zeelandI 15 Geen zondagse run op supermarkten in Goes op eerste openingsdag Gedekte tafeltjes voor de ganzen Muziek aan en fik er in Speellijst 'Laten we zuinig zijn op wat we nog hebben' Drukte en pluimen tijdens nieuwjaarsfeest maandag 7 januari 2013 Endrik en Jannekee, ofwel het echtpaar Henk en Leni Blom in Schouwse dracht, aan de bak tijdens de door de dorpsraad gehouden Nieuwjaarsrecep tie in het verenigingsgebouw in Sirjansland foto Dirk-Jan Cjeltema Vandaag treedt het duo op in Kerkwerve. Later deze week volgen nog optredens in Duinoord en voor de ouderen$oos in Burgh-Haamstede en in Serooskerke voor de Anbo. Op de foto links het dorpshuis in Noordgouwe, vlak voor de zaal volloopt Zeshonderdvijftig jaar gele den is Noordgouwe ge sticht. Ze hebben er hon derd jaar over gedaan om de kerk te bouwen. Ze hebben er vijfhon derd jaar over gedaan om hier een school, winkeltjes enzovoorts te krijgen. En wij hebben in vijftig jaar zo'n beetje alles afgebroken. Laten we zuinig zijn op wat we nog hebben". Dat was de boodschap die Her man Mol van de stichting Vrien den van de Driekoningenkerk gis teren meegaf tijdens de nieuw jaarsreceptie in Noordgouwe. Die receptie, die de vriendenstichting samen met de dorpsraad Noordgouwe/Schuddebeurs op po ten zette, werd druk bezocht. Tot grote vreugde van Mol en voorzit ter Ineke van Dijke van de dorps raad, die haar vreugde uitte over het bloeiend verenigingsleven van Noordgouwe en het opgeknapte dorpshuis. Het was de derde gezamenlijke re ceptie, die voor het eerst op zon dag werd gehouden. Mét een op treden van Endrik en Jannekee. Aan de dorpsraad van Sir jansland de eer Endrik en Jannekee als eerste voor 2014 te strikken. „Omdat mensen het leuk vinden", weet dorpsraad voorzitter Bram van der Graaf Met 61 mensen die de moeite na men elkaar een hand te schudden tijdens de nieuwjaarsreceptie vrij dag kon hij tevreden zijn. „Prima zaak voor zo'n kleine kern." Dorps raadvoorzitter Leone van der Sar uit Dreischor gebruikte haar toe spraak zaterdag tijdens het nieuw jaarsfeest om alle mensen die zich voor het dorp inzetten, een pluim te geven. Zoals de initiatiefnemers achter de goedbezochte volwasse nenontmoetingsplek (VOP). door Mieke van der Jagt GOES - Vele varkens maken de spoeling dun. Dat gold gisteren voor de supermarkten in Goes, die voor het eerst allemaal op zondag open mochten. Waar in december de klanten op zondagen tegen vier uur 's middags in flinke aantallen stonden te wachten bij Albert Heijn en de Jumbo, leek het nu aanmerkelijk rustiger. Want ook bij Dirk van den Broek en bij de Agrimarkt konden de klanten nu terecht. Het lijkt erop dat het aan tal mensen dat boodschappen doet op zondag, niet echt stijgt met het aantal op zondag ge opende winkels. Zo veel is er dan ook niet veran derd. In vergelijking met voorgaan de jaren zijn er twee winkels meer open. Discounters als Aldi en Lidl houden de deuren op zondag ge woon dicht. Niettemin heeft de handtekenin genactie van ChristenUnie/SGP in Goes al tweeduizend verklaarde te genstanders van de opening op zondag opgeleverd. De reformatorische partijen in Goes willen er alles aan doen om het besluit van het Goese college van burgemeester en wethouders terug te draaien, al heeft de ge meenteraad er in meerderheid de zegen over gegeven. En die twee duizend handtekeningen, zo meldt de website van Christen- Unie SGP, zjjn alleen nog maar van mensen die over internet be schikken. De Goese fractie wil ook nog met gewone handtekeningen lijsten de ronde doen. Fractievoorzitter Carel Bruring van GroenLinks in de gemeente raad van Goes, heeft op twitter een aantal kanttekeningen ge plaatst bij de actie van zijn colle ga-raadsleden. Voorzover hij kan nagaan komt nog geen derde van alle handtekening van mensen uit de gemeente Goes. De reformatori sche fractie heeft een sterk staaltje van mobiliseren ten beste gegeven, want een groot deel van de onder tekenaars komt zelfs niet uit Zee land. Het is vooral de gemeente Reimerswaal die onder de onderte kenaars goed vertegenwoordigd is. Onder het winkelend publiek be staat vanzelfsprekend weinig be zwaar tegen de zondagse bood schappen. Jacolien Hajé uit Goes heeft kennisgenomen van de hand tekeningenactie. In de rij voor de kassa bij Albert Heijn stelt ze vast dat het al wat drukker begint te worden. „Vol gens mij doen er veel meer dan tweeduizend mensen op zondag boodschappen." De brandweer zorgde voor het vuurtje, de Witte van Haemstede voor de muziek. Op een veldje aan de Vlasakkers ging zaterdag, met tientallen toe schouwers op gepaste afstand, de fik in de stapel kerstbomen die eerder die dag was verzameld. foto Jacob Schipper door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Het is druk met gan zen op Schouwen-Duiveland. Bos wachter Dirk Fluijt vermoedt dat er tienduizenden ganzen in de re gio verblijven. Dat heeft te maken met het riante voedselaanbod. Door alle nattigheid hebben de boeren minder geploegd, waar door landbouwproducten op het land zijn achtergebleven. „Winter wortel, bieten en aardappels", somt Fluijt op. „Is er geploegd dan kunnen ze daar niet meer bij, maar nu is hun tafeltje gedekt." Dat heeft als voordeel dat de vo gels weinig oog hebben voor pro ducten als wintertarwe en gras. Maar het kan als nadeel hebben dat ze met hun platvoeten de grond dichtstampen, wat weer niet bevorderlijk is voor de water afvoer op het land. Kolganzen, grauwe gahzen en klei ne rietganzen foerageren bij de boer. Maar ook gras- en algeneters als brand- en rotganzen laten zich veelvuldig - in veel grotere aantal len dan normaal - zien, stelt Fluijt. Daarnaast is bij Zonnemaire een groep kleine zwanen - herkenbaar aan het gele patroon op hun sna vel - neergestreken. Schouwen-Duiveland is een be langrijke regio voor de kleine zwaan, schrijft Jan-Willem Ver geer in het winternummer van de Sterna; het tijdschrift van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. Hij brengt de gan zen- en zwanenpopulatie in de buurt in beeld, aan de hand van tellingen die maandelijks worden verricht. Daaruit blijkt dat dat het aantal in Nederland overwinteren de kleine zwanen sinds de eeuw wisseling afneemt en dat ook het aantal kleine zwanen dat Zeeland bezoekt de laatste jaren daalt. Op Schouwen neemt dat aantal de laatste jaren echter weer toe. Was het aandeel van deze regio in 2006/2007 in de Zeeuwse popula tie nog zo'n 10 procent, in 2009/2010 en 2010/2011 werd de 50 procent overschreden. Vergeer: „Wie zich realiseert dat in "sommige jaren bijna 100 procent van de wereldpopulatie in Neder land verblijft, snapt dat dit een ver antwoordelijkheid met zich mee brengt." De groep kleine zwanen die bij Zonnemaire is neergestreken. De soort is herkenbaar aan gele plekken op de snavel. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39