261 sport Groothuis beleeft minuut vol ongeloof Adwin Hoondert kijkt ogen uit in Dakar Rally Van der Haar vergaloppeert zich op paardenrenbaan in Rome Hoondertde Dakar Rally hui™ wielershow Mark Tuitert grijpt overal raak DE ROSA maandag 7 januari 2013 PISCO - Adwin Hoondert, zijn monteur Jacco op 't Hof en naviga tor André Haanemaijer keken za terdag hun ogen uit bij de start van de Dakar Rally. Heel Lima, de hoofdstad van Peru met zo'n vier miljoen inwoners, leek uitgelopen om naar de start van de zwaarste rally van de wereld te kijken. Zelfs president Ollanta Humala en zijn vrouw Nadine Heredia waren pre sent „Man, man, man, wat een enorm spektakel is dat hier", aldus Adwin Hoondert. „Tijdens de podiumce remonie voelden we ons erg ver eerd. We genieten er enorm van", keek de uit Hoedekenskerke af komstige coureur na de eerste etap pe terug. Daarin ging het van Lima voorna melijk via het strand naar het ruim tweehonderd kilometer zui delijker gelegen Pisco. Slechts der tien kilometer telde mee voor het klassement. In die proef door het zand kreeg de DAF-truck van Hoondert problemen met de stuurbekrachtiging. Die viel uit en Hoondert liep wat achterstand op. Hoondert: „Het stuur is drie keer uit m'n handen geslagen. Maar wa rempel, het is gelukt. Dit was echt helemaal nieuw voor mij." De equipe finishte op bijna twaalf minuten van winnaar Gerard de Rooij, de door alle wateren gewas sen Dakar-rijder in zijn Ive- co-truck. Zondag was het afzien voor de ral lyrijders. De etappe Pisco-Pisco had een lengte van 327 kilometer, met daarin in totaal 137 kilometer zand. Sommige trajecten werden bemoeilijkt door zandduinen. De truck van de Nederlander Hans Stacey, een van de favorieten voor de eindzege, ging op z'n kant en moest veel tijd inleveren. Veel an dere deelnemers kwamen vast te zitten in het mulle zand. De Ne derlander Alex Brusselers was een van de eerste uitvallers. Hij ging met zijn quad over de kop en brak zijn schouder. De twee trucks van het Venco Ral lyteam deden het rustig aan. De chauffeurs Frans van Lankveld en Adwin Hoondert hadden dit afge sproken. Van Lankveld is bezig aan zijn vierde Dakar, Hoondert debuteert. Hij heeft nog nooit door zand gereden met de vracht wagen, laat staan dat hij een zand duin van tientallen meters hoog heeft genomen. Van Lankveld bleef daarom bij Hoondert, om hem te kunnen assisteren. Zondag waren ze goed op weg om de fi nish te halen. Ze hadden bij het sluiten van de krant vijf van de ze ven controleposten gepasseerd. Van Lankveld had al af moeten re kenen met een kapotte turbo slang. Met tape werd die hersteld. Trucker Gerard de Rooy was al lang binnen. Hij won ook de twee de etappe. De aanvoerder van het Petronas Iveco-team legde de etap pe af in 3 uur en 59 seconden, een minuut sneller dan Ales Loprais (Tatra) uit Tsjechië. Vandaag wacht een nog zwaardere etappe, aldus organisator ASO, met nog meer zand en nog meer duinen. De lengte is 324 kilometer, met daarin enkele gevaarlijke afda lingen en beklimmingen. Stefan Groothuis mag zich voor de zesde keer Nederlands kampioen sprint noemen. Trucker Gerard de Rooy is de Dakar Rally overtuigend begonnen. foto Paolo Aguilar/EPA Stefan Groothuis prolongeert op miraculeuze wijze zijn titel op het NK sprint. De Gelderlander eindigt op de afsluitende 1000 meter met een tijd van 1.10,36 'slechts' als derde, maar ziet zijn voornaamste concurrenten veel tijd verliezen. GRONINGEN - Het kostte een mi nuut voordat Stefan Groothuis zich zondag in Groningen liet over tuigen: hij was voor de vijfde keer op rij Nederlands kampioen sprint. De eerste vinger die zijn kant op wees, was die van Gerard van Velde, coach van het concurre rende beslist.nl: „Volgens mij ben jij het." Stefan Groothuis wilde er niet aan. Ook niet toen zijn eigen trai ner Bjame Rykkje het zei. Maar een paar opgetrokken wenkbrau wen, opgehaalde schouders en ver baasde blikken later, durfde hij toch voorzichtig zwaaiend het ijs op. Groothuis miste de hele eerste sei zoenshelft door een virusinfectie. Pas woensdag maakte hij zijn ren tree op de skate-off om World- Cupplekken op de 1500 meter. Daar werd hij tweede achter Mark Tuitert. Vier dagen later stond de wereldkampioen alweer op de hoogste trede. Als toonbeeld van degelijkheid scoorde Groothuis het hele week end een dikke voldoende. „Ik dacht al een paar dagen: ik voel me goed, maar ik word geen Ne derlands kampioen. Nu ben ik het wél. Al wist ik na afloop eigenlijk zeker dat ik het niet was..." De BrandLoyalty-rijder mag over twee weken in Salt Lake City zijn wereldtitel verdedigen. Dat is een groot goed voor hem, net zoals de eer dat hij samen met sprintico nen Gerard van Velde en Jan Bos de lijst met winnaars mag aanvoe ren. Ze werden alledrie zes keer na tionaal kampioen. ,„Dat betekent wel iets." Achter de degelijke Groothuis maakten de overige fa vorieten allemaal op enig moment brokken. Michel Mulder, die met zilver achterbleef, deed dat op zijn favoriete 500 meter, met een mis ser in de eerste bocht. ,„Die was cruciaal. Ik dacht om de winst mee te doen en dan word ik op de 500 meter zo naar huis gereden..." Ploeggenoot Hein Otterspeer zag Mulder uit zijn ooghoeken bijna vallen en vloog zelf ook bijna uit de laatste binnenbocht. Ronald Mulder blies zichzelf op in de laat ste 1000 meter, nadat hij de 500 in de voor Groningen fabelachtige tijd van 35,23 had gewonnen. „Dit doet even zeer." Toen de rook bo ven de puinhopen was opgetrok ken, stond daar nog Mark Tuitert. Ook Tuitert miste het halve sei zoen, door een ribbreuk. De twee de helft ziet er voor de olympisch kampioen rooskleurig uit. Dankzij een ijzersterke kilometer mag hij als vierde naar het WK in Ameri ka. „Ik heb alles losgelaten: de dood of de gladiolen." Hein Otterspeer, die als nummer drie ook een WK-ticket in de wacht sleepte, maar had ingezet op een titel, putte er een wijze les uit: „Op het moment dat het moet, de allerlaatste kans, flikt Mark Tuitert het. Daar kan ik een voorbeeld aan nemen." Michel Mulder vond het minder. ,„Het WK op de snelste baan ter wereld, dat wordt genieten. Het enige dat jammer is, is dat mijn broer net buiten de boot valt. Met Mark heb ik er een teamgenoot bij, maar mijn broer ligt me toch nader aan het hart." GRONINGEN - Een week geleden had hij nog helemaal niks. Mark Tuitert had in november wegens een ribblessure de NK afstanden ge mist en daardoor ook de eerste reeks wereldbekerwedstrijden. De geboren Holtenaar stond daarom voor de 'week van de waarheid' vol selectiemomenten. Tot zijn vreug de greep hij driemaal raak, met als absolute uitschieter een ticket voor het WK sprint. De olympisch kampioen op de 1500 meter eindigde dankzij een ij zersterke 1000 meter op zondag als vierde in het eindklassement, het geen hem een startbewijs oplever de voor de mondiale titelstrijd sprint, later deze maand in Salt La ke City. Zijn zege op de laatste 1000 meter (1.10,13) leverde hem een wereldbekerticket op voor de 1000 meter en dat lukte hem enke le dagen eerder ook al bij de ska- te-off op de 1500 meter. „Het was vandaag de dood of de gladiolen", zei hij. „Ik heb alles los gelaten en ben er vol voor gegaan." door Ad Pertijs ROME - Na weken vol stroperig slijk en bagger troffen de veldrij ders in de wereldbekercross van Rome plots weer een supersnel parkoers. Marianne Vos greep de droge omloop op en rond de Ro meinse paardenrenbaan aan om haar grote concurrente Katie Compton het snot voor de ogen te rijden. „Als het droog is, kun je dit parkoers vergelijken met dat van het WK in Louisville", wees bondscoach Johan Lammerts op het tikkie dat Vos gisteren moge lijk heeft uitgedeeld aan de Ameri kaanse krachtpatser Compton. Vos had de afgelopen weken in de modder zo nu en dan moeite met de sterke Amerikaanse. Als er hard gereden kan worden, is het wel duidelijk dat de technisch veel vaardigere Nederlandse nog altijd ongrijpbaar is voor de leidster in de wereldbeker. Bij de mannen kon Lars van der Haar na alle modder eindelijk la ten zien waar hij staat op de trajec ten die hem veel beter liggen. Op de renbaan reed hij rond als een veulen dat eindelijk de wei weer in mag. Na een sterke openingsron de nam Van der Haar even voor half-koers vooraan het commando over van Niels Albert. Nog geen honderd meter verder lag hij ech ter op de grond. „Ik ging iets te hard door de bocht", lichtte hij het moment waarop hij zich verga loppeerde toe. „Ik viel niet hard, maar het podium kon ik verge ten", schetste Van der Haar de schade van de tuimeling. „Albert vroeg me om over te nemen en omdat ik het gevoel had dat het de slag was, deed ik dat ook." Het bleek inderdaad ook dé slag te zijn. Kevin Pauwels gebruikte het selecte kopgroepje als springplank naar de zege. Zijn ploeggenoot Klaas Vantornout greep door een aflopende ketting net naast de tweede plaats. Die was nu voor we reldkampioen Albert. Sven Nys was de grote verliezer van de dag. De Belg bleek nog al tijd niet hersteld van de bronchitis die hem op nieuwjaarsdag aan de kant hield. Nys overweegt nu ko menden zondag het Belgisch kam pioenschap over te slaan. Van der Haar finishte als zesde: „Op zich is het niet vreemd dat ik zo sterk reed. Dit is de periode waarin ik goed had willen zijn. Maar eerlijk gezegd, blijkt dat ik nu toch veel beter ben dan ik had durven denken." De Rabo-renner is vastberaden om volgende week in Tilburg Lars Boom te onttronen als nationaal kampioen. ui Wil -De Rosa, FSC, Sensa, Marchisio, Northwave www.huissoonsport.nl Patijnweg 84 Goes 0113-228308 .30-21.30 za 12 januari 9.00-16.30 Show adres Amicitia Schimmelpennickstraat 14 Kloetinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26