www.dejongintra.nl 81 buitenland Parlementsleden VS willen onderzoek Shell Speculatie over echte toestand gezondheid Hugo Chavez DE BESTE BUSREIZEN! Geheime besprekingen Turkse regering en Öcalan De Turkse regering voert in het geheim gesprekken met de gevangen Koerdenleider Abdullah Öcalan. Kan dit het einde van de strijd bete kenen? Vier meningen. Can (23) Bilge (30) Berlijn j 5-daagse busreis Vertrekdata van mei t/m oktober riejgngintra,n|/bfj?erQ3 Sissi, Strauss en Sachertorte 6-daagse busreis Vertrekdata van februari t/m november deionaintra.nl/bfwer>02 Het Alpbachtal en de Achensee 8-daagse busreis Vertrekdata van mei t/m augustus deiongintra.nl/bbmst01 Inclusief stadswandeling met Nederlandssprekende stadsgids Costa Bra va 10-daagse busreis Vertrekdata van april t/m oktober dgjpngiotra,nJ/bbti>sQ1 Italië, Oostenrijk en Slovenië Kroatische Bloemenrivièra 8-daagse busreis 10-daagse busreis Vertrekdata van april t/m september Vertrekdata van april t/m oktober dejongintra.nl/bbcppQ1 - Nu al gegarandeerd vertrek! o.a. 29/4,13/5,27/5,24/6 en 15/7 bel 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau ©jp* n Voor «Mlf* reiren geldr. -toonde prijzen zijr» per persoon o,b v. 2 personen. &L exclusief rv<'ii[H).ko-,ien Bijdfiigo Ceiamiteitertfonds 2.S0per boeking zaterdag 5 januari 2013 WASHINGTON - Leden van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden die zich hebben verenigd in een coalitie voor milieu eri duurzame energie, hebben opgeroepen tot onderzoek naar de booractivitei- ten van Shell irr de Golf van Alas ka. In de nacht van maandag op dins dag strandde het boorschip Kulluk op het eiland Sitkalidak, nadat het was losgeslagen van zijn sleepka bels. 'Het stranden van het boorschip laat zien hoe groot de risico's zijn van het boren in het Noordpoolge bied', laat de coalitie weten op haar website. De coalitie, bestaande uit 45 pro gressieve leden van het Huis, pleit voor een onderzoek van het minis terie van Binnenlandse Zaken in samenwerking met de Amerikaan se kustwacht naar de risico's van oliewinning. De Congresleden ver wijzen in hun oproep naar eerdere incidenten van Shell, spreken over blunders en noemen die 'alarme rend'. Diverse milieuorganisaties hebben de overheid gevraagd alle boorvergunningen in de poolgebie den op te schorten en geen nieu we vergunningen meer te verstrek ken. Donderdag maakte Shell be kend zelf het incident te onderzoe ken. Het incident met de Kulluk maakt volgens Charles Clusen, de direc teur van Nationale Parken, duide lijk dat Shell er niet klaar voor is om in de Arctische regio naar olie te boren. Natuurbeschermingsorganisaties vragen de Amerikaanse regering om de vergunningen die Shell heeft voor olieboringen en onder zoek daarnaar, in te trekken. Na tuurbeschermers vinden dat de omstandigheden in het Arctisch gebied te moeilijk zijn om naar olie te boren. De risico's voor de natuur zouden te groot zijn. wmmKmmmmmmm door onze redactie buitenland CARACAS - Volgens berichten uit Latijns-Amerikaanse kranten gaat het slecht met Hugo Chavez. De president van Venezuela zou ern stige ademhalingsproblemen heb ben als gevolg van een longinfec tie. Volgens vice-president Nicolas Maduro is Chavez zich bewust van zijn situatie. De president onderging begin de cember op Cuba een vierde opera tie in verband met kanker. Daarna ontstond het probleem met de lon gen. Chavez zou volgende week donderdag opnieuw worden inge zworen als president, hij werd in oktober 2012 voor de vierde keer gekozen. Het lijkt zeer onwaar schijnlijk dat dit gaat gebeuren in Venezuela zelf, de mogelijkheid wordt wel geopperd dat dit in het ziekenhuis in Havana zal plaats hebben. In heel Latijns-Amerika wordt druk gespeculeerd over de gezond heid van Chavefc. Vanuit het Mira- flores-paleis in Caracas wordt de bevolking van Venezuela opgeroe pen vooral geen geruchten en leu gens te geloven. Sinds zijn operatie is de leider echter niet meer in het openbaar verschenen. De minister van Informatie, Er nesto Villegas, zegt dat misinfor matie over Chavez deel is van een 'psychologische oorlog' die door zijn tegenstanders in de media wordt gevoerd. Leden van de oppositie in Venezu ela zeggen dat er onenigheid be staat tussen vice-president Madu ro en de voorzitter van het parle ment, Diosdado Cabello, over wie de taken van Chavez mag overne men als hij de macht permanent moet neerleggen. Cabello sprak de geruchten direct tegen. „Daar kan men nog 2000 jaar op wachten", was zijn reactie bij terugkeer uit Cuba, waar zowel hij als Maduro bij de zieke president waren ge weest. door onze correspondent Jessica Maas Huilende moeders, dode soldaten en dode Koer dische guerrillastrij ders. Oorlogskoppen in de kranten. Voor jongeren in Tur kije is het dagelijkse kost, ze weten niet beter. De strijd met de PKK, die al aan 40.000 mensen het le ven heeft gekost, sleept al dertig jaar voort. De Turkse regering voert, zo werd onlangs bekend, in het geheim gesprekken met PKK-leider Abdullah Öcalan die sinds 1999 gevangen zit. Turkije hoopt een einde te maken aan de geweld sp iraal. Zonder Öcalan geen vrede, stellen analisten. Een aantal pleit ervoor zijn levenslange straf om te zetten in huisarrest. Die gedachte maakt veel Turken witheet van woede. De Koerdische kwestie verdeelt het land - ook na dertig jaar - nog tot op het bot. Onder jongeren is hoop op een oplossing ver te zoe ken. „Een oplossing voor het Koerdi sche probleem? Ik geloof niet dat die er gaat komen. De gesprekken met Öcalan maken geen verschil. Deze strijd duurt al dertig jaar en dat gaat de komende dertig jaar ge woon zo verder. Ik heb geen pro blemen met Koerden, maar er zijn erbij die ons land willen opdelen. Zij willen zich afscheiden, dat zijn voor mij terroristen. En zij worden gesteund door de VS. Zolang die steun niet ophoudt, verandert er niets. Als Atatürk nog geleefd had, dan zou hij er alles aan doen om het probleem echt op te lossen. Dat weet ik zeker." „Dertig jaar lang is geprobeerd dit probleem met wapens op te los sen. Dat werkt niet. Wanneer ge sprekken met Öcalan vrede bren gen, dan moeten ze met hem pra ten. Maar er zijn veel mensen in dit land die helemaal geen vrede willen, fanatiekelingen. Bovendien wordt er veel geld verdiend aan de oorlog. Denk alleen maar aan de wapens. Ik ben verre van hoopvol. Erdogan wil alleen de boel wat sus- 'Erdogan wil alleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8