zeeland! 15 Verhuizing Het wordt stil bij Den Berg eenmaal geen kaarsje branden aanvaring Tholen Enorm complex blijft leeg 'Op een natte spons kun je nu Duitse schipper r r 9 vaart door na HAARWERKEN Kapsalon de Jonge maandag 7 januari 2013 Niet alleen de antikrakers moeten uit het complex Huize den Berg verhuizen, ook de op een na laatste groep cliënten verhuist morgen naar 's-Heer Arendskerke. Een groot binnenplein, omgeven door straatjes en paadjes, paviljoens en therapiegebouwen en daaromheen tal van hui zen, blijft nagenoeg leeg achter. Gebruik door woningzoe kenden, zoals het afgelopen jaar gebeurde, kan niet meer. De schoorsteen rookt van zorgcenten en dat mag niet Morgen wonen er op het enor me terrein van Huize Den Berg, de instelling voor mensen met een verstandelijke beperking van De Zuidwester, nog maar tien cliënten. De rest, inclusief de antikrakers, is dan verhuisd. door Mieke van der Jagt De crisis, ingewikkel de regels en een ho peloos verouderd verwarmingssys teem zorgen ervoor dat het erg stil wordt bij Huize Den Berg in Goes. Het immense terrein tussen de Stoofstraat, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Nieuwstraat en Ramusstraat, loopt leeg. Vandaag moeten alle antikrakers, zo'n tien huishoudens, verhuisd zijn. Morgen vertrekt een groep van tien oudere cliënten naar mooie, nieuwe groepswoningen bij Poelwijck in 's-Heer Arendsker ke. Tien cliënten blijven er dan over in de oorspronkelijke villa Huize Den Berg aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat. Zij zullen op termijn ook vertrekken, maar waarheen en wanneer weet nie mand. De grote groep mensen met een verstandelijke beperking die de vil la, de woningen en de paviljoens decennia lang hebben bevolkt is twee jaar geleden al vertrokken naar een nieuw, fris woongebouw aan de Rommerswalestraat in Goes. Naar het complex, tientallen woningen, therapievoorzieningen, recreatieruimten en een grote bin nenplaats, wordt begerig gekeken door projectontwikkelaars. Maar zolang de Zuidwester nog gebruik maakt van het complex kan er wei nig gebeuren. De zorginstelling schakelde na het vertrek naar de Rommerswa lestraat een antikraakbureau, Ad Hoc, in. Een tiental huishoudens en de band Racoon vonden er een goedkoop en comfortabel onderko men. Maar daaraan is een abrupt einde gekomen. Vorige maand kre gen de antikrakers te horen dat ze per 7 januari vertokken moesten zijn. Huize Den Berg heeft een zorgbestemming en wonen mag er dus officieel niet. De gemeente Goes zou daar op termijn wel een mouw aan kunnen passen, maar dan is er nog het probleem van het ministerie van Volkshuisves ting. Den Berg en dan vooral de verwarming van het complex, drukt op de begroting van een zorginstelling en dat in flinke ma te. In feite rookte de schoorsteen van de antikrakers van zorggeld en niet zo'n klein beetje ook. Het he le complex wordt verwarmd door een heel grote kachel en aparte ver warming van individuele ruimten is nauwelijks te regelen. „Het zou wel kunnen", zegt Ge rard Verkerke, die al half decem ber zijn huishouden en atelier naar 's-Heer Arendskerke verhuis de. „Ad Hoe zou er dan bovenop moeten zitten om de verwarming te regelen, maar dat is een club uit de Randstad. Ik heb het al vaker gezegd, het beheer zou veel dich terbij geregeld moeten worden. De gemeente en De Zuidwester zou den samen tot een soort beheers- model moeten kunnen komen. Want het is eeuwig zonde van al die ruimten. Naast Woningen en ateliers zou je er een fantastisch cultureel centrum kunnen maken. Een werkplaats waar vanalles kan gebeuren, zo middenin de binnen stad." Marco, die sinds maart in het koetshuis woont, haalt zijn schou ders op. Hij moet terug naar zijn moeder. „Maar het is antikraak, en dan weet je dat dat kan gebeuren." Vrijwilliger Ad Lamain brengt een van de laatste bewoners van Den Berg terug na een uitstapje. Het koetshuis, ook de panden achter de volgende zes gevels horen bij Den Berg. door Mieke van der Jagt 's-heer arendskerke - De bijzon dere tentoonstelling Winterlicht, die van 12 tot 26 januari zou wor den gehouden in de tuin De Bun der in 's-Heer Arendskerke, is uit gesteld tot volgend jaar. De grond in de bijzondere siertuin is veel te nat. Het bestuur van De Bunder, on der aanvoering van kunstenaar Ge rard Verkerke, heeft de beslissing met pijn in het hart genomen. Ver kerke: „Alles ligt klaar. Iedereen die meedoet, jonge kunstenaars, muzikanten en technici, stond te popelen om te beginnen. Maar de grond is zo verzadigd van water, het is gewoon niet veilig. We heb ben, naast de statische tentoonstel ling die toch al in de tuin is, digi taal aangestuurd licht, waarbij we ook performances met muziek en vuur zouden doen. Het hele feest is gemaakt op het licht van januari tussen vier en negen uur: de inval lende schemering tot het pikdon ker. Maar door de uitzonderlijke re genval is de tuin een soort natte spons. Daarin kun je niet veilig met elektriciteit werken en de to ren die we wilden bouwen kan on voldoende stabiliteit krijgen. Nog afgezien van de onveiligheid; be zoekers zouden na een dag al in een modderbad terechtkomen. Af gelasten, of eigenlijk uitstel, was de enige optie, hoe pijnlijk ook. Je kunt op een natte spons nu een maal geen kaarsje branden." De organisatoren waren niet de enigen die naar 12 januari uitke ken. Heel veel mensen hadden al een kaartje gekocht. Verkerke ver zekert dat die mensen kunnen kie zen: hun geld terug of het kaartje bewaren tot volgend jaar. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling dan wel doorgaat. Over het doorschuiven van subsi dies en sponsorgelden naar 2014 moet De Bunder nog overleggen. tholen - De waterpolitie heeft op het Hollands Diep zaterdagoch tend een Duitse schipper van een containerschip aangehouden, die eerder 's nachts op het Schel- de-Rijnkanaal bij de Tholense brug een aanvaring had veroor zaakt. Het Duitse schip voer ver der, terwijl er een flinke scheur in de huid zat, boven de waterlijn. Het containerschip, dat gevaarlijke stoffen vervoerde, botste bakboord op bakboord op een Nederlandse tanker die in tegengestelde rich ting voer. Doorvaren na een aanva ring is strafbaar. Hoewel er een flinke scheur in de boeg zat, zijn er geen stoffen uitgestroomd. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118j512074 www.kapsalondejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45