'Overlast beperken bij «yyj: wf||en bewaren dijkwerk Bru voor nageslacht' Gemeente gaat verder met 'Gat' Gemeente Kapelle gaat op de Franse toer s Dijkversterking langs Bruinisse en Stoofpolder Molens zijn beeldbepalende objecten, maar het blijkt moeilijk er molenaars voor te vinden' T aarlijks stelt de Stichting Renes- I se een bedrag van 150.000 euro beschikbaar voor het verwer ven en instandhouden van monu menten. Ook in 2013 zullen we zo mogelijk weer enkele nieuwe ob jecten aankopen", laat voorzitter Erenst weten. Hij zegt nog geen concrete monumenten te kunnen noemen en hij benadrukt dat de organisatie ook zeker niet overal 'ja' op zegt. 'Elk verzoek tot overna me wordt serieus beke ken, maar we zeggen zeker niet overal 'ja' op' IN ZEELAND HET LAATSTE NIEUWS... Renger Erenst, voorzitter Stichting Monumenten. door Joeri Wisse bruinisse - Projectbureau Zeewe ringen doet er alles aan om de overlast tijdens de dijkversterking bij Bruinisse binnen de perken te houden. Het werk aan het dijkvak dat het dichtst bij het dorp ligt, moet volgens planning nog voor juli achter de rug zijn. De aannemer die de dijkverster king tussen de Vissershaven en de voormalige Veerhaven Zijpe uit voert, begint in maart met de ver betering van de dijkbekleding langs de Stoofpolder en de Vlucht- haven. Omdat het stormseizoen pas op 1 april is afgelopen, moeten de dijk werkers wel tot die datum wach ten voordat de glooiing mag wor den opengebroken. Rond 15 april beginnen de werk zaamheden rond de Langedam. Dit is een relatief klein stuk dijk, maar vanwege de aanwezigheid van bedrijven langs dat deel van de Vissershaven en de Reparatieha ven is het volgens het projectbu reau geen ideale plek voor dijkver sterking. Om overlast te voorkomen, zijn met de aanwezige bedrijven afspra ken gemaakt. De werkzaamheden kunnen volgens Anneke McGo- vern van projectbureau Zeewerin gen zo worden uitgevoerd dat de bedrijven, waaronder de scheeps werven, kunnen doordraaien. Wel zullen bepaalde paden, wegen en delen van de havens worden afge sloten voor fietsers en wandelaars. Het havenplateau van de Vissersha ven blijft toegankelijk. Zowel het werk aan de Langedam als langs de Stoofpolder zijn vol gens planning 29 juni klaar. Zo blijft de overlast in de zomer voor Bruënaren, toeristen en gebruikers van de groepsaccommodatie in de Stoofpolder beperkt. Het strandje dat er nu ligt, moet vanwege de dijkversterking wor den afgegraven. Zodra het werk klaar is, komt er nieuw zand. Een deel hiervan zal naar verwachting wegspoelen, zodat na verloop van tijd het strandje weer de oorspron kelijke omvang aanneemt. Ook wordt er een trap aangelegd om comfortabeler het strandje te berei ken. Aan de dijk in de Vluchthaven is de aannemer langer bezig, naar verwachting tot 1 november. Tus sen 15 juli en 1 november wordt ook een klein stukje dijkbekleding in de oude veerhaven (ter hoogte van het restaurant) versterkt. Als het gehele traject onder han den is genomen, wordt door de aanleg van een onderhoudspad langs de Vluchthaven en de Stoof polder de buitendijkse fietsroute weer een stukje verlengd. Nu houdt het pad op bij Zijpe, straks kunnen fietsers doorrijden tot aan de Boomdijk. Dinsdag 22 januari om 19.30 is er een informatieavond in het dorpshuis. Voor meer informatie zie ook: www.zeeweringen.nl door Melita Lanting nieuwerkerk - De gemeente Schouwen-Duiveland probeert een intentieovereenkomst sluiten over de invulling van het Gat van Nieuwerkerk met projectontwikke laar De Stolp Projecten. Dat blijkt uit antwoord op schriftelijke vra gen van de CDA-fractie. De gemeente borduurt daarmee voort op een besluit uit 2010. Toen is vastgelegd dat de C1000 in Nieu werkerk mag verhuizen naar 'het Gat' en dat de Aldi zich daar ook zou kunnen vestigen. Nieuwkomer Aldi had daar des tijds wel oren naar en was al be gonnen met het bouwen van een tijdelijke vestiging op 'het Gat'. De rechter vernietigde echter de bouwvergunning, omdat in de oude detailhandelsstructuurvisie stond dat er geen ruimte was voor een extra supermarkt in Nieuwer kerk. Vervolgens is de Aldi op een ande re locatie gaan zitten, waar het be Wat is erfgoed? Iets stoffigs? Iets ouds, iets wat al lang voorbij is? „Welnee, erfgoed geeft karakter en identiteit aan Schouwen-Duive land", zeggen de makers van de 'No ta Integraal Erfgoedbeleid'. In een se rie van vier afleveringen wordt de no ta belicht: Deel IV door Ali Pankow Wij willen beeldbepa lende panden en ob jecten op Schou wen-Duiveland zo goed mogelijk bewaren voor het nageslacht." Die woorden sprak Renger Erenst vorig jaar bij de offi ciële overdracht door de gemeente van de panden Oudestraat 23, 25 en 27 in Bruinisse. De Bruse Oud heidskamer en het Visserijmu seum zijn erin gevestigd. Erenst is voorzitter van de Stich ting Renesse én van de dochteror ganisatie Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland. Die bereidheid van een private par tij geld te investeren in 'bewaren voor het nageslacht' komt het ge meentebestuur uiteraard goed uit. Wethouder Wim Stouten gebruik te het woord 'prettig' bij die over dracht van de Bruse musea. „Zij hebben het beste voor met dit soort panden en bovendien geldt de voorwaarde dat de gemeente het eerste recht van terugkoop heeft als er in de toekomst iets zou veranderen", aldus Stouten. Het behoeft geen toelichting dat de Stichting Monumenten tot de gesprekspartners behoorde ter voorbereiding van de gemeentelij ke Erfgoednota. Deze dochter van de Stichting Renesse werd 'gebo ren' in 2002 en heeft de afgelopen elf jaar een waardevol bezit aan grotere monumenten en kleinere beeldbepalende objecten opge bouwd. Administrateur Dick Kooman van drijf zonder problemen in kon trekken. Daarna is de detailhandelsstruc tuurvisie aangepast. In deze con cept-nota staat dat zowel de C1000 als de Aldi samen naar 'het Gat' kunnen verhuizen. Volgens het college zijn de gevol gen van deze beslissing voor de su permarkten in Oosterland en Brui nisse niet in te schatten omdat er geen recent onderzoek is gedaan naar koopgedrag en omzetcijfers niet bekend zijn. Het kan wel ten koste gaan van de centrumfunctie van Bruinisse. Het CDA vraagt zich af of het voor gestelde beleid soms ten koste gaat van de ontwikkelingen in Bruinis se. Onderdeel is de verplaatsing van Albert Heijn. Als dat niet door gaat, kan het volgens het college wel van invloed zijn op het cen- trumplan. Het college verwacht dat de ont wikkeling in Nieuwerkerk de win kel van Oosterland onder druk zal zetten. de Stichting Renesse memoreert dat het begon met de aankoop van het monumentale stadhuis in Brouwershaven. De nieuwe ge meente wilde de oude gemeente huizen bij voorkeur afstoten voor dat het nieuwe raadhuis in Zierik- zee werd betrokken. Alleen op die manier kon worden voorkomen dat er dubbele kapitaal- en exploi tatielasten betaald moesten wor den. „Waar mogelijk zoeken wij wel naar een commerciële exploitatie. Het voormalige stadhuis in Brou wershaven bijvoorbeeld wordt nu al jaren als kantoorruimte aan der den verhuurd", zegt Kooman. Andere aankopen volgden in de loop der jaren: de Stads- en Com- merciewerf aan de Vissersdijk in clusief Grandcafé De Werf in Zie- rikzee, de Plompe Toren bij Koude- kerke, de Uitkijktoren in Burgh-Haamstede en de Transfor matortoren in Dreischor. Verder kocht de stichting vijf travaljes aan, evenals het zogeheten Koepel tje in Scharendijke. Gemeente, maar ook groeperingen als dorpsraden en particulieren we ten de Stichting Monumenten met regelmaat te vinden. Elk ver zoek wordt serieus genomen, door Frank van Cooten kapelle - Om de connectie tussen Frankrijk en Kapelle meer te bena drukken, houdt de gemeente dit jaar naast de herdenking van de Franse gevallenen op 18 mei te vens een aantal Frans getinte cultu rele activiteiten. Vrijdagavond 19 mei is een chan sonavond gepland in de Vroone, waar ook de burgemeester van Orry-la-Ville muzikaal van zich laat horen. Op zaterdag is in de dorpskerk de opening van de zomertentoonstel- ling waaraan ook kunstenaars uit Frankrijk, de Franse school bij maar de mogelijkheid tot commer ciële exploitatie telt zwaar mee bij de beslissing tot wel of geen aan koop. „Zo voelen we niks voor het overnemen de gemeentelijke mo lens. Het zijn beeldbepalende ob jecten, maar de moeilijkheid zit voor ons in het vinden van mole naars die ze willen exploiteren. Ook het voorstel tot overname van gebouw De Driehoek in Zierik- zee hebben we na intensief onder zoek afgewezen", vertelt Erenst. Hij kan zich helemaal vinden in de intentie van de Erfgoednota om het verleden 'beleefbaar te ma ken'. Volgens hem speelt zijn ei gen stichting al jaren in op de be hoefte daaraan. Als voorbeeld noemt hij de Plompe Toren die jaarlijks 30.000 bezoekers trekt. Ook de travaljes op de diverse dor pen laat de stichting meer tot de verbeelding spreken door er tij dens dorpsfestijnen of met Open Monumentendag eens een paard te laten beslaan. 'De Stichting Renesse is een orga nisatie die met de opbrengsten uit haar commerciële exploitaties en haar beleggingen 'goede doelen' op Schouwen-Duiveland onder steunt', vermeldt de eigen website. Betekent het bestaan van zo'n ka pitaalkrachtige organisatie nu een vangnet voor hetgeen de gemeen te laat vallen in het kader van cul tureel erfgoed? „Nee, ik denk dat het woord 'hand reiking' beter op zijn plaats is. Be houd van sporen uit het verleden en het benutten en beleven ervan kost veel geld. Dat zul je dus met elkaar moeten doen. Het past in onze doelstelling daar waar moge lijk een bijdrage aan te leveren", zegt Erenst. De bundeling van kennis en erva ring binnen het te vormen Plat form Cultureel Erfgoed juicht hij dan ook toe. Het eerste gesprek daarover staat voor half januari ge pland. Den Haag en lokale kunstenaars een bijdrage zullen leveren. Waar schijnlijk presenteert de gemeente dan ook een wandelroute rond de Franse slag. Kapelle zou het leuk vinden als ook andere organisaties en bedrij ven zich bij deze activiteiten in Franse sfeer zouden aansluiten. De bakkers zouden bijvoorbeeld croissants in de aanbieding kun nen doen, de slagers paté en de Caisson zou een menu Orry-la-Vil le kunnen voeren in mei. In Kapelle liggen ruim tweehon derd Franse soldaten begraven die in Nederland het leven lieten tij dens de T\veede Wereldoorlog. Carla Schönknecht wordt de nieuwe gedeputeerde voor de WD. Kijk op www.pzc.nl/video Kijk voor het laatste nieuws uit de re gio op de internetsite van de PZC. Ga naar www.pzc.nl TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98