Jansen bij betrokken was nog eens nader bekeken. De Tukker was in Heilbronn werk zaam als 'arts-assistent'. Dat bete kent volgens Jendges dat hij onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4