I D Isssl 024-3650360 2. 5 reizen zen@wegener.nl Zaterdag 5 januari 2013 Foto's van links naar rechts: De imposante uit steen ge beeldhouwde tiki's. Vis hangt te drogen in de ha ven van Taiohae op Nuku hiva. Het graf van Paul Gauguin in Atuona op Hiva Oa. foto's Jaap van Splunter selen. Centraal hierbij staan de marae's, de belangrijkste religieuze plekken op het ei land waar de inwoners, veelal priesters, heilige ceremonies organiseerden. Alles werd hier geofferd om de goden gunstig te stemmen: van groenten en fruit tot men sen. De inwoners waren tot begin twintig ste eeuw ook nog eens menseneters. Jean-Pierre heeft een eenvoudige verkla ring voor het kannibalisme: „Er waren nauwelijks beesten op het eiland, dus at men elkaar maar op. Maar met de komst van de missionarissen werden ook dieren geïmporteerd, waardoor er weer voldoen de voedsel aanwezig was." We staan voor een holle boom bij de archeologische plaats Kamuihei. „Dat was een gevangenis waarin de verliezers van een stammen- oorlog werden opgesloten", verduidelijkt Jean-Pierre. „Het lot van de gevangenen was niet best. Ze werden onthoofd en het lichaam en het hoofd werden in een gat in de grond bij een marae gegooid." Zo staan we te kijken bij een van die marae's, waar tegenwoordig de begroeiing de overhand heeft genomen. Alsof het gruwelijke verle den begraven is. De vlucht van Nuku Hiva naar het iets kleinere Hiva Oa duurt een half uurtje, maar is een aaneenschakeling van hoogte punten. In vogelvlucht is het ruige lava landschap nog beter zichtbaar. Ook hier is het zoeken naar een vlak stukje waar het vliegtuig kan landen, een avontuur op zich. Als ik me meld bij mijn hotel is de ontvangst vriendelijk. En in het Neder lands, of beter gezegd in het Vlaams. „Ja, ik denk dat ik de enige op de Markiezen ben die Nederlands spreekt." De mor moon Robert heeft als zendeling twee jaar in België gewoond en is blij dat hij weer eens Nederlands kan spreken. Gebroken weliswaar, maar het voelt toch meteen als thuis. Eenzelfde gevoel moeten de Franse im pressionistische schilder Paul Gauguin en de Belgische chansonnier, componist en tekstschrijver Jacques Brei ook hebben ge had toen zij hier arriveerden. In 1891 ver trok Gauguin naar de tropen om te ont snappen aan de Europese beschaving en aan alles wat kunstmatig en conventioneel was. Hij had hierbij het beeld van de edele wilden voor ogen en wilde zich afzetten tegen de burgerlijke maatschappij. Hij ver bleef eerst op Tahiti en vertrok daarna voorgoed naar Hiva Oa. In 1903 stierf hij er, ziek van syfilis en een zwak hart. Hij werd begraven op het kerkhof in Atuona, de enigë plaats van betekenis op Hiva Oa. In een graf enkele meters verderop ligt Jac ques Brei. Zijn chansons werden klassie kers in het genre. Brei was niet alleen vu rig op het podium, maar leidde ook een heftig leven. In 1967 zei hij het podium vaarwel, trok met zijn zeilboot de wereld in en vestigde zich uiteindelijk in 1976 met zijn tweede vrouw op Hiva Oa. Definitief, want vier pakjes Gitanes per dag eisten hun tol en in 1978 overleed hij aan long kanker. Beide kunstenaars worden herdacht op Hi va Oa. In het centrum van Atuona staat het Maison de Jouir. In dit museum han gen verschillende replica's van werken van Paul Gauguin. De originele werken wer den na de dood van de schilder naar Frankrijk verscheept. Ook voor Brei is een museum ingericht, waar bijhvoorbeeld het vliegtuigje Jojo staat waarmee hij zich tussen de eilanden verplaatste. Voor beide kunstenaars werd dit paradijsje niet alleen hun thuis, maar ook hun laatste rust plaats. Het was de Markiezen zien en ster ven. Dat gaat mij iets te ver, maar het valt zeker niet mee om de Markiezen weer te verlaten. fw Reageren? reizen@depersdienst.nl De Markiezeneilanden lig gen 1.500 kilometer ten noorden van Tahiti en vor men een van de meest afge legen gebieden ter wereld. De belangrijkste eilanden zijn Hiva Oa en Nuku Hiva, die hemelsbreed op zo'n 14.300 kilometer van Ne derland liggen. De aanvlieg- haven voor een bezoek is Papeete op Tahiti (www.air- newzealand.eu) Daar van daan vlieg je in ruim drie. uur door naar de Markiezen met Air Tahiti (www.airtahi- ti.aero). De beste tijd voor een bezoek aan de Markie zeneilanden is tussen juni en oktober. Er zijn geen bij zondere eisen ten aanzien van verplichte vaccinaties voor toeristen. Het betaal middel is de Cour de Franc Pacifique (CFP). EU-burgers hebben voor een verblijf van maximaal dertig dagen genoeg aan een paspoort, dat nog tenminste zes maanden geldig is. Er is slechts een beperkt aantal accommodaties voor handen, met name in de budgetklasse. Een uitzonde ring zijn de luxe Pearl Re sorts (www.pearlre- sorts.com). Kijk voor meer informatie op de websites www.tahiti-tourisme.pf of www.pacificislandtra- vel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73