reizen Halsoverkop verliefd op eiland van Frans- Tahiti is het bekendste Polynesië, maar de Markiezeneilanden zijn fascinerender en mooier. Schrijvers, schilders en zangers werden er verliefd op. Jaap van Splunter weet dat het ook voor normale stervelingen moeilijk is deze paradijselijke verleiding te weerstaan. AZE vs MARKIEZENEILANDEN Nuku Hiva Ua Huka Grote Oceaan Taiohae Markiezeneilanden Grote Oceaan Atuona 1 ■mm gmmmS O AUSTRALIË ZUID Ua Pou AMERIKA Hiva Oa J NW-ZEELAND Tahuata Zaterdag 5 januari 2013 Jjfc&w reizen@wegen< de Markiezen Slechts een stipje in de onmetelijke Grote Oceaan verwierf wereldwijd vooral bekendheid ten tijde van de Franse atoomproeven bij Mururoa, en heeft: met het hoofdeiland Tahi ti een ware toeristische trekpleister. Maar bei de eilanden staan nu net niét synoniem met het mooiste wat de archipel te bieden heeft. Daarvoor moet je vanuit dé hoofdstad Papee te op Tahiti nog drie uur vliegen naar de Markiezeneilanden. Dat voelt met recht alsof je richting het einde van de wereld gaat. De eilanden van de Markiezen rijzen als don kergroene versterkte burchten op uit het diepblauw van de Grote Oceaan, vlakbij de evenaar. Slechts zes van de twaalf eilanden zijn bewoond. De bekendste zijn Nuku Hiva en Hiva Oa. Een bezoek aan de Markiezen maakt al snel duidelijk waarom schrijvers, schilders en zangers zo onder de indruk ra ken van deze eilanden. Toen de schrijver Ro bert Louis Stevenson Hiva Oa bezocht, schreef hij over het eiland dat het het mooi ste was dat hij tot dan toe had bezocht. Jac ques Brei en Paul Gauguin werden zo ver liefd op Hiva Ova, dat ze er zelfs begraven wilden worden. „Moet ik de helikopter nog voor je boeken op Nuku Hiva?" De vrouw van Tahiti Nui Travel in Papeete heeft ongetwijfeld het bes te met me voor. Maar Frans-Polynesië is al duur, laat staan dat ik me ook nog eens per helikopter ga laten vervoeren. Zo groot zijn de afstanden hier toch ook weer niet? Nee, maar het eiland is wel een ruig vulkanisch gebergte, dat als een speer uit de oceaan steekt. Het vervoer op het eiland vindt plaats per helikopter, boot of terreinwagen, aangezien er nauwelijks wegen zijn. Vervoer heb je nodig, want het vliegveldje ligt in het uiterste noordoosten van het eiland, op een van de weinige vlakke stukjes. Taiohae, de enige plaats van betekenis, ligt aan de zuidkant. Een afstand van nog geen 20 kilometer, die echter wel 2 uur vergt om te overbuggen en de mooiste landschappen aaneenrijgt. Slechts 2.800 mensen wonen op het eiland en het is daarmee een van de dunst bevolkte van heel Frans-Polynesië. Dat was aan het begin van de vorige eeuw wel anders: toen moeten hier tussen de 15.000 en 20.000 mensen hebben geleefd. Veel ruïnes herinneren nog aan deze perio de. Nu heeft de hectiek plaatsgemaakt voor de rust en de loomheid van de tropen. Met gids Jean-Pierre ga ik op verkenning. Naast het fraaie landschap spreken met na me de cultuur en de historie het meest tot de verbeelding. Nuku Hiva blijkt een myste rieus eiland met talrijke historische overblijf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72