m 33 reizen :o: 630 km De Britse regio Wales oogt als een groot openluchtmuseum, vindt Ronald Speijer, De tijd heeft er stilgestaan of heeft op zijn minst een stuk trager gelopen dan in de rest van de wereld. Nederlandse golfers kunnen er kennismaken met het golfspel in de puurste zin van het woord. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 januari 2013 Aan de Ierse zee wordt.golf ge speeld zoals het ooit is be dacht door Schotse herders, die met de kromming van hun stok steentjes in de ho len van konijnen sloegen en zo de basis legden voor de hedendaagse golfsport. Met 177 banen waarvan er veel langs de 1.200 kilometer lange kustlijn liggen, is Wales een waar paradijs voor golfers met alle handicaps. De Welshmen houden vast aan de eigen Keltische taal en koesteren het verleden. Ze voeren nog altijd plaatsnamen die voor buitenstaanders niet uit te spreken zijn. Ook de golfbanen hebben namen waar je tong van in een kramp schiet. Reken er niet op protserige nieuwbouw, valei parking of kleedkamers met open haard, maar op eenvoudige onderko mens, stammend uit de tijd dat de baan werd aangelegd en dat is in veel gevallen meer dan 100 jaar geleden. Al zijn de golfbanen in de loop van decennia wel steeds mooier geworden. Vasthouden aan traditie en geschiedenis is wel de charme van golfen in het Britse konink rijk. Hier worden helden gemaakt en herinneringen geboren. Naast een veelheid aan inland courses, golfbanen die niet aan de kust liggen, ko men de meeste bezoekers voor de ultie me uitdaging van het spelen op de zoge heten links. Het duingebied dat is gesi tueerd tussen zee en vruchtbare land bouwgrond dat de link wordt genoemd, is bij uitstek geschikt om als golfbaan te dienen. De natuur heeft er in de loop van miljoenen jaren de basis voor deze golfbanen gecreëerd waar later de archi tecten slechts de plek voor de tees en greens mochten bepalen. Het is de ultie me uitdaging van mens tegen natuur, want naast de moeilijkheidsgraad van de golfbaan spelen de elementen een cruciale rol in het al dan niet binnen brengen van een goede score. Hier speel je in weer en wind het echte, pure golf. De Porthmadog Golf Club, gelegen aan de voet van de bergen van Snowdonia en de baai van Tremadog is een mooi voorbeeld van zo'n natuurlijke links. De baan die in 1900 werd aangelegd, gaat na de eerste negen holes op grillig heide land over in natuurlijke links en is een test voor zelfs de meest geoefende gol fer. De 346 meter lange, par-4, veertien de hole is de meest spectaculaire van de baan. Een hoge duinenrij die de Himala ya wordt genoemd, blokkeert het zicht naar de fairway, maar voordat de bal daar overheen komt, moet eerst een na tuurlijke bunker worden overbrugd. Dan hebben we het alleen nog maar over de afslag. De uitzichten vanaf de ho ger gelegen tees zijn adembenemend en bieden een panorama zoals je dat op een Nederlandse golfbaan zelden tegen komt. Opmerkelijk detail is dat de leden van de Porthmadog Golf Club compen satie betalen aan boeren in de omgeving voor het geval een van de grazende koeien of schapen wordt geraakt door een afzwaaiende golfbal. Vlakbij Porthmadog ligt het uit 1894 stammende Royal St David's die, vol gens kenners, de moeilijkste par-69 lay-out van de wereld heeft. Deze links- baan, gelegen aan de voet van het uit de dertiende eeuw stammende kasteel van Harlech, ligt op wat eens zee was. Als de wind hier waait, wat bijna altijd het ge val is, dan komt die steeds uit een ande re richting. Het geeft de baan een extra moeilijkheidsgraad. Het eenvoudige clubhuis telt een bar die uit twee strikt gescheiden delen bestaat. In het deftige deel bevinden zich de in clubjasje gestoken leden. In het andere deel, de Spike Bar, is het een stuk sober der. Daar vertoeven de gasten en spelers die zich nog niet hebben omgekleed. Ook hier is de enige luxe het met impo sant, glimmend zilverwerk gevulde kabi net waarin bekers en andere trofeeën uit een roemrijk verleden staan te glim men. Voor wie in Noord-Wales het echte rui ge linksgolf wil meemaken, is de baan van Nefyn 8c. District Golf Club de ultie me uitdaging. De golfbaan is 100 jaar ge leden ontstaan door bezoekers van de Ty Coch Inn, een traditionele pub op een eerder geïsoleerd klein stukje strand op The Point. Aan het eind van dit schiereiland, onder het genot van veel lo kale biersoorten, ontsproot het idee van De in Noord-Wales gelegen Porthmadog Golf Club is een test voor de meest geoefende golfer, foto Ronald Speijer dit ruige stuk land een van de mooiste en uitdagendste golfbanen van het Brits Koninkrijk te maken. 8 van de 27 holes liggen dan ook op The Point. Nog steeds dalen golfers na het spelen van de 16e hole af naar de Ty Cocch Inn voor een hartversterking, alvorens ze de lange weg naar het op het hoogste punt gelegen clubhuis ondernemen. De tees en greens op dit schiereiland overbruggen stukken ruige Ierse Zee en als bijkomende moeilijkheid het openba re voetpad dat naar de uitkijkpost op het uiterste puntje van The Point loopt. Het ontwijken van nietsvermoedende wandelaars is zowat moeilijker dan het bedwingen van de golfbaan. Grote, onge lukken hebben zich hier tot nu toe nog niet voorgedaan, al is voorzichtigheid wel geboden. Golfen in Noord-Wales is een avontuur lijke uitdaging en is uitstekend te combi neren met een verblijf in een van de ve le, in pittoreske dorpjes gelegen hotels, waar uitstekende maaltijden worden ge serveerd. Als je toch in de buurt bent, loop dan even in Conwy langs het klein ste huis van Groot-Brittannië en fotogra feer op het eiland Anglesey dat station netje met de langste naam van Europa. Wie van ruimte en luxe houdt, is over nachten in een van de grote hotels aan de boulevard van Llandudno een optie. Hier heeft de tijd echt stilgestaan. Op het strand rijden kinderen op ezeltjes of leven helemaal mee met de voorstelling van Jan Klaassen en Katrijn in de antie ke poppenkast die op de boulevard staat. Een bezoek aan Noord-Wales is een trip langs memory lane die de bezoe ker nog lang zal heugen. ijrj Reageren? reizen@depersdienst.nl Hemelsbreed ligt Wales zo'n 630 kilometer verwijderd van Utrecht. Maar omdat je de Noordzee moet oversteken, ben je best wat uurtjes onderweg met de auto. Ga je met het vliegtuig, dan ben je er binnen twee uur. Informatie over reizen en accommodaties vind je op www.visitwales.nl. Op www.golfasitshouldbe.com vind je veel informatie over golfen in Wales. Wil je meer weten over de bezochte golfbanen, kijk dan op: www.royalstdavids.co.uk,www.nefyn-golf-dub.co.uk, www.conwygolfdub.com,www.vlgc.co.uk en www.porthmadog-golf-dub.co.uk. Ierse Zee ANGLESEY GROOT-BRITTANNIE Porthmadog j GolfClub Llandudno Cowny Liverpool Londen NL THÊ Porthmadog POINT T Royal St. Davids Is Baai van -7-- Tremadog Nefyn District I GolfClub I WALES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81