141 zeeland 'Bordje kan direct in de container' 'Volgende keer wordt curlingbaan overdekt' De wens: een iets grotere ijsbaan 'Verzet van buiten Goes tegen zondagsopening' Shantykoor neemt Gouden Zuidwester in ontvangst Energierekening Scheldejazz in Terneuzen van ondergang gered 'De curlingcompetitie begon als een grapje, maar is een ongekend succes geworden' maandag 7 januari 2013 WESTKAPELLE - Die kan direct de container in, zegt een van de vier taxateurs als hij zaterdag in het Pol derhuis in Westkapelle een bord ziet dat voorzichtig door een me vrouw wordt uitgepakt. Zij lacht wat zuur en zegt tegen hem dat ze nu absolute zekerheid heeft dat het waardeloos is. Zaterdag is het een drukte van be lang in het Polderhuis. Veel druk ker dan bedrijfsleider Ivo van Beek huizen had durven hopen toen bij een vrijwilliger het idee opkwam om een soort 'Tussen Kunst en Kitsch' te houden in Westkapelle. De hele middag komen er mensen naar het Dijk- en Oorlogsmuseum om hun spullen te laten taxeren. Zo ook de 25-jarige Maarten uit Westkapelle die te horen krijgt dat een Duitse helm, gevonden in de schuur van zijn opa, nog wel zo'n 500 euro waard is. Maar dan moet hij er wel voor zorgen dat het kin- bandje heel blijft, waarschuwt de taxateur als de Westkappelaar het bandje over de helm wil trekken. Hij is niet van plan die helm te koop aan te bieden, zo zegt hij des gevraagd. In de schuur lagen ook Duitse onderscheidingen en een mouwembleem. Hoe ze daar pre cies terecht zijn gekomen, weet hij niet. Hij denkt dat een Duitse sol Velen lieten zaterdag in het Polderhuis in Westkapelle hun waardevolle spullen taxeren. foto Izaak Verkeste daat ze heeft laten liggen tijdens de bevrijding van zijn dorp. Ada van Hoof dacht dat zij mis schien een echte Josef Israels in haar huis had hangen. De taxateur ziet echter in een fractie van een seconde dat het om een reproduc tie gaat. Zij is niet teleurgesteld, zo zegt ze na die keuring. En tot haar verrassing blijken twee kleine beeldjes juist heel wat waard te zijn. Bram Weststrate uit Westkapelle weet sinds zaterdag dat de twee oude boeken die zijn moeder bezit heel wat geld waard zijn. Een eeu wenoud reisboek over Azië met prachtige, maar wel beschadigde il lustraties, kan wel eens zo'n dui zend euro opbrengen. Een zeventiende-eeuws werk over Michiel de Ruyter is volgens de taxateur mogelijk driehonderd eu ro waard. Weststrate weet nog niet wat zijn familie met die boe ken gaat doen. Mogelijk worden ze in bruikleen gegeven aan een mu seum, zo zegt hij. Hij kan zich nog goed herinneren dat hij als jonge jongen ze alleen mocht inzien als zijn vader hielp. Zijn grootvader heeft ze ooit gekocht. Voor zover Weststrate weet was die grootva der geen verstokte reiziger. „Mis schien wel een lezer." De exploitant van de ijsbaan weet dat hij binnenkort waarschijnlijk een flinke energierekening krijgt omdat de ijsmachine de afgelopen weken hard heeft moeten draaien om de ijsbaan in conditie te houden. Na vier weken is de ijsbaan weer verdwenen van de Markt in Mid delburg. Eind dit jaar komt hij echter terug, zo verzekert Pa trick Gabrielse van Vita Event. Deels overdekt en met een ijs- helling, zodat de kleintjes er met een tube af kunnen glijden. door Emile Calon De curlingcompetitie op de Middelburgse ijsbaan ondervindt eind dit jaar geen hinder van regen. Volgens Patrick Gabrielse van Vita Event wordt de Middelburgse ijs baan dan deels overdekt 'zodat het 'gooien' met die zware stenen met hun karakteristieke handvat ge woon door kan gaan, ook als het regent'. Gabrielse kijkt met gemengde ge voelens terug op de afgelopen we ken. Voor de ijsbaan was het geen ideaal weer. Redelijk wat regen en ongebruikelijk warm, zodat er min der is geschaatst dan in voorgaan de jaren. Hoeveel minder weet hij nog niet exact, omdat hij nog niet de beschikking heeft over alle cij fers. Maar wel weet hij dat hij bin nenkort waarschijnlijk een flinke energierekening krijgt omdat de ijsmachine de afgelopen weken hard heeft moeten draaien om de ijsbaan in conditie te houden. Maar hij constateert ook dat de ijs baan een begrip is geworden voor de Middelburgers. Het was de zevende keer dat op de baan op de Markt geschaatst kon worden en de ondernemer ziet heel wat mensen die elke keer weer langs komen om daar te schaatsen. De curlingcompetitie begon als een grapje tussendoor maar is een ongekend succes geworden. Dit sei zoen deden maar liefst zeventig teams mee aan die wedstrijd. „Met heel veel plezier", aldus de onder nemer. Die competitie moest de afgelo pen weken enkele malen stil wor den gelegd omdat het te hard re gende. „Om die reden willen we eind dit jaar, als de ijsbaan weer te vinden is op de Markt, een deel van de baan overdekken." Ook verklapt hij dat er dan een kleine helling komt waar de jeugd met behulp van opgeblazen bin nenbanden vanafkan glijden. In wintersportlanden is dat glijden op 'tubes' volgens hem erg popu lair. Het kan volgens hem een ma nier zijn om meer bezoekers naar de Middelburgse ijsbaan te trek ken. Wethouder lohan Aalberts laat ook weten dat hij tevreden is over de opzet van Winterstad in Mid delburg. De combinatie van ijs baan met een aantal kramen op De Helm is volgens hem goed be vallen. Hij benadrukt dat dit de manier is om een evenement op te zetten. „En evenementen heb ben we nodig om bezoekers naar Middelburg te trekken. Daar profi teert vervolgens iedereen van." Zaterdag en zondag werd er nog gebruikgemaakt van de ijsbaan. Onder anderen door de veer tienjarige Veronique de Pachter en haar vriendin Jessica de Milliano. De beide meiden vinden het niet leuk dat de ijsbaan er vanaf van daag niet meer is en dat ze weer elf maanden moeten wachten, zo vertelden ze zaterdagmiddag. Ze gaven aan dat ze elk seizoen wel te vinden waren op de schaatsbaan, maar dat er feitelijk niets gaat bo ven schaatsen op natuurijs. De af gelopen jaren kon dat een aantal maal. Dankzij de lessen op de schaatsbaan konden ze probleem loos over het natuurijs zwieren, al dus de twee vriendinnen. Zondagmiddag was het opvallend druk op de schaatsbaan. Rens Vis ser (15) was met een aantal klasge noten aan het schaatsen op de baan. „We wilden de laatste keer nog eens lekker schaatsen", aldus de jonge Middelburger. Hij en zijn vrienden hopen dat, net als vorig jaar, er nu nog een echte vorstpe riode aankomt zodat ze weer op natuurijs kunnen schaatsen. Want dat, zo vertelden ze, is toch het leukst, aldus George Rijkse. Vol gens hem is zijn schaatsploeg)e van klasgenoten heel vaak aanwe zig geweest op de schaatsbaan. „Lekker 's avonds even schaatsen. Even je lekker uitleven en daarna bij iemand thuis een filmpje kij ken. Leuk toch." George en Rens zijn blij dat de ijs baan eind dit jaar weer terug te vinden is op de Markt in Middel burg. Hun wens: „Een iets grotere baan." GOES - Vele varkens maken de spoeling dun. Dat gold gisteren voor de supermarkten in Goes, die voor het eerst allemaal op zondag open mochten. Waar in december de klanten op zondagen tegen vier uur 's mid dags in flinke aantallen stonden te wachten bij Albert Heijn en de Jumbo, leek het nu aanmerkelijk rustiger. Want ook bij Dirk van den Broek en bij de Agrimarkt konden de klanten nu terecht. Het lijkt erop dat het aantal mensen dat boodschappen doet op zondag niet echt stijgt met het aantal op zondag geopende winkels. Zo veel is er dan ook niet veranderd. In vergelijking met voorgaande jaren zijn er twee winkels meer open. Discounters als Aldi en Lidl hou den de deuren op zondag gewoon dicht. Niettemin heeft de handte keningenactie van Christenunie SGP in Goes al tweeduizend ver klaarde tegenstanders van de ope ning op zondag opgeleverd. De reformatorische partijen in Goes willen er alles aan doen om het besluit van het Goese college terug te draaien. GroenLinks in de gemeenteraad van Goes heeft op twitter kanttekeningen geplaatst bij de actie. Nog geen derde van al le handtekeningen zou van men sen uit de gemeente Goes zijn. TERNEUZEN - Het Scheldejazz Festi val in Terneuzen is gered. Het is de organisatie gelukt een nieuw be stuur te formeren waar Schelde jazz mee vooruit kan. De redding kwam volgens voorzit ter René de Groot echt maar net op tijd. „Het scheelde weinig of we moesten Scheldejazz in zeer af geslankte vorm laten doorgaan." De organisatie was eind vorig jaar afgeslankt tot drie personen, te weinig om een volwaardige 41e editie van het muziekevenement op poten te zetten. De roep om nieuwe bestuursleden bleek uitein delijk succesvol, de organisatie be staat nu weer uit vijf personen. ELLEWOUTSDIJK - Het Kerkje van El- lesdiek, zojuist aan het dertiende seizoen begonnen, heeft gistermid dag de 50.000ste bezoeker verwel komd. Het was Jack Goudswaard uit Middelburg die naar Ellewouts- dijk was afgereisd om een concert van het shantykoor 't Veerse Scheepstuig te beluisteren. Toen Goudswaard binnenstapte klikte de teller van de vrijwilliger bij de deur op 50.000 en daarop werden de bloemetjes en het zoge naamde Ellesdiekkistje uit de kast gehaald. In het miniveilingkistje zitten appels, andere streekproduc ten en een paar aardige boekjes over Ellewoutsdijk en het Kerkje. Dat draait nu al twaalf seizoenen met groot succes in de culturele agenda van Zuid-Beveland. Als centrum voor vriendschap, oecu mene en streektaal biedt het Kerk je van Ellesdiek concerten, ten toonstellingen, vieringen in streek taal en ook meezingmiddagen. Tij dens het concert van 't Veerse Scheepstuig kreeg het Walcherse shantykoor de Gouden Zuidwes ter uitgereikt. Tijdens een festival voor shantykoren in Midden Ne derland, afgelopen zomer, zongen de mannen van 't Veerse Scheeps tuig met afstand het beste. De in middels gegraveerde zuidwester kregen ze zondag in Ellewoutsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14