700 km rri 27reizen Het departement Mayenne doet niet veel bellen rinkelen. Veel Nederlanders kennen dit deel van Noordwest- Frankrijk nauwelijks. Theo Zandstra ging op ontdekkingsreis over het water. O O Kaart nummer 310 is geen verkooptopper in het assor timent wegenkaarten van Michelin. De departemen ten Mayenne, Orne, Sarthe, die op deze kaart staan, trekken geen hordes toeristen. Het is een garantie voor rust. „Iedereen rijdt aan ons voor bij", zegt een inwoner van Mayenne schouderophalend. „Wat wil je: we zit ten ingesloten tussen trekpleisters daar, daar en daar." De man wijst drie kanten op: Bretagne, Normandië en Loire. Dat toeristen wel in drommen de naburige streken bezoeken, spijt hem allerminst. „Het is wel lekker rus tig zo. Ook daarvoor woon ik hier." Vermijd als rustvinder de 24 uur van Le Mans, de autorace die op 22 en 23 juni aanstaande voor de negentigste keer verreden wordt. Want dan is kalm te eventjes ver te zoeken in en rond de grootste stad van de regio. Daarmee is wel meteen de grootste rustverstoor der genoemd. Want enkele drukke ver bindingswegen en provinciesteden als Laval en Alen^on daargelaten, is het hier landelijk gebied. De stilte regeert. Dit heuvelachtige deel van Frankrijk is belangrijk in akkerbouw en melkvee teelt. In Laval zit de hoofdvestiging van de Europese zuivelgigant Lactalisse, producent van onder meer de kazen van het merk Président. De regio her bergt echter ook honderden kasteeltjes en prachtige landgoederen, sfeervolle dorpen, uitgestrekte bossen en nationa- Crote foto: Ultiem onthaasten in een bootje over de watertjes van het onbe kende Franse departement Mayenne. Kleine foto: Na een signaal met onze scheepstrompet opent de sluiswach ter de sluis. foto's GPD le parken. Fietsen en paardrijden zijn in deze regio erg populair. Wij beslui ten het gebied per boot te verkennen. Watersport in deze regio is beperkt van omvang. Verwacht hier geen water vlaktes of machtige rivieren. Wel traag- stromende, deels gekanaliseerde, ondie pe rivieren die slingeren langs groene heuvels en door landerijen met wui vend graan en kauwend vee. Wij stappen aan boord in Chenillé- Changé, een schattig gehucht met 150 inwoners, net over de grens van Mayenne, in het departement Maine- et-Loire. Bezoek in het dorpje aan de oever van La Mayenne vooral het stok oude Le petit café voor een ochtendkof fie of een blanc sec. De minuscule kroeg annex kruidenier biedt ook vers stokbrood, voor wie op tijd is. We nemen 's ochtends de eerste sluis, stroomopwaarts richting Chateau-Gon- tier. De bocht vanaf de steiger maakt de manoeuvre direct tot een vuurproef die'we goed doorstaan. Moeilijker dan dat wordt het niet. Alle sluizen die we passeren, worden bediend. En het is nog gratis ook. De société van het toeristische waterwegen net zorgt voor onderhoud en perso neel. Na een korte luchtstoot uit onze oranje, plastic scheepstrompet komt de sluiswachter kalmpjes aangelopen of-gefietst om het schutten te verzor gen. Uit de korte beleefdheidsgesprek jes maken we op dat er hier maai wei nig Nederlanders komen. En dat sluis wachters langs de Mayenne niets ver dienen, 'maar dat ze ook niet over werkt raken'. We doen graag mee aan de ultieme onthaasting. Tussen de middag is een van de sluizen anderhalf uur dicht. We maken van de gelegenheid gebruik om te lunchen. Afmeren mag bijna' overal, maar voor sommige oevers zijn pik- haak en loopplank niet overbodig. Tegen de avond valt de stilte echt op. Het geruis van water is al wat we ho ren. De zakkende zon en de voortdu rend flitsende zwaluwen versterken de romantiek. We ontkurken een flesje pommeau. Dit verrukkelijke roodkope ren drankje lijkt op tawny port. Het wordt gemaakt van calvados en appel most, ofwel ongefermenteerde cider, en rijpt 30 maanden op eikenhout. De optrekkende kou deert ons niet. De volgende ochtend tuffen we in de richting van Laval en wenden na een paar dagen de steven. We passeren lief lijke dorpjes, bruggen met wapperende vaandels, vriendelijk zwaaiende hengel- sporters en enkele fietsers op het jaag pad. Om de zoveel kilometer wacht een sluis, met vaak een eeuwenoude watermolen ernaast. Schilderachtig, ge regeld wat vervallen, maar ook trots versierd met allerhande felgekleurde bloemen. Heerlijk. Frankrijk vanaf het water. Reageren? reizen@depersdienst.nl B. DLD. Parijs 1 LA MAYENNE Mayenne LA MAYENNE FRANKRIJK ZW Laval IT. Chateau-Gontier SPANJE :o: Het departement Mayenne ligt op ruim 700 autokilometers van Utrecht. De rivie ren Mayenne en Sarthe zijn met elkaar verbonden via de zui delijker gelegen rivie ren Maine en Oudon (en de stad Angers). Ze vormen tezamen een bevaarbaar ge bied van pakweg 300 kilometer. Op di verse plekken kunnen boten worden ge huurd, voor een dag of enkele weken, het gehele jaar door. Een speciaal vaarbewijs is niet nodig. Een door snee schip voor twee volwassenen en twee kinderen huur je voor een midweek in het voorjaar voor minder dan 600 euro, exclu sief brandstof. Zie ook www.maine-an- jou-rivieres.com. Meer informatie over de streek vind je op www.mayenne-tou- risme.com. reizen@wegener.nl ~1 024-3650360 Zaterdag 5 januari 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75